سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - June 19 2018
کد خبر: ۳۰۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۵
 بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار خانواده های شهدای مدافع حرم با ایشان، بازتاب حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در سوریه، اظهارات رییس جمهوری در ضیافت افطار ورزشکاران، برجسته شدن واکنش برخی چهره های مذهبی به اظهارات اخیر رئیس جمهور درباره انتخاب مردم در زمان علی(ع) در روزنامه های منتقد و نیز سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، از جمله موضوعاتی است که تیترهای اصلی صفحات اول روزنامه ها را به خود اختصاص داده است. تحریم های جدید، کابینه دوازدهم و اظهارات نخست وزیر عراق نیز از جمله موضوعاتی است که در صفحات اصلی روزنامه ها، بدان ها پرداخته شده است:
 بیانات رهبر معظم انقلاب در جمع خانواده های شهدای مدافع حرم و مرزبان، در صفحه اول روزنامه های امروز، یکی از تیترهای اصلی را به خود اختصاص داده است:

 تیترِ یکِ روزنامه ایران، جمله «جمهوری اسلامی با اقتدار ایستاده است» از رهبر انقلاب است. 

 «ملت به دشمن سیلی خواهد زد». این جمله از رهبری در امتداد لوگوی روزنامه اعتماد تیتر شده است. 

یکی از تیترهای کنار لوگوی روزنامه آرمان از رهبری، جمله «به هارت و پورت این کسی که تازه در آمریکا آمده نگاه نکنید»، انتخاب شده است. 

جمله «جمهوری اسلامی با اقتدار کامل ایستاده است» از رهبر معظم انقلاب، یکی از تیترهای کنار لوگوی روزنامه شرق است. 

 تیترِ نخست روزنامه اطلاعات از رهبری، جمله «ایران درختی شناور است دشمن نمی تواند به آن آسیبی بزند» انتخاب شده است. 

 یکی از تیترهای اصلی صفحه اول روزنامه جمهوری اسلامی، جمله «جمهوری اسلامی با اقتدار کامل در مقابل دشمنان ایستاده است» از رهبر معظم انقلاب برگزیده شده است. 

 روزنامه جوان جمله «ملت ایران توی دهن دولت چاقوکش تازه کار آمریکا می زند» را به نقل از رهبری، تیترِ نخست قرار داده است. 

 جمله «ملت ایران به دشمنان سیلی خواهد زد» از رهبری، در امتداد لوگوی روزنامه جام جم دیده می شود. 

 روزنامه کیهان تیترِ نخست خود را به نقل از رهبری، جمله «آمریکایی ها نمی توانند به ما سیلی بزنند ما به آنها سیلی خواهیم زد» انتخاب کرده است. 

 جمله «ملت با اقتدار به دشمنان سیلی خواهد زد»، از مقام معظم رهبری ، تیترِ نخست روزنامه رسالت شده است. 

 روزنامه وطن امروز جمله «تازه کارند» که در رابطه با گزاف گویی های اخیر مقامات کاخ سفید از سوی رهبری بیان شده است را تیترِ اول قرار داده است. 

 روزنامه صبح نو در کنار لوگوی خود جمله «آمریکا از اول دنبال تغییر نظام بوده و همیشه شکست خورده است» را از رهبری برجسته کرده است. 
خبر حملات موشکی سپاه به مواضع داعش در دیرالزور سوریه که دیشب انجام گرفت در صفحات اول برخی از روزنامه های امروز برجسته شده است:

 یکی از تیترهای صفحه اول روزنامه ایران مربوط به گزارش حمله موشکی سپاه به مقر فرماندهی تروریست های تکفیری است. 

 روزنامه اعتماد تیترِ نخست خود را جمله «انتقام موشکی سپاه از داعش» انتخاب کرده است. 

 «حمله موشکی سپاه به تروریست ها». این جمله یکی از تیترهای دُرشت صفحه اول روزنامه آرمان است. 

 تیترِ اول روزنامه شرق، جمله «حمله موشکی سپاه» است. 

 تیترِ دوم روزنامه جوان، جمله «موشک های سپاه داعش را از دیرالزور به جهنم فرستاد» انتخاب شده است. 

 روزنامه جام جم در صفحه اول خود گزارشی با تیترِ «انتقام سپاه از تروریست ها» منتشر کرده است. 

 روزنامه خراسان «حمله موشکی ایران به مواضع تروریست ها در سوریه» را تیترِ یک خود قرار داده است. 

 اظهارات رئیس جمهوری در ضیافت افطار وی با ورزشکاران تنها در صفحه اول چند روزنامه حامی دولت بازتاب داشته است:

تیترِ عکسِ اول روزنامه ایران از رئیس جمهوری، جمله «افتخار ما اقتدار به امام علی (ع) در همه قهرمانی هاست» انتخاب شده است. 

جمله «رقابت ها گذشت، امروز همه باید یک تیم باشیم» از رئیس جمهوری، در کنار لوگوی روزنامه آرمان، تیتر شده است. 

 روزنامه شرق در کنار لوگوی خود، جمله «زنان باید در صحنه های ورزشی حضور فعال داشته باشند» را از رئیس جمهور، تیتر کرده است. 

اظهارات اخیر رئیس جمهوری درباره انتخاب مردم در زمان امیرالمومنین، با واکنش چهره های مذهبی روبرو شده است. برخی روزنامه های طیف منتقد دولت واکنش های مکارم شیرازی و مصباح یزدی را در صفحات اول خود برجسته کرده اند. تعدادی از روزنامه های حامی دولت نیز این موضوع را به تحلیل و تفسیر نشسته اند:
در روزنامه وطن امروز طی گزارشی اظهار نظر رییس جمهوری را عجیب و بی مبنا در حوزه مسایل فقهی و مذهی دانسته و  واکنش آیت الله مکارم شیرازی به این موضوع را با تیترِ «آموزش تشییع به روحانی»، منتشر شده است. 

در صفحه اول روزنامه جوان نیز به نقل از مکارم شیرازی، جمله«یک صفحه نهج البلاغه خوانده از مبنای ولایت می گویند»، برجسته شده است.

عبدالله گنجی طی یادداشتی در روزنامه جوان در واکنش به اظهارات ر ییس جمهوری در جمع اساتید و پزشکان مبنی بر این که «مبنای ولایت و حکومت از دیدگاه علی(ع) نیز انتخاب و نظر مردم بود»، نوشته است به عنوان یک منتقد ، رییس جمهور اگر از واژه «روش تحقق حکومت» استفاده می کرد، حرف ایشان را درست می دانستم. نویسنده معتقد است روحانی حقانیت بالقوه امیر المومنین را مد نظر ندارد بلکه روش بالفعل شدن حکومت را مد نظر دارد. 

روزنامه کیهان هم در صفحه اول خود جمله«برخی فقط یک صفحه نهج البلاغه را دیده اند» از مکارم شیرازی برجسته کرده است.

اما روزنامه آفتاب یزد با روبرو قرار دادن تصاویر رییس جمهوری و مصباح یزدی و انتخاب تیتر «لیدر مخالفان روحانی» ، نوشته است که آیت الله مصباح یزدی پیشگام انتقاد از رییس جمهور شده است . در گزارش این روزنامه آمده پدر معنوی جبهه پایداری طی دو روز هم نسبت به سخنان اخیر حسن روحانی اعتراض کرد و هم نسبت به مدرک تحصیلی وی کنایه زد.

واکنش آیت الله مکارم به سخنان روحانی نیز در صفحه اول روزنامه آفتاب یزد تیتر شده است. 

در صفحه اول روزنامه شرق نیز واکنش دوباره مصباح به حسن روحانی و نیز اظهارات مکارم شیرازی با تیترِ«دموکراسی از روی ناچاری است» برجسته شده است. 

در روزنامه بهار هم در کنار لوگو، واکنش مکارم شیرازی به اظهارات رییس جمهوری با جمله«حاکم اسلامی با رای مردم انتخاب نمی شود» به چشم می خورد. 

چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی بهانه ای شده  است تا برخی روزنامه های اصلاح طلب یادوآرد،  یادداشت ها و گزارش های ویژه ای را در این باره به رشته تحریر درآورند:
در صفحه اول روزنامه اعتماد تیترِ«متن شریعتی گمشده ماست» ، مربوط به گفت و گوی این روزنامه با سوسن شریعتی به مناسبت چهلمین سال از درگذشت دکتر علی شریعتی به چشم می خورد. 

روزنامه ایران صفحات ویژه ای را به بزرگداشت دکتر علی شریعتی اختصاص داده که در صفحه اول با تیترِ«تجدید عهد با صدای نواندیشی» برجسته شده است. 

در روزنامه ابتکار گفت و گویی با سید جواد میری، پژوهشگر درباه اندیشه های دکتر شریعتی با تیترِ«شریعتی چهل سال پس از مرگ» به چشم می خورد. 

در روزنامه شرق هم یادداشت هایی از سوسن شریعتی، هادی خانیکی و علی طهماسبی به مناسبت سالگرد دکتر علی شریعتی با تیترِ«گرفتار در جنگ آزادی و عدالت» منتشر شده است.

«شریعتی نه قدیس نه اهریمن». این جمله تیترِ گزارشی در روزنامه آفتاب یزد به مناسبت سالروز درگذشت معلم انقلاب، علی شریعتی است.

«اندیشه ای همچنان نافذ». این جمله تیترِ گزارش روزنامه بهار برای سالگرد درگذشت علی شریعتی است.
نگاهی به سبک زندگی متفاوت دکتر علی شریعتی، عنوان گزارشی در روزنامه خراسان در این باره است.

 از دیگر عناوین قابل توجهی که برخی روزنامه ها در صفحات اصلی خود بدان پرداخته اند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

در بخشی از یادداشت روز کیهان با عنوان «روحانی از اعتبار خود دفاع می کند؟» آمده دولت و شخص رییس جمهور برای اعتبار خودشان هم که شده موظفند ضمن فاصله گذاری با جریان مزدور (تعبیر آقای روحانی)، در مقابل فزون خواهی آمریکا سینه سپر کنند وگرنه مهمترین رهاورد مدیریت 4 ساله آنها بار رگبار حریف، ناکار خواهد شد. نویسنده اعتقاد دارد نقض ها و بدعهدی ها محصول کج چیده شدن برجام است اما این روندِ نقض نباید ادامه پیدا کند. 

در یکی از اخبار ویژه کیهان از این که روزنامه های حامی دولت هیچ کدام درباره تحریم های جدید کاخ سفید علیه ملت ایران تیتری نزده اند، انتقاد شده است.

در گزارش اول روزنامه جام جم با تیترِ«برجام زدایی از اقتصاد» که توصیه کارشناسان این رسانه برای مقابله با تحریم های جدید آمریکاست، آمده اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال جاری ، اثر گذاری این تحریم ها را به حداقل خواهد رساند.

محسن غرویان در گفت و گو با روزنامه آرمان که تیترِ«دولت روحانی هرگز تنها نمی ماند» برای آن انتخاب شده ، معتقد است مقام معظم رهبری همواره از دولت های برآمده از آرای مردم حمایت کرده و با رهنمودهای خود تلاش می کند دولت را در خدمت رسانی به مردم یاری بدهند و در نتیجه حامیان و هواداران آقای روحانی نیز در چارچوب قانون اساسی می توانند عمل کنند و به این شیوه آقای روحانی را در موفقیت بیشتر در زمینه آسایش و آرامش مردم یاری بدهند و از این نظر دولت روحانی هرگز تنها نمی ماند.

شهربانو امانی در گفت و گو با روزنامه آرمان پیش بینی کرده که با 50 درصد تغییر، کابینه دوازدهم پوست می اندازد . وی این را نیز گفته که روحانی برای نهادینه کردن اعتدال با هیچ کس مماشات نکند.

عبدالله ناصری در یادداشت اول روزنامه ایران معتقد است رای دهندگان به روحانی انتظار دارند او در چینش کابینه دوازدهم، علاوه بر نگاه به دغدغه های معیشتی ، به آن دسته از وعده ها که در سال 92، بخش کلیدی وعده های او را تشکیل داد نیز توجه کند، وعده هایی سیاسی و ملی که بنا به ملاحظاتی هنوز محقق نشده است.

در بخشی از سرمقاله روزنامه ابتکار ضمن بیان چند راهکار برای شکسته شدن یخ اقتصاد و رونق اشتغال و سرمایه گذاری، توصیه شده که معاون اول یا رییس جمهوری در نخستین فرصت ممکن به میان فعالان اقتصادی رفته و زنگ راه افتادن قطار فعالیت های اقتصادی را به صدا درآورد.
«بهانه ای برای خودنمایی» عنوان اول روزنامه بهار و تیترِ گزارشی است که در آن به بررسی علل تلاش مخالفان دولت برای طرح سوال از رییس جمهوری در مجلس پرداخته شده است. 

روزنامه های کیهان، رسالت، وطن امروز ، صبح نو ، اطلاعات و جمهوری اسلامی این جمله از نخست وزیر عراق که گفته است«تمام  دنیا را هم به ما بدهند با ایران دشمنی نمی کنیم» را در صفحه اول خود برجسته کرده اند.

در بخشی از سرمقاله روزنامه صبح نو تفسیر به رای و بزک کردن اتفاقات اخیر درباره کودتای 28 مرداد و نقش آیت الله کاشانی در آن، از سوی رسانه های اصلاح طلب مورد انتقاد قرار گرفته و معتقد است تلاش آنها در تخریب چهره روحانیت انقلابی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: