شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
کد خبر: ۲۷۶۵۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۲
مدعیان امروز آب و نان چند برابری برجام ، بدیهیات بسیاری را نادیده می گیرند و از این روست که انتقادهای آنها با این که حجم و گستره وسیعی دارد نزد قاطبه مردم از حد بهانه های سیاسی به قصد و آرزوی کسب کرسی های قدرت، فراتر دانسته و تفسیر نمی شود.
جلال برزگر: مخالفان برجام برای کسب کرسی ریاست جمهوری و سرپرستی روند اجرای برجام صف بلند تشکیل داده اند! آنها که مدتی است بر  طبل "آب و نان برجام کو؟" می کوبند، حال می خواهند متولی پیش برد آن باشند؛ نامزدهای طیف مخالف دیگر برجام را بد و توافقی که باید کنار گذاشته شود نمی خوانند، فقط از برجام آب و نان و اقتصاد مقاومتی بیشتر می خواهند و مدعی هستند با کم توجهی به توافقات بین المللی و کلا با کمترین ارتباطات بین المللی و حتی با تنش با جامعه بین المللی آب و نان و کار و معیشت بهتر برای ایرانیان خواهند آورد. 

این مدعیان البته به طور روشن نمی گویند به اسارت درآوردن بیکاری و اخراج تورم و رکود از کشور و انواع وفور نعمت ها که وعده می دهند را با کدام رویکرد ، جهت گیری و روش ها در صحنه جهانی و داخل می خواهند پی گیری و اجرا کنند؟ آیا این رویکردها به گونه ای خواهد بود که هر تحریم کنگره یا دولت آمریکا علیه ایران بتواند همچون دورره ای مورد توافق شورای امنیت قرار گرفته و به قطعنامه شورا تبدیل شود؟یا این که رویکردشان مبتنی بر اجماع شکنی بین المللی علیه ایران در جهان با حفظ پرستیژ و اعتبار انقلابی ملت ایران خواهد بود؟ اگر اولی است که چندان راه به جایی نبرده و نخواهد برد و از آن آب و نان و معیشت چندانی هم حاصل نخواهد شد و اگر دومی است که این همان سیاست اعمال شده و جهت گیری و رویکرد دولت دکتر حسن روحانی است. 

مدعیان امروز آب و نان چند برابری برجام ، بدیهیات بسیاری را نادیده می گیرند و از این روست که انتقادهای آنها با این که حجم و گستره وسیعی دارد نزد قاطبه مردم از حد بهانه های سیاسی به قصد و آرزوی کسب کرسی های قدرت، فراتر دانسته و تفسیر نمی شود.
 
 فهرست کوتاهی از این بدیهیات به شرح زیر است: 
- مردم و نظامی که بیرون از مدار آمریکا در جهان می ایستند و بی اذن قدرت های بین المللی به انرژی هسته ای صلح آمیز بومی دست می یابند به پرداخت هزینه های آن واقف هستند؛ انقلاب اسلامی ایران اساساً انقلابی فقط برای آب و نان در جهان شناخته نمی شود، اما بحث اصلی کنترل و مدیریت و کاستن از بار هزینه ها از دوش ملت و طی کردن مسیر پیشرفت و تعالی است؛ آحاد ملت ایران بر این باورند که با بهره از روش های خلاق می توان این هزینه ها را کنترل و مدیریت کرد و معمولا نمایندگانی را برمی گزیند که وعده های واقع بینانه داده و رویکردی متعادل را عرضه می نمایند .

- فقط با شعار تسمه از گرده بیکاری و رکود می کشیم، نمی توان از این ملت رای ستاند، باید بفرمایند چگونه؟ مردم جهت گیری ها را تشخیص می دهند.
- برجام بنا نبوده تمام مشکلات ایران در عالم خصوصاً با آمریکا را حل و فصل کند، قرار بوده تحریم های هسته ای شورای امنیت را بردارد که برداشته است. 
- بنا بوده ایران را از قطعنامه های ذیل بند 7 منشور شورای امنیت خارج کند که چنین شده است. 
-  بدون تعطیلی نیازهای فوری هسته ای کشور ، بهانه های اجماع ساز بین المللی برچینده شده اما شاکله دانش و صنعت هسته حفظ و پیشرفت ها در این حوزه ادامه دارد .  
- زمینه – تاکید می شود زمینه- و بستر فعالیت بهتر کشور بنا بوده با برجام فراهم شود که شده است. 
- مشکلات بانکی در مسیر اجرای برجام، ارتباط به برجام ندارد و تحت تاثیر تحریم های اولیه و غیرهسته ای آمریکا ایجاد شده است. 
- کاستن از تاثیر منفی مشکلات بانکی نیاز به اجماع، مطالبه گری و ممارست دارد و این گونه نیست که با تغییر روحانی همه بانک های غربی بی ترس از آمریکا به روی ایران آغوش بگشایند.
- علاوه بر تحریم های هسته ای و رفع موانع بیمه ها و کشتیرانی و فروش نفت و ... برجام تحریم های غیرهسته ای را نیز تا حد زیادی مورد هجمه قرار داده و نظام آنها را خدشه دار کرده است، قراردادهای خرید هواپیما و رفع تحریم های بانک سپه که غیر هسته ای بوده، از مصادیق این مهم است. 
هر چند دامن زدن به آب و نان بیشتر برجام و نشاندن آن به جای سند توسعه کشور!! در دوره مذاکرات از سوی برخی نیز انجام شد، اما پس از عقد توافق هسته ای این منتقدان دولت بوده اند که به مثابه حربه انتخاباتی به آن دل بسته اند. با توجه به بدیهیاتی که بخشی از آن در بالا آمد، پی گیری مسیر پیش روی برجام و کشور وظیفه ای است که طبعا دولت روحانی با امتداد و ادامه خود بهتر از نامادری های برجام می تواند پیش ببرد، چرا که خود رکن رکین ایجاد این فضای تنفسی مهم برای کشور و انقلاب اسلامی بوده و به چم و خم کار آشناتر است. 
خلاصه کلام این که برجام به ماهوی خود هر آنچه را باید انجام داده و ریل گذاری کرده است؛ بهره بهتر از آن و آمادگی برای مقابله منطقی با کارشکنی های آمریکا در مسیر، نیازمند آمادگی و تلاش است.

با بهانه های سیاسی نمی توان فرش را به راحتی از زیر پای ملت کشید؛ ملتی که در میانه راه نرمش قهرمانانه خود بوده و به تدبیر و امید دل بسته و پای کار آن ایستاده است؛ ملتی که می خواهد انقلابی و تعادل بخش باشد و نمايندگانش معرف و مصداق چهره رحمانى اسلام در جهان.
نام:
ایمیل:
* نظر: