شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - January 18 2020
کد خبر: ۳۱۵۲۶
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۲
حمید بعیدی نژاد: آزاد سازي موصل نه فقط بمعناي بزرگترين شكست داعش در سه سال اخير ميباشد بلكه نشان از يك تحول اساسي در صحنه جنگ عراق و سوريه عليه داعش ميباشد. در اين تحول بزرگ نقش سردار قاسم سليماني بي شك نقشي بي بديل بوده است. اين سردار بزرگ با ابتكارات، خلاقيتها و نگاهي نو در اتخاذ استراتژي نوين نظامي در صحنه هاي نبرد عراق و سوريه، مسير جنگ عليه داعش را چنان تغيير داد تا امروز دنيا بتواند شاهد ظهور آثار پيروزيهاي بزرگ ارتش عراق و سوريه در جنگ با داعش باشد. 
سردار سليماني وقتي به درخواست دولت عراق مسؤليت مستشاري نظامي براي ارتش عراق را بعهده گرفته و به صحنه ي نبرد عراق وارد شدند كه بغداد در شصت كيلومتري مناطق تحت اشغال قرار داشت و داعش تصرف پايتخت عراق را دور از انتظار نمي ديد. سامرا، حتي كاظمين و مناطق اطراف همه نا امن بودند و ناامني هاي مداوم اين شهرهاي مذهبي و حرمين شريفين در آنها را در تيررس مداوم درگيريهاي نظامي قرار داده بود. در جبهه سوريه نيز داعش اشغال مناطق بسياري را تكميل كرده بود و شهر بزرگي نمانده بود كه يا در اشغال قرار داشت يا نيروهاي مستقر در نواحي اطراف شهرها، آنها را در تيررس مداوم حملات نظامي قرار مي داد. 
اين درگيريهاي نظامي، باعث ايجاد يكي از بزرگترين تراژديهاي انساني در عراق و سوريه گرديد كه در اثر آن صدها هزار نفر از انسانهاي بيگناه كشته و زخمي شده و ميليونها نفر از مردم بيگناه نيز آواره بيابانها، پناهگاهها و سرزمينهاي بيگانه شدند. 
به لطف تغييرات اساسي نظامي بر روي زمين كه فرماندهي موثر سردار سليماني نقشي تعيين كننده در تغيير شرايط داشت امروز بعد از سه سال نبرد در عراق و سوريه، روند جنگ تغيير اساسي يافته است كه پيروزيهاي امروز ارتش عراق و سوريه گواه آنست. در عراق براي اولين بار نيروهاي مردمي توانستند به مرز سوريه برسند و اينك جبهه ي ديرالزور و منطقه ميادين در مجاورت آن در شرق سوريه يكي از مهمترين و تعيين كننده ترين صحنه هايي است كه بعلت پيوستگي استقرار داعش در عراق و سوريه ميتواند سرنوشت جنگ سوريه را تعيين نمايد. امروز نه تنها داعش در مسير كامل شكست قرار دارد بلكه كل شرايط سياسي و جغرافياي سياسي منطقه در نقطه ي عطف و تحول اساسي قرار گرفته است. 
در شرايطي كه جنگ عراق و سوريه صحنه حضور بزرگترين و با تجربه ترين فرماندهان ارتشهاي بزرگ جهان از آمريكا و روسيه گرفته تا برخي از كشورهاي منطقه ميباشد، سردار سليماني با ابتكارات و شيوه هاي نوين نظامي خود نشان داد كه با در نظر گرفتن عاليترين استانداردهاي جهاني او بي ترديد از بزرگترين استراتژيست نظامي جهان معاصر ميباشد. آرزوي سلامتي و توفيقات مداوم ايشان را از حضرت باريتعالي خواستاريم. 

نام:
ایمیل:
* نظر: