يکشنبه ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - April 22 2018
کد خبر: ۳۰۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴
برجام ظرفیت‌های راهبردی بسیار گسترده‌ای دارد و می‌توان از آن برای منزوی‌سازی آمریکا و جلب افکار و حمایت اروپا و جامعهٔ جهانی استفاده کرد. در صورت تصویب نهایی این طرح، مبادرت به اقدامات احساسی و واکنش‌های حساب‌نشده را زیان‌بارترین گزینه می‌دانم.
جدیدترین موارد تحریم، تحریم سپاه پاسداران است. تمرکز عمدهٔ این قانون هم بر حوزه نظامی و برنامهٔ موشکی ایران است. امری که نشان می‌دهد کشورهای متخاصم منطقه تا چه میزان در تدوین و طراحی این قانون نقش داشته‌اند.

حزب دموکرات موفق شد با حزب جمهوریخواه به نوعی سازش برسد و در ازای پذیرش برخی تحریم‌ها علیه ایران، تحریم‌های روسیه را به متن این قانون اضافه کند و از این طریق هم یک امتیاز سیاسی در برابر ترامپ بدست آورد و هم  به سیاست‌های ترامپ در قبال مسکو جهت دلخواه خود را تحمیل کنند

لابی‌های منطقه از سردرگمی و «بی موضعی» دولت ترامپ در حوزه سیاست خارجه استفاده کردند و این قانون را به کرسی نشاندند. دولت اوباما در  قبالِ ایران و خاورمیانه یک سیاست منسجم و یک رویکرد مشخص داشت که باعث می‌شد در مقابل تندرویی‌ها و اقدامات نامتعارف و نامتناسب کنگره و لابی‌های هادی آن مقاومت کند. اما دولت ترامپ کمآکان در حال «مطالعه» و «بازنگری» سیاست‌های خود در قبال ایران و منطقه‌ است و مادام که سیاست آن در این حوزه شکل نگرفته، این خلاء از منظر لابی‌های منطقه‌ای بهترین فرصت برای پیشبرد قوانین این‌چنینی است. ضمن اینکه نیروهای مدافع منافع ایران نیز حضور پر رنگ یا امکانات قابل مقایسه‌ای در واشنگتن ندارند تا بتوانند به سهم خود در برابر این اقدامات ضدایرانی مقاومت نشان دهند.

برجام ظرفیت‌های راهبردی بسیار گسترده‌ای دارد و می‌توان از آن برای منزوی‌سازی آمریکا و جلب افکار و حمایت اروپا و جامعهٔ جهانی استفاده کرد.  در صورت تصویب نهایی این طرح، مبادرت به اقدامات احساسی و واکنش‌های حساب‌نشده را زیان‌بارترین گزینه می‌دانم.

فراموش نکنیم که آقای ترامپ از زمان کارزار انتخاباتی تا کنون به کنوانسیون‌های ژنو (۱۹۴۹)، قرارداد نفتا (NAFTA)، قراردادهای سازمان تجارت جهانی (WTO)، پیمان ترانس پاسیفیک (TPP)، پیمان محیط زیستی پاریس، قرارداد ناتو (NATO)، پیمان‌های دوجانبه با اتحادیهٔ اروپا، پیمان‌های دوجانبهٔ دفاعی با کُره جنوبی و ژاپن و برخی دیگر از قراردادها و معاهدات بین‌المللی آمریکا حمله‌‌ور شده و عموماً وعدهٔ بازنگری یا نقض آن‌ها را داده است. همانطور که می‌دانیم، اخیراً از توافق مهم پاریس نیز به صورت یکجانبه خارج شده است! در نتیجه، معتقدم نقض احتمالی برجام از سوی آمریکا را نیز باید در همین بستر ارزیابی کرد و با هماهنگی و همراه‌سازی جامعهٔ جهانی و اروپا از چالش‌های آن گذر کرد.



نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ وهنر
فرهنگ وهنر