دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - June 18 2018
کد خبر: ۳۰۸۱۷
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
 واکنش ها به تحریم های جدید سنای آمریکا علیه ایران، بازدید معاون اول رئیس جمهور از آزادراه تهران- شمال و واکنش به سخنان اخیر رییس جمهور در جمع اهالی رسانه از جمله مهمترین محورهای خبری است که در روزنامه های امروز بازتاب داشته است.

 تحریم های جدید آمریکا علیه کشورمان در بیشتر روزنامه ها به ویژه در روزنامه های اصولگرا و منتقد دولت بازتاب داشت. 

 روزنامه کیهان تیتر نخست خود را به  تحریم های امریکا اختصاص داد و در گزارشی با عنوان" سر مردم را به حاشیه ها گرم نکنید /نوبت پاسخگویی دولت به فاجعه برجام است" نوشته است: در شرایطی که آمریکایی ها تحریم های بی سابقه ای را علیه ایران تدارک می بینند، مدعیان رفع تحریم ها روزه سکوت گرفته و پاسخی درباره فاجعه برجام که به منفذی برای ضربه زدن به ملت مبدل شد، نمی‌دهند.

 "سیاهچاله"، عنوان نخست روزنامه وطن امروز است که به موضوع تحریم جدید آمریکا علیه کشورمان پرداخته و نوشته است: آمریکایی‌ها با تحریم بی‌سابقه722S به دنبال آن هستند تا این بار به بهانه مسائل منطقه‌ای ایران را در منطقه منزوی کنند. آنها به دنبال یک مدل گسترده‌تر از برجام هستند تا این بار با قرار دادن یک چماق بسیار بزرگ‌تر از تحریم‌های هسته‌ای، منزوی شدن ایران در منطقه را زمینه‌سازی کنند.

 روزنامه وطن امروز در یادداشتی با عنوان «تحریم CIDA  و قدرت دفاعی ایران» به قلم سید یاسر جبرائیلی متذکر می شود: پیام روشن تحریم سیدا برای دولت روحانی این است که هزینه سازش برابر است با خسارت بعلاوه بقای تحریم های گذشته بعلاوه تحریم های جدید. آقای روحانی ان شاءالله متوجه شده است که آمریکا دشمن است و با دشمن نمی توان بازی برد- برد انجام داد. 

«قیمه آمریکا در ماست نفوذی ها» عنوان یادداشت دیگر روزنامه وطن امروز است که در آن آمده است: کاش آورندگان برجام بپذیرند آنجا که فرمان رهبری را زیر پا گذاشتند و مرزیندی با دشمن را به نام نزدیکی به ناپاک برای تحقق منافع ملی در دستور کار قرار دادند زمینه برای نفوذ جریانی فراهم شد امیدواریم قبول کنند دست کم گرفتن دشمن در عرصه بین الملل منجر به اجرای پروژه چند مرحله ای شورای روابط خارجی آمریکا به دست مسوولان ایرانی شد که گمان کردند طرح های ارائه شده در ساختمان راکفلرها حاصل تراوشات ذهنی خودشان است نه نفوذ جریانی 10 ساله در افکار و آرمان ها و اهداف آن.

روزنامه قدس در گزارشی با بیان اینکه دولت برای آمریکا ضرب الاجل تعیین کند، نوشت: با تصویب تحریم های جدید در سنای آمریکا علیه کشورمان عملاً حجت بر دولت تمام شده و انتظار این است که آقای روحانی رئیس جمهور اقدامی محکم و متقابل را صورت دهد. آقای روحانی به پشتوانه 40 میلیون رای خود و رقیبش باید در مقابل زیادی خواهی های آمریکا بایستد. 

 روزنامه سیاست روز در خبری با بیان اینکه دولت چه واکنشی در برابر تحریم های جدید  آمریکا و نقض برجام دارد و با انتخاب تیتر «نامه نگاری کافی نیست» نوشت: در ماه های اخیر تحریم های جدید از سوی آمریکا علیه ایران وضع شده اما واکنش دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی یک جواب تکراری بوده که این تحریم ها را محکوم کرده و با ایمیل و نامه به وزارت خارجه آمریکا یا اتحادیه اروپا اعتراض خود را اعلام کردند. 

روزنامه رسالت در سرمقاله خود با عنوان "به منتقد دشنام ندهيد" با اشاره به تحريم هاي اخير و سخنان رئيس جمهور در جمع اصحاب رسانه نوشت: آقاي رئيس جمهور حتي يک نمونه سراغ ندارد که منتقدين به او ناسزا بگويند. منتقدين رئيس جمهور چه مي‌گفتند که شايسته ناسزا بودند؟ آنها مي‌گفتند آمريکا قابل اعتماد نيست، به قول و قرار آنها خوشبين نباشيد، آنها بدعهد هستند و نقض پيمان مي‌کنند، اما رئيس جمهور محترم گوشش به اين نقدها بدهکار نبود و پاسخ منتقدين را با ناسزاگويي صريح مي داد. رئيس جمهور بايد دوپهلوگويي را رها کند و صريح به مردم بگويد در برابر دشمن غداري چون آمريکا و ناسزاگويي‌هاي اعضاي کنگره و کاخ سفيد و اقدامات ستمگرانه آنان چه پاسخي دارد؟

اين روزنامه همچنين در يادداشتي با اشاره به تحريم هاي اخير سناي امريكا و عواقب نقض برجام توسط دولت و سناي امريكا نوشته است كه " همه در انتظار پاسخ قاطعانه ايران هستند: و هم اكنون زمان اقدام عملي در مقابل ايالات متحده امريكاست.

 روزنامه رسالت در يادداشتي به قلم محمدجواد لاريجاني با عنوان "برجام از 1 + 5 تا 1 + 4؟!" نوشته است:‌ دولت محترم بايد خيال اروپايي‌ها را راحت کند: اگر هر يک از کشورهاي « 1 + 5 » و بخصوص آمريکا از مدار تعهدات برجام خارج شود، ايران هم خود را متعهد به رعايت هيچ يک از بندهاي برجام نخواهد دانست و استراتژي‌هاي توسعه خويش را بدون توجه به برجام و با نظارت‌هاي حداقلي «ان پي تي» پيش خواهد برد.

صبح نو در سرمقاله خود با عنوان "تحریم‌ها را سانسور نکنید" نوشت: روزنامه‌های حامی دولت دیروز، هیچ یک درباره تحریم‌های جدید كاخ سفید علیه ملت ایران تیتری نزدند و صفحه اولشان در برابر این ظلم آشکار آمریکایی‌ها ساکت بود. افکار عمومی هنوز روزهایی را که رئیس جمهور وعده‌های برجامی می‌داد و از حل مشکل آب و نان و هوای نفس کشیدن در نتیجه لغو تحریم‌ها سخن می‌گفت، فراموش نکرده است؛ ‌ولی اما چه شده است که دیگر از میوه‌های برجام سخن نمی‌گویند و در برابر دشمنی مکرر و بی پایان آمریکایی‌ها ضد ملت ایران سکوت کرده‌اند.

 روزنامه جوان از "‌سانسور بزرگ در روزنامه‌هاي حامی دولت" سخن گفته و در يادداشتي با عنوان "تحريم ايران ديده نشد چون دانستن حق مردم نیست!" نوشت: روزنامه‌هاي ديروز تهران در حالي روي پيش خوان مطبوعات رفتند كه به نظر مي‌رسد روزنامه‌هاي حامي دولت خبري مهم را سانسور كرده‌اند؛ خبري كه مي‌توانست در آستانه آغاز دولت دوازدهم، چالشي جدي براي حسن روحاني باشد. در تحليل اين اقدام رسانه‌هاي حامي دولت و ناديده گرفتن اين خبر مهم بايد اين نكته را در نظر گرفت كه دولت و شخص حسن روحاني در طول مبارزات انتخاباتي، محور اصلي تبليغات خود را بر موضوع برجام استوار كرد. وي در آن ايام از اين اتفاق سخن گفت كه دولت دوازدهم به دنبال چيدن ميوه‌هاي برجام خواهد بود اما حالا تحريم‌هاي جديد، برجام را در بدترين وضعيت ممكن خود قرار داده است.

روزنامه سیاست روز در گزارشی با عنوان «اهرمی برای امتیازگیری بیشتر از ملت ایران» طرح جدید تحریمی کنگره علیه ایران را چکیده تمام انتظارات قبلی محافل داخلی آمریکا نسبت به برجام دانست و نوشت: در حقیقت آمریکایی ها تلاش می کنند تا امتیازدهی که بوسیله برجام نتوانستند آن را به دست بیاورند را با این قانون عملی کنند. 
«این، تحریم آخر نیست» عنوان یادداشت روزنامه همشهری است که در بخشی از آن آمده است: واقعیت موجود نشان می دهد که ایران به دلیل آنکه تمامی تعهدات خود را براساس برجام به انجام رسانده و از آنچه به عنوان کنش متقابل همزمان و متوازن نام برده می شود خودداری کرده، طبیعی است که در فضای مبتنی بر سیاست قدرت، با وضعیت جدیدی مبتنی بر تهدید مرحله ای روبرو خواهد شد. 

 واکنش ها به سخنان اخیر رییس جمهور در تعدادی از روزنامه های اصلاح طلب و حامی دولت بازتاب داشت. 

روزنامه شرق یکی از تیترهای اصلی خود را به موضع گیری مطهری و مصباح یزدی در قبال سخنان رییس جمهوری اختصاص داد و نوشت: «دو واکنش/ دو لحن»، این روزنامه لحن مطهری را در انتقاد به رییس جمهوری ملایم و لحن مصباح یزدی را انتقادی توصیف نمود. 

 روزنامه ابتکار در راستای توصیه رییس جمهوری به رسانه های منتقد در حفظ اخلاق رسانه ای، به واکاوی دلایل و نتایج هجمه سنگین اصولگرایان علیه دولت پرداخته است. این گزارش  با عنوان «خودزنی با بداخلاقی» که تیتر نخست روزنامه را به خود اختصاص داده ، گفتارهایی از مهدی مطهرنیا، صادق زیباکلام، محمدرضا باهنر را در خود جای داده است که می توان در میان سخنان آنان جملاتی چون «پیامد تندرویی اصولگرایان فقدان اعتماد جامعه بر آنان بوده است»، «حملات اصولگرایان علیه دولت نتیجه عکس داده است»، «تندروی برخی دوستان به ضرر اصولگرایان شد» «برای عبور از افراطی گری باید ترکیب جدید در اصولگرایی در مرکزیت قرار گیرد» را مشاهده کرد. 

یادآوری ماجرای استخر به روحانی!» عنوان تیتر اول روزنامه آفتاب یزد است که به واکنش تند مخالفان آقای روحانی به دو سخنرانی اخیر وی اشاره می کند . این گزارش متذکر می شود که توصیه های رییس جمهور در جمع اهالی رسانه به رعایت اخلاق و بیان روایتی از امیرالمومنین(ع) درباره پذیرش رای مردم، با واکنش تند مخالفان مواجه شده است . این گزارش با اشاره به واکنش علی مطهری و مصباح یزدی به سخنان رییس جمهور، واکنش تند «سایت بی باک» منتسب به اصولگرایان را یادآور می شود که درآن از آقای روحانی خواسته شد در آخرین شب قدر توبه کند. این سایت این جمله تامل برانگیز را اضافه می کند که «به هر حال استخرهای اشرافی و اختصاصی همیشه آدم ها را سرزنده نمی کند، شاید تقدیر الهی بر آن شد که در همان محیط های اشرافی عمر کسی پایان یابد و دیگر فرصتی برای توبه باقی نماند.»

بیانیه شورای هماهنگی حزب الله که در صفحه اینستاگرام حسین الله کرم قرار گرفت و تاکید این بیانیه بر اجرای امر آتش به اختیاری امام خامنه ای» موضوع گزارش روزنامه شرق است که در صفحه نخست با تیتر«هشدار شورای هماهنگی حزب الله نسبت به ورود زنان به ورزشگاه، غیر قانونی و غیر شرعی است» برجسته شده است. 

بازدید معاون اول رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی از پروژه آزادراه تهران- شمال تیتر و عکس اول تعدادی از روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده است.

روزنامه ایران تیتر «امسال، بهره برداری از قطعه اول آزاد راه تهران – شمال» را برجسته کرد.

 روزنامه وقایع اتفاقیه تیتر اول خود را «ساخت قطعه2 آزادراه تهران – شمال آغاز شد» برگزید. 

 روزنامه شهروند تیتر «تهران – شمال، ماهی 100 میلیارد تومان» را برجسته کرد. 

 روزنامه شرق در گوشواره سمت راست خود تیتر «ایرانی ها جای چینی ها» را به نقل از معاون اول رییس جمهور برجسته کرد. 
روزنامه جمهوری اسلامی در تیتر دوم خود عنوان «عملیات اجرایی ساخت قطعه 2 آزاد راه تهران – شمال آغاز شد» را انتخاب کرد. 

 روزنامه مردم سالاری هم در یکی از تیترهای غیراصلی خود عنوان آزاد راه تهران – شمال بزرگترین کارگاه سازندگی کشور است» را برجسته کرد. 

 روزنامه اعتماد در کنار لوگوی روزنامه عنوان «مردم باید شاهکار مهندسان ایرانی را ببینند» را برگزید و نوشت: جهانگیری وعده داد قطعه یک آزاد راه تهران – شمال تا پایان سال افتتاح می شود.
روزنامه جوان با انتخاب عنوان «هر وجب آزاد راه تهران – شمال حداقل 38 میلیون تومان» نوشت: افتتاح قطعه یک پروژه آزادراه تهران – شمال طبق معمول و مانند افتتاح پروژه قطعه 4 به تعویق افتاد تا بار دیگر نه تنها دولت مردان بلکه مردم شاهد افزایش قیمت تمام شده این پروژه عمرانی شوند. هزینه  هایی که لابد مردم باید از محل عوارض بیشتر بپردازند. 

ماجرای جمع آوری امضا در نماز جمعه تهران علیه حضور زنان در وزرشگاه ها موضوع مورد توجه تعدادی از روزنامه های اصلاح طلب قرار گرفته است.

 روزنامه اعتماد گفت و گویی را با حسین الله کرم انجام داده است که تاکید کرده است که «اصل حضور زنان در ورزشگاه را پذیرفته ایم» وی افزوده که آتش به اختیار علیه کسانی است که این وضعیت را به وجود آورده اند و حتما این افراد زنان نیستند. 

 روزنامه بهار در تیتر یک خود با عنوان «آتش به اختیار، آتش بی اختیار نیست» به بررسی تهدید گروه موسوم به انصار حزب الله در مورد ورود زنان به استادیوم می پردازد. این گزارش تاکید می کند که خطاب بیانات رهبری که دستاویز الله کرم و یارانش شده است، دانشجویانی بوده است که سره را از ناسره تشخیص می دهند. 

 «نقصان در تشخیص مسائل فرعی و اصلی» عنوان سرمقاله روزنامه آفتاب یزد است که به جمع آوری امضا توسط دانشجویان حزب الله با هدایت حسین الله کرم در نماز جمعه علیه حضور زنان در ورزشگاه اشاره می کند. نویسنده سرمقاله این اقدام را مصداق همان سخنان رهبر معظم انقلاب می داند که برخی مسائل اصلی و فرعی کشور را از هم تشخیص نمی دهند. به اعتقاد نویسنده حسین الله کرم و جریانی که وی آن را هدایت می کند به جای اعتراض به اظهارات گستاخانه و مداخله جویانه آمریکا در مسائل ایران به حضور بانوان در ورزشگاه معترض شده اند. تاسف بار تر اینکه این گونه اقدامات را با مجوز فرمان به آتش به اختیار رهبری بدون اینکه درک درستی از آن داشته باشند انجام می دهند. 

روزنامه آرمان نیز به بیاینه شورای هماهنگی انصار حزب الله اشاره می کند که در آن تاکید شده است که «آتش به اختیار عمل می کنیم» در این بیانیه ورود زنان به استادیوم غیرشرعی و غیرقانونی عنوان شده است. 

از دیگر عناوین قابل توجهی که برخی روزنامه ها در صفحات اصلی خود بدان پرداخته اند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد. 

وحید معتمدنژاد فعال فرهنگی در یادداشتی با عنوان «قدر مردم را بدانید» در روزنامه اعتماد  با اشاره به سخنان رییس جمهور در میان اصحاب رسانه خطاب به ایشان می نویسد : جناب رییس جمهور در دولت اول تان به خوبی رسانه ها را شناختید و به نقش آنها در آگاهی رساندن به جامعه واقفید اما همین رسانه ها تا کجای درب ورودی دفترتان توانستند از بطن و متن تصمیم گیری های سیاسی دولت تان با خبر شوند و جامعه را نگران زدایی کنند. وی متذکر می شودکه رای مردم به آقای روحانی تماما رای به برنامه ها نبود و بیشتر شجاعت ایشان ملاک انتخاب برگزیده شدن قرار گرفت. نویسنده خطاب به رییس جمهور می افزاید: این دوره از ریاست جمهوری با تمامی دولت های پیشین تفاوت فاحش و ماهوی دارد که در راس آن نظارت مردمی بر رویکرد شما و تیم تان است . مردم به دنبال سهم خواهی از شما هستند. سهم خواهی نه از جنس سیاسی بلکه بر عکس سهم خواهی در خصوص اشتغال، رفع تبعیض ، جلوگیری از رانت خواری، رفاه، آسایش، تامین سلامت جامعه و بسیاری از این دست. 
روزنامه قدس در خبری بیان اینکه قدرت خرید مردم برای مواد غذایی نصف شد، آورده است: در شرایط کنونی شیب تند گرانی از یک سو و ماندگار شدن رکود از سوی دیگر سفره ها را تا آنجا کوچک کرده که بنکداران مواد غذایی هم از کاهش خرید اقلام خوراکی توسط مردم گلایه می کنند و به گفته آنان پولی در دست نیست تا خریدها انجام شود.

محمد سلامتی در گفت و گو با روزنامه آرمان با اشاره به اینکه اصولگرایان هیچ گاه با فضای باز سیاسی موافق نبوده اند و همواره با آن مخالفت کرده اند تاکید می کند که آقای روحانی بیش از پیش به اهمیت فضای باز سیاسی پی برده است  و عزم جدی برای گشایش در فضای سیاسیایران در دولت دوم خود خواهد داشت. سلامتی با اشاره به اینکه در کابینه اول آقای روحانی برخی مدیران با سیاست های دولت همراه نبودند می افزاید: در شرایط کنونی مهمترین مطالبه مردم از اقای روحانی بهبود وضعیت معیشت است و آقای روحانی در کابینه دوم باید افرادی استفاده کنند که توانایی اجرای برنامه های دولت را داشته باشند. 

احمد نقیب زاده استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفت و گو با روزنامه آفتاب یزد از مسوولان می خواهد که در برابر آمریکایی ها متحد شوند. وی با تاکید بر اینکه رفتار آمریکایی ها جای نگرانی دارد تاکید می کند که برخی مسوولان به جای همدلی در پی دامن زدن به تناقض ها و اختلافات جناحی و تسویه حساب های سیاسی هستند.

«مثلث لابی» عنوان تیتر اول روزنامه وقایع اتفاقیه است که به موضوع تلاش سه جریان سیاسی برای تسخیر صندلی شهرداری تهران می پردازد. این روزنامه با اشاره به اینکه بعد از 12 سال قرار است چهره ای جدید شهردار تهران شود می نویسد: جریان های سیاسی مختلف در شورای شهر گزینه هایی را مطرح می کنند. به ادعای وقایع اتفاقیه کارگزاران محسن هاشمی را معرفی می کنند دولت برای رسیدن محمود حجتی و یا محمد علی نجفی فشار می آورد و اصلاح طلبان نیز روی گزینه هایی مانند محسن صفایی فراهانی اصرار دارند. 

روزنامه اعتماد در تیتر اول خود با عنوان «فراموش شدگان» به ارائه گزارشی از وضعیت آسیب دیدگان فاجعه فروریختن ساختمان پلاسکو پس از گذشت 150 روز پرداخته است.

روزنامه ابتکار واکنش قالیباف به منتقدان افتتاح ناقص خط 7 متروی تهران را«فرار بدجلوی آقای شهردار» توصیف نموده است. روزنامه شرق نیز در گزارشی با عنوان «از اتهام زنی به رقبا تا دعوت به انصاف» در گزارشی به واکنش قالیباف نسبت به منتقدین خود پرداخته است.

روزنامه کیهان در ستون یادداشت امروز خود با عنوان "مصوبه‌ای لازم اما ناکافی " با اشاره به جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سند 2030 نوشته است: این جلسه هم یک گام بلند به جلو و نتیجه این «آتش به اختیار» بود، اما همچنان ضرورت دارد با «آتش به اختیار» نیروهای انقلابی به ویژه دانشجویان و دانشگاهیان مراقبت شود تا سوء استفاده مجددی صورت نگیرد . 

روزنامه کیهان با اشاره به بیانیه دیروز اصلاحات علیه اظهارات مداخله‌جویانه تیلرسون متذکر می شود: بیانیه مدعیان اصلاحات علیه اظهارات مداخله‌جویانه تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا یادآور بیانیه منافقین در سال 1359 علیه رژیم بعث صدام است، منافقینی که از ابتدا تحت حمایت صدام بودند و بعدها نیز در حین جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به صدام پناه برده و تحت‌الحمایگی خود را علنی ساختند.

 "چالش روحانی با صداوسیما به مراحل جدیدی رسیده است/ خواب‌های دولتی برای رسانه ملی" تيتر نخست صفحه اول روزنامه صبح نو است. به نوشته اين روزنامه دیدگاه‌های اخیر روحانی درباره صدا‌و‌سیما بعد از اتمام رقابت‌های انتخاباتی هنوز ادامه دارد؛ دیدگاه‌هایی که البته از مرحله نظر گذشته و می‌کوشد تحت فشارهای سیاسی و فراقانونی به بار بنشیند. دولت لایحه جدیدی را برای اداره صداوسیما آماده کرده است. سازوکاری که البته موجب وابستگی بیشتر رسانه ملی به دولت می‌شود. همچنین پیشنهاد و راه‌اندازی شبکه‌های خصوصی از دیگر سرفصل‌های مهم این لایحه محسوب می‌شود. شنیده‌ها همچنین از طرح این موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و واکنش رئیس سابق رسانه ملی به این سخنان در نهم خردادماه حکایت می‌کند. به عقيده اين روزنامه چنین لایحه‌ای حتما در تضاد با اصل 175 قانون اساسی است که صداوسیما را مستقل از سایر قوا تعریف می‌کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: