سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - June 19 2018
کد خبر: ۳۰۵۷۷
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۳
ناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با توصیف تحریم‌های جدید مجلس سنا به عنوان «اقدامی احمقانه» نوشته که ایران از توسعه برنامه موشکی خود دست نخواهد کشید.
   «راند پال»، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی روز جمعه، وضع تحریم‌های موشکی علیه ایران را «اقدامی احمقانه» توصیف کرد و نوشت این تحریم‌ها تأثیری بر برنامه موشکی ایران نخواهد داشت.  

نمایندگان مجلس سنای آمریکا طرحی برای اعمال تحریم‌های گسترده علیه ایران در دست بررسی دارند که در صورت تبدیل شدن به قانون محدودیت‌هایی علیه این کشور در تمامی حوزه‌های غیرهسته‌ای از جمله برنامه موشکی وضع می‌کند.

«پال» در یادداشتی در نشنال‌اینترست ضمن هشدار درباره آثار منفی اعمال این تحریم‌ها بر اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) خواستار در نظر گرفتن برنامه موشکی ایران در چارچوبی گسترده‌تر شده است.

سناتور آمریکایی نوشته است: «هنگامی که این تحریم‌های جدید ایران را بررسی می‌کنم، حوزه‌های مختلفی وجود دارند که کنجکاوی‌ام را جلب می‌کنند. برای من این جالب است که تک تک این حوزه‌ها(ی تحریمی) برای عربستان سعودی هم قابل اعمال هستند. »

«پال» در ادامه می‌افزاید: «با نگاه کردن به بخش برنامه موشک‌های بالستیک به خاطر می‌آوریم که عربستان سعودی هم موشک‌های بالستیک دانگ‌فنگ-۳ و ۲۱ دارد. این موشک‌ها به کدام سمت نشانه رفته‌اند؟ تل‌آویو و تهران. »

 سناتور ایالت «کنتاکی» در بخش دیگری از یادداشت تصریح کرده بدون ایجاد یک توافق تسلیحاتی میان تهران و ریاض نمی‌توان رفتارهای ایران در عرصه برنامه موشکی را تحت تأثیر قرار داد.

او نوشته است: «بنابراین اگر ما می‌خواهیم رفتار ایران را تحت تأثیر قرار بدهیم بایستی این را درک کنیم که لازم است ما به آنچه آنها (ایرانی‌ها) فکر می‌کنند اهمیت بدهیم و اثرگذاری آن تحریم‌ها را هم مورد بررسی قرار بدهیم. »

در ادامه این یادداشت آمده است: «ماهیت یکجانبه تحریم‌ها باعث می‌شود که موفقیت‌آمیز بودن آنها بعید باشد. ایران همین حالا اعلام کرده که برنامه موشک بالستیک خود را متوقف نخواهد کرد. »

به نوشته «پال» ایران هنگام ارزیابی برای تنظیم رفتارهایش بیش از اقدامات و تحریم‌های آمریکا، رفتارها و تفکرات همسایگان خود به ویژه عربستان سعودی را مد نظر قرار می‌دهد.

وی می‌نویسد: «اگر تمام دنیا این تحریم‌ها را اعمال می‌کرد ممکن بود آنها موثر می‌بودند، همان‌طور که تحریم‌های جهانی بر رفتارهای آنها تأثیر گذاشت، ولی من فکر نمی‌کنم این تحریم‌های یکجانبه هیچ اثری داشته باشند. »

«اگر می‌خواهید از شر برنامه موشک بالستیک ایران خلاص شوید، بایستی این را در نظر بگیریم که آنها (ایران) چه کسان دیگری را در منطقه به عنوان تهدید می‌پندارند. من فکر نمی‌کنم که آنها ما را تهدید بپندارند. درست است که ما هزاران موشک بالستیک داریم، اما من فکر می‌کنم آنها در وهله اول نگران عربستان سعودی و سایر شیخ‌نشین‌های خلیج (فارس) هستند که در حال حاضر صدها موشک دارند. آنها همچنین سلاح‌های هسته‌ای اسرائیل را تهدید می‌بینند. »

پال می‌افزاید: «بنابراین، اگر می‌خواهید رفتار ایران را تغییر دهید، بایستی تحریم عربستان سعودی به نحو مشابه را هم در نظر داشته باشید. »

«باور من این است که ایران هرگز توسعه برنامه موشک‌های بالستیک خود را رها نخواهد کرد مگر آنکه توافقی با عربستان سعودی یا سایر کشورهای پادشاهی خلیج (فارس) برای انجام اقدامی یکسان، حاصل شود. و بنابراین من فکر می‌کنم که این تحریم‌ها اقدامی احمقانه هستند و موثر نخواهند بود. »
منبع: تسنیم
نام:
ایمیل:
* نظر: