يکشنبه ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - September 27 2020
کد خبر: ۳۱۱۸
تاریخ انتشار: ۱۸ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۷
معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت گفت :ایران و روسیه قبول کرده‌اند که در زمینه انرژی در همه بخش‌ها همکاری داشته باشند.

علی ماجدی،با اشاره به این که این همکاری همه بخش های حوزه انرژی را پوشش می دهد،اظهار کرد: همکاری با روسیه در حوزه‌های نفت،گاز، پتروشیمی و پالایشگاه خواهد بود.

وی در پاسخ به این که آیا در پی سفر وزیر انرژی روسیه به ایران، مذاکراتی برای همکاری در بخش انرژی انجام شده است؟ اظهار کرد:وزیر انرژی روسیه برای شرکت در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و روسیه به تهران سفر کرده است و در زمینه انرژی نیز مذاکراتی انجام می شود.

وی با اشاره به این که این کمیسیون مشترک است و همه بخش ها را پوشش خواهد داد، گفت: در حوزه انرژی نیز مذاکراتی انجام می شود و در این زمینه الکساندر نوواک وزیر انرژی روسیه، مذاکراتی را با مقامات ایرانی خواهد داشت و امروز نیز با وزیر نفت ایران ملاقات می کند.

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به این که عصر امروز جلسه اختتامیه برگزار می شود و سند همکاری‌های مشترک بین دو کشور به امضا می‌رسد، تصریح کرد: بحث تهاتر نفت ایران در برابر کالا اصلا مطرح نیست.

بر این اساس پیش تر بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز اعلام کرده که ایران هیچ محدودیتی برای همکاری با روسیه در زمینه های مختلف ندارد و همکاری دو کشور در زمینه اقتصادی باید به سطح قابل قبولی برسد.

به گزارش ایسنا یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه، صبح روز گذشته آغاز به کار کرد و کمیته های ٦ گانه کمیسیون مشترک ایران و روسیه وارد بحثهای تخصصی شدند و قرار است متن نهایی این کمیته‌ها عصر امروز در کمیته هماهنگی و یادداشت تفاهم به جمع بندی برسد و متن نهایی آن در اختیار وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه قرار گیرد.

کمیته انرژی، حمل و نقل، کمیته همکاری صنعتی، تجاری، مرزی و انتظامی و استاندارد، کمیته‌های همکاریهای فناوری، ارتباطات، آموزشی، فرهنگی و گردشگری و ورزشی، پزشکی و محیط زیست، کمیته همکاریهای کشاورزی، کمیته مالی، بانکی و سرمایه گذاری و کمیته هماهنگی و تهیه یادداشت تفاهم، ٦ کمیته برای برگزاری یازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک هستند.

روس‌ها 8 نیروگاه در ایران می‌سازند

الکساندر نواک وزیر انرژی فدراسیون روسیه امروز در حاشیه دیدار با حمید چیت چیان وزیر نیروی ایران با بیان اینکه تحریم‌های غرب تاثیری در مناسبات روسیه و ایران ندارد، گفت: تحریم‌های آمریکا هیچ تاثیری بر روابط بین دو کشور در حوزه همکاری در زمینه انرژی، انرژی اتمی در مقاصد صلح‌جویانه، نفت و گاز طبیعی ندارد.

این عضو کابینه دولت مسکو بار دیگر با تاکید بر اینکه تحریم‌های آمریکا تاثیری بر روابط دو کشور نمی‌گذارد، تصریح کرد: در مذاکرات امروز با وزارت نیروی ایران، به توافق های مهمی دست یافتیم.

نواک با یادآوری اینکه تهران و مسکو به منظور احداث هشت نیروگاه جدید برق در ایران به توافق دست یافته اند، اظهار داشت: در کنار ساخت نیروگاه های جدید برق، نوسازی و بازسازی چهار نیروگاه قدیمی برق با مشارکت شرکت توانیر ایران در دستور کار قرار گرفته است.

این مقام روس همچنین با اشاره به ادامه مذاکرات ایران و روسیه به منظور تبادل برق و انرژی الکتریکی، بیان کرد: به منظور اجرای طرح های جدید در صنعت برق و انرژیهم تبادل اطلاعات بین دو کشور در حال انجام است.

به گزارش مهر، ایران و روسیه اردیبهشت ماه سال جاری تفاهم نامه‌ای به‌منظور توسعه همکاری‌ها در صنایع برق امضا کردند که احداث نیروگاه و تاسیسات برقی، ارائه خدمات، تبادل انرژی و برق از مهمتری محورهای این نشست مشترک بوده است.

بر این اساس پس از توافق مقدماتی تهران- مسکو برای امضای قراردادی 10 میلیارد دلاری و احتمال تهار نفت خام و برق بین دو کشور، اولین دور مذاکرات بین شرکت تكنوپروم روسيه و توانیر ایران تیر ماه سال جاری در تبریز انجام شد.

سرگئي ريژوف معاون اجرايي مدير كل شرکت تكنوپروم روسيه در حاشیه بازدید از نیروگاه‌های برق استان آذربایجان شرقی با اشاره به احداث نيروگاه‌هاي 2100 مگاواتي رامين اهواز و نيروگاه 1600 مگاواتي شهيد منتظري اصفهان توسط این شرکت روسی، گفت: روسيه براي احداث 1725 مگاوات نيروگاه جديد در استان آذربايجان شرقی آمادگی دارد.

این مقام روس با تاکید بر اینکه در صورت به نتيجه رسيدن مذاكرات، اين 5 واحد نيروگاهي در كنار نيروگاه‌هاي برق سهند بناب و تبريز ساخته خواهد شد، تصریح کرد: استان آذربايجان جزو يكي از مناطق در حال توسعه از نظر صنعتي ايران بوده و از این رو افزايش واحدهاي توليد برق در اين استان ضروری به نظر می رسد.

سرگئي ريژوف صنعت برق ايران را در زمينه توليد و احداث تجهيزات نيروگاهي، به عنوان يكي از كشورهاي پيشرو در منطقه خاورمیانه عنوان کرد و افزود: تكنوپروم روسيه برای احداث نيروگاه‌هاي برق سيكل تركيبي، بخاري، ژئوترمال، واحدهاي كوچك و تامين قطعات يدكي صنایع برقی آمادگی دارد.

علاوه بر ريژوف معاون اجرايي مدير كل تكنوپروم، در این دور مذاکرات برقی الكساندر زاسلافسكي مدير انستيتوي طراحي نيروگاه‌هاي این شرکت روسی مذاکراتی با مسئولان وزارت نیروی ایران انجام داد.

با انجام این دور از مذاکرات مقرر شد، مطالعات اوليه براي احداث دو واحد نيروگاهي 450 مگاواتي در كنار نيروگاه تبريز و دو واحد نيروگاهي 350 مگاواتي و يك واحد 125 واحد سيكل تركيبي درنزديكي نيروگاه سهند بناب با مجموع 1725 مگاوات با هماهنگی توانیر انجام شود.

تاریخچه مذاکرات برقی ایران- روسیه

به گزارش مهر، اردیبهشت ماه سال جاری الکساندر نواک وزیر انرژی فدراسیون روسیه مسافر تهران شد و مذاکراتی را پشت درهای بسته با وزرای نیروی، نفت و رئیس کل بانک مرکزی ایران در تهران برگزار کرد.

نواک وزیر انرژی روسها سپس در جمع خبرنگاران از توافق اولیه و مقدماتی با وزارت نیروی ایران به منظور امضای 8 تا 10 میلیارد دلار قرارداد برقی در چهار حوزه ساخت نیروگاه‌های حرارتی، برقآبی، شبکه انتقال، افزایش راندمان شبکه انتقال و توزیع برق و تبادل و ترانزیت برق خبر داد.

بر این اساس کارگروه‌های مشترک برقی بین دو کشور تشکیل شده و مقرر شده است تا با جمع بندی فنی و عملیاتی این کارگروه‌های مشترک نتایج نهایی برای امضای قرارداد بزرگ تهران – مسکو به وزرای دو کشور ارائه شود.

یکی دیگر از توافق‌های برقی ایران و روسیه در تهران به موضوع واردات برق از این کشور گازخیز باز می گرزدد و مطابق با گفته‌های حمید چیت چیان وزیر نیروی ایران قرار است با سنکرون شبکه برق بین ایران، جمهوری آذربایجان و روسیه امکان واردات 500 مگاوات برق در فاز اول و 700 مگاوات در فاز دوم نهایی شود.

از این رو با این توافق بزرگ برقی بین دو کشور گام نخست به منظور تهاتر نفت خام صادراتی ایران در ازای برق و سایر خدمات فنی و مهندسی وارداتی از روسیه برداشته شده است.

در همین حال اسماعیل محصولی قائم مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل اردیبهشت ماه امسال در گفتگو با مهر در پاسخ به این سئوال که آیا این توافق برقی بین ایران روسیه بخشی از قرارداد تهاتر نفت و کالا بین دو کشور است؟ گفت: قرار است روسیه فاینانس برخی از طرح‌های و پروژه های صنعت برق به ویژه در حوزه نیروگاه سازی را برعهده بگیرد.

این مقام مسئول با اعلام اینکه فایناس روسیه بریا ساخت نیروگاه و شبکه برق در ایران می تواند بخشی از قرارداد تهاتر نفت و کالا بین دو کشور را شامل شود، تصریح کرد: جزئیات و حجم نهایی تامین فاینانس از سوی روسیه در مذاکرات آتی تعیین و نهایی خواهد شد.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی هم در گفتگو با مهر از نهایی شدن قرارداد برقی بین دو کشور تا یک ماه آینده خبر داده و تاکید کرده بود: با تکمیل مطالعات کارشناسی امکان فراهم شدن مقدمات قرارداد بین دو کشور فراهم خواهد شد.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور بهمن ماه سال گذشته درباره جزئیات مذاکرات نفتی ایران-روسیه برای تهاتر نفت و کالا و راه اندازی طرح سوآپ معکوس نفت در جمع خبرنگاران، گفت: با روس‌ها بحث‌هایی برای مبادله حجم بالایی از منابع نفت و دریافت کالا در ازای آن مطرح کردیم که عده‌ای نسبت به این مسئله اعتراض کردند ولی باید بگوییم اگر به ایران وارد نشوید، افراد دیگری در این بازار حاضر می‌شوند و جایی برای شما نمی‌ماند.

مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه اخیرا در گفتگو با دیلی کومرسانت با تایید مذاکرات تهران و مسکو برای تهاتر نفت در برابر کالا، گفته است: روسیه می‌تواند در قبال خرید نفت از ایران، دومین رآکتور نیروگاه بوشهر را بسازد ضمن انکه روسیه می‌تواند برای پرداخت پول نفت ایران به این کشور کامیون، ریل راه‌آهن یا کالاهای دیگر صادر کند، یا برای این کشور پالایشگاه‌های کوچک بسازد.


منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: