پنجشنبه ۲۹ مهر ۱۴۰۰ - October 21 2021
کد خبر: ۲۶۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۶
پرونده اسکاتلند بار دیگر در انگلیس مفتوح خواهد شد، آن هم در حالی که مذاکرات برگزیت میان لندن و اتحادیه اروپا نیز به جریان خواهد افتاد. «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در این خصوص آزمونی سخت پیش رو خواهد داشت.
پیروزی حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در همه پرسی سال 2016 میلادی، مولد دغدغه ها و مسائل تازه ای در این کشور بوده است. هم اکنون «ترزا می» نخست وزیر انگلیس پروسه مذاکرات لندن – بروکسل را در خصوص نحوه خروج کشورش از اروپای واحد کلید زده است.

به گزارش پایگاه خبری امید ملی ایرانیان، با این حال به موازات این مذاکرات حساس، وقایعی در داخل انگلیس رخ می دهد که شاید برای سران این کشور نیز چندان قابل پیشگیری نباشد! خیزش دوباره طرفداران استقلال اسکاتلند برای جدایی از انگلیس و تبدیل شدن به کشوری مستقل، یکی از این موارد می باشد. پس از برگزاری همه پرسی استقلال اسکاتلند و شکست استقلال طبان، کمتر کسی تصور می کرد که پرونده جدایی این منطقه از انگلیس بار دیگر به جریان بیافتد! اتفاقی که پس از برگزیت دوباره رخ داده است.

هم اکنون طرفداران استقلال اسکاتلند در صدد برگزاری همه پرسی دوباره برای خروج از انگلیس هستند. آنها معتقدند که پس از برگزیت، ساکنان اسکاتلند حق دارند دوباره در خصوص سرنوشت سیاسی خود تصمیم گیری کنند. طرفئداران استقلال اسکاتلند معتقدند که دوران پس از برگزیت و قبل از برگزیت، دارای دو مختصات کاملا متفاوت است  و متعاقبا، تصمیم گیری ساکنان اسکاتلند نیز در هر یک از این دو دوره متفاوت خواهد بود.

در زمان برگزاری همه پرسی برگزیت،اکثریت ساکنان اسکاتلند خواستار بقا در اتحادیه اروپا بودند اما با توجه به مجموع آرای به دست آمده، طرفداران خروج از اتحادیه اروپا توانستند در همه پرسی پیروز شوند. هم اکنون اسکاتلندی ها به شدت از برگزیت ناراضی هستند. آنها خواستار بقا در اتحادیه اروپا هستند، با این حال بقا در اروپای واحد، تا زمان تعلق جغرافیایی و سیاسی اسکاتلند به انگلیس عملا امکان پذیر نخواهد بود. بقای اسکاتلند در اتحادیه اروپا مقدماتی می خواهد که مهم ترین و اصلی ترین آن، استقلال از انگلیس است.

نظرسنجی های موجود در اسکاتلند نشان می دهد که این بار ساکنان این منطقه تمایل بیشتری نسبت به جدایی از انگلیس دارند. مردم اسکاتلند در همه پرسی 2014 میلادی با اختلاف 10 درصدی با استقلال این کشور از پادشاهی متحد مخالفت کردند.پس از آن، دولت انگلیس تاکید کرد که دیگر اجازه برگزرای همه پرسی مجدد در این خصوص را نخواهد داد. در حال حاضر نیز مواضع سران انگلیسی تغییر نکرده است اما به نظر می رسد فشارهای وارده از سوی طرفداران استقلال اسکاتلند در آینده به گونه ای افزایش یابد که راهی به جر برگزرای همه پرسی برای لندن باقی نماند.

رسانه ها و منابع خبری در انگلیس معتقدند«نیکولا استورژن» وزیر اول اسکاتلند به زودی تمایل خود را برای برگزاری همه پرسی مجدد استقلال از اسکاتلند اعلام خواهد کرد. در این صورت، منازعه میان لندن و اسکاتلند وارد فاز تازه ای خواهد شد. مقامات انگلیسی نسبتا اطمینان دارند که در صورت برگزاری همه پرسی دوباره، طرفداران استقلال اسکاتلند به پیروزی خواهند رسید. همچنین علاقه اسکاتلندی ها در خصوص بقا در اتحادیه اروپا، آنها را به سمت و سوی خروج از حاکمیت انگلیس تشویق می کند.

پرونده اسکاتلند بار دیگر در انگلیس مفتوح خواهد شد، آن هم در حالی که مذاکرات برگزیت میان لندن و اتحادیه اروپا نیز به جریان خواهد افتاد. «ترزا می» نخست وزیر انگلیس در این خصوص آزمونی سخت پیش رو خواهد داشت. او از یک سو ناچار است مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را مدیریت و اداره نماید و از سوی دیگر، تحرکات سیاسی تازه استقلال طلبان در اسکاتلند را مهار کند! این در حالیست که نخست وزیر محافظه کار انگلیس قدرت اداره همزمان این دو موضوع را نخواهد داشت. بنابراین ممکن است "اسکاتلند" در آینده ای نزدیک به پاشنه آشیل دولت «ترزا می» در انگلیس تبدیل شود،چنانچه در سال گذشته میلادی نیز "برگزیت" به پاشنه آشیل دولت دیوید کامرون تبدیل شد.
نام:
ایمیل:
* نظر: