دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - March 01 2021
چرا بناب به عنوان مرکز پرتودهی شمالغرب کشور انتخاب شده است؟
کد خبر: ۲۹۵۶
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۰:۵۹
این دستگاه ها ساختمانی ساده دارند، به نحوی که قلب آنها را یک چشمه رادیوایزوتوپی تشکیل داده و محصولات، به وسیله سیستم متحرک اتوماتیک به سمت چشمه به نوعی حرکت می کنند که از هر دو جهت مورد تابش اشعه گاما قرار گیرند.

حسن محمدی: یکی از مهمترین مراکز هسته ای کشور در آذربایجان شرقی و در شهر بناب ساخته شده است، مرکزی که بیشترین تاثیر را بر زندگی اجتماعی و معیشتی مردم کشورمان دارد، مرکزی که با فعالیت گسترده آن انرژی هسته ای واقعا بر سرسفره های مردم می رود و نقش و تاثیر آن را موجب خواهد شد مردم دستاوردهای هسته ای را در زندگی خود لمس کنند.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای، شاید پرسیده شود؛ چرا بناب؟ چرا بناب به عنوان مجتمع پژوهشی کاربرد پرتوهای شمالغرب کشور انتخاب شده است؟ مجتمع مهمی که باید علاوه بر استان آذربایجان شرقی، به ارومیه، کردستان، اردبیل و زنجان خدمات پرتودهی اشعه گاما ارائه دهد.

برای پاسخ به این سوال باید اول بدانیم اشعه گاما چیست و چه کاربردی در صنعت و کشاورزی دارد.

اشعه گاما به هنگام فروپاشی هسته عناصر رادیو اکتیو به وجود می آید. هسته رادیو اکتیو وقتی اشعه گاما تابش کند مقداری از انرژی خود را از دست می دهد ولی در ساختمان آن تغییری به وجود نمی آید. هرچه هسته رادیو اکتیو اشعه گاما با طول موج کمتر تابش کند انرزی تابشی آن بیشتر و توانایی نفوذ آن زیادتر می شود. مثلا اگر هسته ای ۵ میلیون الکترون ولت از دست بدهد، توانایی نفوذ اشعه آن به قدری زیاد است که از ورقه اهن به ضخامت 5/2 سانتیمتر، آبی به عمق ۲۳ سانتیمتر یا ورقه ای از سرب به قطر ۱۳ میلیمتر می تواند تنها عبور نصف آن را بگیرد. به این ترتیب سرب بهترین وسیله برای جلوگیری از نفوذ اشعه گاماست.

پرتوتابی یکی از فناوری های هسته ای علم نوین است که با استفاده از این تکنیک می توان سطح ماندگاری مواد غذایی را بالا برد و تغییرات ژنتیکی مورد نظر را برای اصلاح محصول در توده های گیاهی به کار برد.

برای نمونه پاکستان که بیابان های وسیع و زمین های بایر فراوانی دارد، از راه کشاورزی هسته ای، ارقام پرمحصولی از گیاهان را در همین مناطق پرورش داده است.

نقش تکنیک های هسته ای در پیشگیری، کنترل و تشخیص بیماریهای دامی، در تغذیه دام، در اصلاح نژاد دام، در بهداشت و ایمنی محصولات دامی و خوراک دام حائز اهمیت است.

نکته مهم این است که فقط مواد غذایی که از کیفیت خوب بهداشتی برخور دارند باید پرتودهی شوند ضمن آنکه این روش برای کنترل بیماریهای پارازیتی که از طریق مواد غذایی جامد، خصوصاً آنهایی که منشأ حیوانی دارند انتقال می یابند، بسیار موثر می باشد.

درحال حاضر 200 سامانه پرتودهی چندمنظوره در مرکز تابش گاما در کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال فعالیت است و در ایران نیز سامانه چندمنظوره از سال1364 مورد بهره برداری قرار گرفته است. البته اولین دستگاه پرتودهی گاما در اواخر سال 1950 در انگلستان و فرانسه نصب شد.

این دستگاه ها ساختمانی ساده دارند، به نحوی که قلب آنها را یک چشمه رادیوایزوتوپی تشکیل داده و محصولات، به وسیله سیستم متحرک اتوماتیک به سمت چشمه به نوعی حرکت می کنند که از هر دو جهت مورد تابش اشعه گاما قرار گیرند.

پیوند انرژی هسته ای و سفره های مردم

در بعضی دستگاه ها محصولات را در جعبه هایی استاندارد قرار داده، سپس به صورت نقاله ای یا ریلی به سمت چشمه گاما منتقل می کنند و میزان دوز جذبی بستگی به طول زمان توقف نمونه در مقابل منبع و قدرت چشمه گاما خواهد داشت.

پیوند انرژی هسته ای و سفره های مردم

مرکز بناب، که پس از راه اندازی آزمایشگاه و افتتاح آن مهمترین مرکز پرتودهی در کشورمان محسوب خواهد شد در حوزه کشاورزی و پزشکی فعالیت خواهد کرد.

وجود کارخانه های متعدد کشمش سازی، سبزه، خشکبار، ادویه، حبوبات و... در بناب و مرکزیت محصولات کشاورزی به ویژه پیاز و سیب زمینی در این استان موجب شده است کلنگ این مرکز مهم در 7کیلومتری جاده بناب – تبریز که همجوار با دریاچه ارومیه نیز می باشد در سال 1371 در زمینی به مساحت 10هکتار به زمین بخورد.

درواقع تعدد کارخانه های حبوبات و خشکبار از یک سو و فعالیت جدی کشاورزان این منطقه که محصولات صادراتی شان به ویژه پیاز و سیب زمینی آنها بسیار زیاد است موجب شده است که مرکز پرتو دهی شمالغرب کشور در این شهر بنا شود.

اصلاح کشاورزی سنتی به صنعتی و استقبال بسیار زیاد کشاورزان این منطقه که مراجعات متعدد به این مرکز داشته و در کلاس های توجیهی این مرکز که بر سر زمین های کشاورزی آنها انجام شده شرکت کرده اند، از اقداماتی است که در صورت گسترش آن و اهتمام جدی مسوولان، اثر انرژی هسته ای بر زندگی روزانه و معیشتی مردم را کاملا نمایان خواهد ساخت.

نام:
ایمیل:
* نظر: