جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۲۹۱۳
تاریخ انتشار: ۰۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۹:۴۵
شورای امنیت در بیانیه‌ای از حوثی‌ها خواست تا از استان "عمران" عقب‌نشینی کرده و چادرهای برپا شده خود را در مرکز صنعا و توابع آن جمع کنند.
 به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، شورای امنیت در بیانیه‌ای که توسط جمال بن عمر، فرستاده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن قرائت شد، از حوثی‌ها خواست تا نیروهای خود را از عمران خارج کنند و اجازه دهند این شهر مجدداً تحت کنترل دولت یمن قرار بگیرد.

در این بیانیه همچنین از حوثی‌ها خواسته شده است که "به تمام اقدامات خصمانه و مسلحانه خود علیه دولت یمن در الجوف پایان داده و تمام چادرهایی را که برپا کرده‌اند و همچنین ایست‌های بازرسی را که در صنعا و توابع آن ایجاد کرده‌اند،‌جمع کنند".

حوثی‌ها از چند روز قبل تظاهرات‌هایی برای براندازی دولت در پایتخت یمن برگزار کرده‌اند. حامیان عبدالملک حوثی‌، رییس گروه حوثی‌ها نیز در اطراف صنعا مستقر شدند.

درخواست‌ها برای مذاکره

شورای امنیت در این بیانیه نگرانی شدید خود را نسبت به نابسامانی اوضاع امنیتی در یمن در سایه اقدامات حوثی‌ها اعلام کرد.

شورای امنیت تهدید کرد که علیه کسانی که در برقراری صلح در این کشور مانع‌تراشی می‌کنند تحریم‌هایی را اعمال کند.

همچنین تمامی کشورهای عضو شورای امنیت خواهان پایان دادن به مداخلات خارجی در یمن شدند که هدف از آن دامن زدن به درگیری‌ها و بی‌ثباتی است و این که طرف‌ها به جای این اقدامات، از روند انتقال سیاسی قدرت در یمن حمایت کنند.

جمال بن عمر در کنفرانس خبری پس از انتشار بیانیه‌ی شورای امنیت اعلام کرد که این امید وجود دارد که یمن از بحران‌های سیاسی خود خارج شود که این اقدام تنها از طریق مذاکره ممکن خواهد بود.

تظاهرات حامیان و مخالفان رییس‌جمهوری یمن در صنعا

تعداد زیادی در صنعا در حمایت از عبد ربه منصور هادی، رییس‌جمهوری یمن و دولت این کشور در مقابله با حوثی‌ها تظاهرات کردند.

تظاهرات یمن

ده‌ها هزار تن از حامیان دولت در مرکز صنعا برای اقامه نماز جمعه جمع شدند و پس از آن به سمت خیابان الستین در غرب صنعا رفته تا حمایت خود را از رییس‌جمهور کشورشان اعلام کنند.

این در حالی بود که ده‌ها هزار تن از حوثی‌ها برای براندازی دولت در شمال صنعا تجمع کرده و هشدار دادند که اعتراضات خود را تشدید می‌کنند.

آن‌ها شعارهایی برای براندازی دولت و صرف‌نظر کردن از تصمیم افزایش قیمت‌ سوخت‌ها سر دادند.

از سوی دیگر، یک منبع در کمیته ریاست جمهوری یمن در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که این کمیته همواره در حال تماس‌هایی برای تدوین گزارشی مفصل است که این گزارش به نشست ملی‌ که امروز (شنبه) با حضور گروه‌های مختلف حامی عبد ربه منصور هادی برگزار می‌شود، ارائه شود.

این منبع اعلام کرد که این کمیته دیدگاه خود را در خصوص پیشنهادهای مطرح شده از سوی سایر گروه‌های سیاسی ارائه خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد که این طرح شامل چند بند است که از جمله آن‌ها تشکیل دولت تکنوکرات ملی و اتخاذ تدابیری در عرصه اقتصاد ملی به‌ ویژه ارزیابی مجدد افزایش قیمت فراورده‌های نفتی است.

این منبع خاطرنشان کرد که تماس‌ها میان این کمیته با حوثی‌ها هنوز قطع نشده است و پیش‌بینی می‌شود که دولت کنونی تا پیش از توافق در خصوص ساختار دولت جدید استعفا نکند.

در این راستا فارس سقاف، مشاور منصور هادی اعلام کرد: طی ساعات آینده طرحی برای حل بحران در صنعا به طور مسالمت‌آمیز مطرح می‌کنیم.

وی افزود: این طرح را رئیس‌جمهوری در نشستی گسترده در روز یکشنبه اعلام خواهد کرد.

واشنگتن اقدامات حوثی‌ها را محکوم کرد

از سوی دیگر، جن‌ ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که واشنگتن اقداماتی را که توسط حوثی‌ها اخیراً علیه دولت یمن صورت گرفت، محکوم می‌کند.

وی در بیانیه‌ای عنوان داشت: اقدامات حوثی‌ها با هدف از بین بردن طرح شورای همکاری خلیج (فارس) است که هدف از این طرح انتقال سیاسی قدرت و برقراری ثبات در یمن بوده است. ما خصوصاً این اقدامات تحریک‌آمیز و خصمانه گروه حوثی‌ها را محکوم می‌کنیم. ما همچنین تحریک‌ها علیه دولت یمن و ایجاد اردوگاه‌های نظامی در صنعا و اطراف آن و ادامه سیطره غیرقانونی این گروه بر استان عمران را محکوم می‌کنیم.

این مقام آمریکایی خواهان منحل کردن اردوگاه‌های نظامی حوثی‌ها و ایست‌های بازری‌شان در داخل و اطراف صنعا شد.

وی همچنین از حوثی‌ها خواست تا نیروهای خود را از استان عمران خارج کرده تا مجدداً دولت کنترل این استان را برعهده بگیرند و این گروه با دولت یمن برای دستیابی به راه‌حل سیاسی همکاری داشته باشد.

مقابله ارتش یمن با حمله القاعده در حضرموت

از سوی دیگر، ارتش یمن اعلام کرد که حمله افراد مسلح وابسته به گروه تروریستی القاعده در منطقه القطن در حضرموت را دفع کرده است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: