سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - June 19 2018
کد خبر: ۳۰۶۳۵
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
بیانات مقام معظم رهبری در جمع اهالی فرهنگ و شعر و ادب فارسی، بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان با ایشان و حضور وزیر اطلاعات در جلسه غیرعلنی مجلس از جمله مهمترین محورهای خبری است که در روزنامه های امروز بازتاب داشته است. 

بیانات مقام معظم رهبری در جمع اهالی فرهنگ، استادان شعر و ادب فارسی بازتاب گسترده ای در روزنامه ها داشت. «رقص شمشیر در جاهلیت مدرن را هجو کنید» (صبح نو ، رسالت، مردم سالاری، وطن امروز ، آرمان ، آفتاب یزد ، ایران ، بهار ، جوان، جمهوری اسلامی و شهروند)، «قضایای سوریه و عراق و مدافعان حرم در خور سرودن صدها و هزاران شعر است.»(کیهان) و «درخت شعر کشور ظرفیت بیشتری برای بالندگی دارد»(اطلاعات) ، از جمله مهمترین عناوین خبری است که به نقل از مقام معظم رهبری در روزنامه ها بازتاب داشته است.

 سخنان مقام معظم رهبری در دیدار دانشجویان با ایشان همچنان موضوع گزارش ها و یادداشت برخی روزنامه ها به ویژه روزنامه های اصولگرا و منتقد دولت را به خود اختصاص داده است. 

 «شست و شو نشوید لطفاً» عنوان یادداشت روزنامه کیهان است که در بخشی از آن آمده است: یکی از گرفتاری ها و مصیبت های بزرگ، وجود مدیرانی است که مسوولیت اصلی را رها کنند و سرگرم حاشیه ها باشند . در چنین وضعیتی از اختلال و تعطیلی یا سرگرمی برخی مراکز دیده بان به حواشی است که رهنمود آتش به اختیار از سوی رهبر انقلاب خطاب به انبوه نیروهای دلبسته به اسلام و ایران و انقلاب صادر می شود. 

 رضا برجی، مستندساز، عکاس و جانباز دفاع مقدس در گفت و گو با روزنامه کیهان معتقد است که راحت طلبی و اشرافیت در عرصه فرهنگ و رسانه غالب شده است و در چنین شرایط است که رهبر انقلاب فرمان آتش به اختیار را صادر می کنند. 

 روزنامه وطن امروز در یادداشتی با عنوان «آتش به اختیار یعنی نهاد کوچک کیفی بسازیم» نوشته است : رهبری هیچگاه فرمان به آشوب طلبی یا هرج و مرج نمی دهند و حتی در بزنگاه هایی که برخی جریان ها دست به این اقدامات زده اند آن گروه ها مورد تقبیح ایشان قرار گرفته اند، حتی اگر آن جریان انقلابی بوده باشد که نمونه های آن را در تقبیح حمله به سفارت انگلیس و عربستان، ماجرای مهر پراکنی به لاریجانی در قم و اجازه ندادن به سید حسن خمینی برای سخنرانی در 14 خرداد 89 دیده ایم. 

روزنامه رسالت در یادداشتی با عنوان «آتش به اختیار» نوشت: پس از انتخابات همه نشستیم منتظر نظر شورای نگهبان، چون نظر آنها برای ما فصل الخطاب است تا این جا کار بسیار شایسته ای انجام داده ایم ولی آنچه کار ما را در حمایت از نظام و ولایت فقیه ناقص می نمایند اینکه در بعد فرهنگی با این فرهنگ تخلف و بی قانونی، آتش به اختیار عمل نکردیم. 

در همین رابطه روزنامه رسالت در یادداشتی دیگر نوشت: امروز که دشمن با فتنه نفوذ در صدد اختلال در دستگاه های مدیریتی کشور خصوصاً در عرصه فرهنگی است این مردم انقلابی اند که باید با  توجه به تجربه های پیشین با حرکت متین و سنجیده خود آتش به اختیار در میدان حضور یابند و فتنه را خاموش سازند. 

 حضور وزیر اطلاعات در جلسه غیرعلنی مجلس و ارائه گزارش در خصوص برخورد با عوامل ترور و ناامنی در کشور در تعدادی از روزنامه های امروز بازتاب داشت. 

روزنامه ایران در تیتر اول خود «تاوان سنگین داعشی ها» را برجسته کرد. 

روزنامه وقایع اتفاقیه تیتر اول خود را «انهدام بقایای ترور» برگزید. 

روزنامه ابتکار تیتر «سنگینی ترور در هوای بهارستان» را انتخاب کرد.

روزنامه شهروند در تیتر و عکس اول خود عنوان «نشست امنیتی مجلس درباره داعش» را برجسته کرد. 

روزنامه شرق نیز تیتر اول خود را «عبور از ترور» برگزید. 

روزنامه اعتماد در تیتر اول خود عنوان «بهارستان ؛ 4 روز پس از حادثه» را برجسته کرد. 

روزنامه آفتاب یزد هم در تیتر یک خود، عنوان «پوشش ضعف حفاظتی مجلس» به درخواست برخی نمایندگان برای تجهیز ساختمان بهارستان به ابزار فنی و الکترونیکی برای حفاظت از مجلس اشاره می کند. 

 از دیگر عناوین قابل توجهی که برخی روزنامه ها در صفحات اصلی خود بدان پرداخته اند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد. 

 اشرف بروجردی در سرمقاله روزنامه اعتماد ضمن بیان این نکته که حضور زنان در پست وزارت در کابینه دوازدهم مطالبه جدی است، بر لزوم حضور زنان در سایر مسندهای دولتی و حکومتی از قبیل حضور در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید می کند.


 روزنامه اعتماد گزارشی از میزگرد سعید لیلاز، فاطمه صادقی و عباس سلیمی نمین در خصوص تحلیل انتخابات به چاپ رسانده است. سعید لیلاز در این میزگرد می گوید در انتخابات 96 مردم به سیاست رای دادند نه اقتصاد، این در حالی است که اقتصاد ایران فاسد ترین دوره حیات خود را می گذارند. فاطمه صادقی، ترس مردم از رییسی را مهمترین عامل پیروزی روحانی می داند و عباس سلیمی نمین ضمن پذیرش بحران تشکیلاتی در جبهه اصولگرایی معتقد است که دیدار تتلو با رئیسی از آرای او کاسته است.

 روزنامه آفتاب یزد در گزارشی به مسوولیت وزارت ارشاد در قبال فرهنگ کشوری می پردازد و ضمن عنوان این مطلب که دستگاه های متعددی در کشور با بودجه های کلان با کارکردهای فرهنگی وجود دارند که هیچگونه پاسخگویی و نظارتی ندارند، ادامه می دهد که بایستی موازی کارها را شناسایی کرد و به یک جمع محدود و شناخته شده از متولیان فرهنگی پاسخگو و کارا رسید. 

 روزنامه وطن امروز تیتر نخست خود را به موضوع تز دکترای رییس جمهور کشورمان اختتصاص داد و در گزارشی با عنوان «گزارش یک سرقت علمی» نوشت: آیا وزارت علوم و مجلس به مساله پایان نامه دکتری حسن روحانی ورود می کنند؟ این روزنامه در ادامه نوشت  به یاد داریم که مدرک دکتری تقلبی در سال های نه چندان دور موجب استیضاح و برکناری یکی از وزرای دولت نهم شد لذا برای مصلحت کشور لازم است حکم رسمی و نهایی در این باره هرچه سریع تر اعلام شود. 

روزنامه کیهان در خبری با اشاره به خرید خودروهای لوکس قاچاق توسط وزارت امور خارجه نوشت: با وجود تاکید رهبر انقلاب مبنی بر امحای کالای قاچاق، خورشیدی، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در اظهاراتی عجیب و بدون اشاره به استدلات رهبری مدعی شد وزارت خارجه تمام خودروهای لوکس قاچاق را خریده است. 

در همین رابطه روزنامه جوان در گزارشی با عنوان «وزارت خودروهای خارجه!» نوشته است: بازار خودروهای وارداتی با سود 7 درصدی وارد کنندگان و درآمدهای بالای 100 درصدی دستگاه های دولتی ، شبکه شبه بانکی و خودروسازهای داخلی را آلوده کرده و به قاچاق دامن زده است و حالا وزارت خارجه با خرید پورشه های قاچاق به روح اقتصاد مقاومتی نمک پاشید. در همین زمینه روزنامه همشهری در خبری با اشاره به تکذیبیه وزارت خارجه از خرید خودروهای لوکس به نقل از روابط عمومی این وزارتخانه نوشت: در ماه های گذشته در خصوص خرید خودروهای لوکس قاچاق به وزارت امور خارجه پیشنهاداتی داده شد اما وزارت امور خارجه همان زمان این پیشنهاد صادرات را رد و اعلام کرد نیاز و تمایلی برای استفاده از این خودروها ندارد.

روزنامه وطن امروز در خبری با بیان اینکه رفع تحریم های بانکی در حد حرف و شعار بود نوشت: با وجود ادعای دولت مبنی بر رفع تحریم های بانکی اما حتی کشورهای کوچک نیز با ایران رابطه مالی برقرار نکردند. به گفته رییس کل بانک مرکزی حتی ایران با کشور امارات مبادله مالی ندارد. 

روزنامه جوان در مطلبی با عنوان «همراهی تامین اجتماعی با پزشکان برای چاپیدن مردم» متذکر می شود: وقتی یک پزشک در سال 23 هزار نسخه به ارزش 37 میلیارد نوشته است یعنی سازمان تامین اجتماعی با هیچ نظارتی برعملکرد وی نداشته است یا در قبال تخلفات وی سکوت کرده است.

روزنامه کیهان تیتر نخست صفحه اول خود را به موضوع ذخایر گاز ایران اختصاص داده و در گزارشی با عنوان «فقط یک درصد! سهم ایران از تجارت جهانی گاز» نوشته است: 4 سال پس ازمدیریت ژنرال های نفتی و یکسال و نیم پس از اجرای برجام ایران علی رغم داشتن 18 درصد ذخایر گاز دنیا، تنها یک درصد از تجارت جهانی گاز را در اختیار دارد که دیپلماسی انرژی دولت یازدهم را زیر سوال می برد. 

روزنامه همشهری با انتخاب تیتر یک خود با عنوان «سرنوشت نامعلوم پیامک های یارانه ای» نوشت: پیامک بازگشت یارانه به حساب پردرآمدها چند روز پیش از انتخابات ارسال شد اما هنوز پولی واریز نشد و نه خبری از تعلیق آن است.

روزنامه صبح نو در گزارشی با عنوان «دولت به دنبال آبرویی که سند 2030 برباد داد» از چالش روحانی در پذیرش حکم رهبری سخن به میان آورده و نوشته است به نظر می رسد ژن احمدی نژاد در روحانی نیز پدیدار شده و پذیرش حکم رهبری برای او سخت شده است. 

روزنامه صبح نو همچنین درگزارشی از «طمع به کابینه دوازدهم» و واکنش دولتی ها به سهم خواهی اصلاح طلبان سخن گفته و آورده است: سخنان اخیر آشنا و واعظی نشان می دهد که روحانی از اکنون در فکر فراموشی وعده های خود به حامیان اصلاح طلب است و چون سال 92 آنان سهم زیادی از دولت دوازدهم نمی برند.[Forwarded from ll 123456]
روزنامه رسالت در سرمقاله خود با عنوان «هزینه های سازشی» آورده است: سازش با امریکا، اگر چه وسوسه انگیز است و همه دولت های گذشته ها و بسیاری از دولت های منطقه را وسوسه کرده، اما هزینه ها، آنقدر بالا و تعهدات آمریکا آنقدر بی اعتبار و پیمان شکنی آنقدر فراگیر است که برای هیچ کس صرفه و صلاحی ندارد. چرا باید یک انسان عاقل به جای تکیه به ملت خود وارد این چرخه پرهزینه ، پر خسارت و بی سرانجام شود و حیثیت دنیا و آخرت خود را و منافع ملت خود را فدا کند. 

روزنامه رسالت به نقل از محمد حبیبی ، دبیر کل موتلفه آورده است: آقای روحانی باید بداند که فتنه خط قرمز نظام است بنابراین در مورد انتخاب همکاران خود دقت کند. وی همچنین گفته است که نهادهای مربوط در مورد سند 2030 از زمان مطلع شدند که دولت برای اجرای آن کارگروه تشکیل داد و از این سند رونمایی کرد. 

روزنامه قدس تیتر نخست خود را به موضع مجلس در قبال تحریم های سنای آمریکا اختصاص داد و در خبری با عنوان «خط و نشان مجلس برای سنای آمریکا»، در روتیتر خبر خود نوشت: نمایندگان در پاسخ به تحریم های ضد ایرانی جور دولت را کشیدند. این روزنامه در ادامه به نقل از احمد بخشایش ، نماینده سابق مجلس نوشت: ما از اینکه دولت در برابر اقدامات آمریکا در نقض برجام و اعمال تحریم های جدید موضع نمی گیرد ناراحتیم.

روزنامه سیاست روز در گفت و گویی با غلامحسین کرباسچی به نقل از وی آورده است: روحانی نسبت به عارف اصلاح طلب تر بود. به عقیده وی اصلاح طلبی اصولگرایی واقعی است. اصلاح طلبان یک اصولی را برای خود تعریف کرده اند و می گویند در این چارچوب باید حرفی بزنیم که مردم قانع شوند و بپذیرند، باید ببینیم واقعاً مصلحت کشور چیست.

گفت و گوی روزنامه آرمان با صفایی فراهانی تیتر و عکس اول این روزنامه را به خود اختصاص داده است. صفایی فراهانی با تاکیدبر اینکه شورای شهر باید پاسخگوی بدهی های شهردار تهران و استخدام های بی رویه باشد می افزاید: شورای شهر باید بگوید که چرا اجازه داده بدهی 70 هزار میلیاردی شهرداری به وجود آید . صفایی فراهانی همچنین درباره احتمال پیشنهاد شدن پست شهرداری تهران به وی گفت: سن بنده برای شهردار شدن گذشته است و باید افرادی در راس مدیریت شهری قرار بگیرند که آشنایی و تجربه کافی برای اداره شهر را داشته باشند.

 محمد هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با روزنامه آرمان تغییرات گسترده در کابینه دولت دوازدهم را به نفع دولت نمی داند. به اعتقاد وی ثبات و نظارت بر عملکرد وزارتخانه ها بیشتر می تواند در توفیق مدیران اجرایی کارساز باشد تا یک تحول اساسی. وی عملکرد دولت یازدهم را مثبت ارزیابی کرده و معتقد است که معاون اول رییس جمهور می تواند به  عنوان یک مهره تاثیر گذار در هماهنگی اجزای دولت بیشتر موثر باشد. 

صفایی فراهانی در تحلیلی از انتخابات 96 که در روزنامه شرق به چاپ رسیده است، انتخابات اخیر را یک رفراندوم دانسته است . به اعتقاد وی جامعه ای که 40 درصد آن زیر خط فقر زندگی می کند به وعده سه یا چهار برابری یارانه ها پاسخ منفی داد و این یعنی این که مردم هم به پوپولیسم نه گفتند و هم به یارانه ای به تغییری در زندگی آنها ایجاد نمی کند . صفایی فراهانی معتقد است که کابینه دوم دولت آقای روحانی به یک ستاد اقتصادی قوی ویک دست نیاز دارد و تاکید می کند که آقای روحانی باید درباره موانع مستقیما با مردم سخن بگوید. 

حجت الاسلام محمد علی زم طی یادداشتی در روزنامه شرق با عنوان «پیروزی همسان» می نویسد: اتنخابات ریاست جمهوری نشان داد که مردم خواهان دولتی مقتدر ، راستگو، پاکدست و فعال در عرصه تعاملات خارجی و وحدت افراد در درون نظام بوده و هستند . به اعتقاد وی آقای روحانی در دور دوم در معرض امتحانی برتر از دوره قبل قرار دارد و مخالفان و حامیان رقیب وی هر روز مطالبات از دولت دوازدهم را تیتر جراید خود خواهند کرد. نویسنده آرای بالای آقای روحانی را سرمایه ای عظیم می داند که می تواند در رسیدگی به وضعیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی کشور وی را یاری دهد. 

روزنامه روزان از ادامه گمانه زنی ها برای حضور وزرای زن در کابینه دولت دوازدهم خبر داده است. این روزنامه با درج تیتر «چهارمین وزیر زن ایران کیست؟» از شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان آقای روحانی به عنوان یکی از کاندیداهای وزارت آموزش و پرورش دولت دوازدهم یاد می کند.

«تمایل اعتدال به اصلاحات » عنوان تیتر اول روزنامه ابتکار است که به گمانه زنی ها درباره جایگاه اصلاح طلبان در کابینه دولت دوازدهم می پردازد. در این گزارش با اشاره به اینکه بخشی از مردم به واسطه اعتماد به رهبر جریان اصلاحات به روحانی روی خوش نشان دادند. در حالیکه به بخش هایی از کارنامه دولت یازدهم نقدهای جدی داشتند، می نویسد: به نظر می رسد در کنار شایسته سالاری در چینش کابینه باید به این موضوع هم توجه داشت که جریان سیاسی حامی آقای روحانی باید جایگاه ویژه ای در دولت دوازدهم داشته باشد و می توان با مشورت با بزرگان حامی آقای روحانی افراد شایسته معرفی کرد.

روزنامه آرمان در گزارش با اشاره به پایان دوره قانونی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در سال 95 و اظهارات محمد رضا باهنر عضو این مجمع مبنی بر اینکه احتمالا خردادماه رییس و اعضای مجمع توسط مقام معظم رهبری تعیین تکلیف خواهند شد، می نویسد: گمانه زنی ها درباره لیست جدید اعضاء مجمع در جریان است و بسیاری بر این اعتقاد هستند که احتمال حذف محمود احمدی نژاد بسیار زیاد است. 

روزنامه آرمان در گزارشی از تلاش اصولگرایان برای حضور در کابینه آقای روحانی خبر داده است. این گزارش با عنوان «ما هم هستیم» به سخنان رییس جمهور در کنفرانس مطبوعاتی مبنی بر اینکه «نیازمند کمک تک تک ملت ایران حتی مخالفان سیاست های خود هستیم» اشاره کرده و آن را بهانه اصولگرایان بر حضور در کابینه دوازدهم می داند. در این ارتباط به سخنان یحی آل اسحاق اشاره می کند که گفته : «رییس جمهور که گفت دستم را برای کمک گرفتن دراز می کنم باید آن را در عمل نشان دهد و جمنا نیز باید پیشنهاد رییس جمهور برای همکاری را بپذیرد». 

صفایی فراهانی عضو حزب کارگزاران در گفت و گو با روزنامه شرق با اشاره به اینکه در دولت مرحوم هاشمی رفسنجانی ترتیبی اتخاذ شد که شهردار تهران در جلسات هیات دولت حاضر شود تا تصمیماتی با مشورت شهردار گرفته شود افزود: این شرایط ادامه یافت تا اینکه محمود احمدی نژاد شهردار تهران شد و به دلیل عدم کفایت و بی برنامگی او این رویه قطع شد و هنوز هم ادامه دارد و از این رهگذر هم شهروندان و شهرداری خسارت دیدند و هم دولت. 

روزنامه شرق در یادداشتی با عنوان «اگر دولت متولی برنامه های صدا وسیما بود!» به قلم رضا سلیمانی با اشاره به حساسیت گروه های دلواپسان به مسایل فرهنگی کشور نوشت: سوال این است که برخی برنامه های صدا و سیما بویژه طنز که سراسر کشور مخاطب عام دارد و تقریبا کل کشور را تحت پوشش امواج جادویی خود قرار می دهد چطور حساسیت و نگرانی این گروه ها را بر نمی انگیزد و هیچ ایراد و انتقادی به آن وارد نمی کنند؟ و چرا این قدر روی برنامه های دولت آن هم دولت یازدهم و ادامه آن در دولت دوازدهم حساس هستند و خواهند بود؟
نام:
ایمیل:
* نظر: