چهارشنبه ۰۷ اسفند ۱۳۹۸ - February 26 2020
مدیر ارشد رآکتور IR40 اراک در گفت وگو با امید هسته ای:
کد خبر: ۳۲۳۳
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۰۲
تا امروز پروژه IR40 اراک بیش از 89.5 درصد پیشرفت داشته است اما این پیشرفت ها درچارچوب تفاهم نامه ژنو و با توجه به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در آن تفاهم نامه انجام شده است.

مدیر ارشد رآکتور IR40 اراک درپاسخ به این سوال که، در برخی خبرها آمده است، رآکتور IR40 اراک فعال نیست، به پایگاه خبری امید هسته ای، گفت: تا امروز پروژه IR40 اراک بیش از 89.5 درصد پیشرفت داشته است اما این پیشرفت ها درچارچوب تفاهم نامه ژنو و با توجه به تعهدات جمهوری اسلامی ایران در آن تفاهم نامه انجام شده است.

وی اضافه کرد: امروز بسیار خوشحال هستم که به مردم شریف کشورمان مژده دهم، تقریبا بخش اعظم واحدهای جانبی سایت اراک را تکمیل کرده ایم و سیستم های برق، آب، بخار وهوای فشرده راه اندازی شده و قابل استفاده است. دوستانی که فنی هستند می دانند رساندن آب، بخار و هوای فشرده برای یک رآکتور آب سنگین کار ساده ای نیست.درواقع واحدهای مربوطه راه اندازی شده اند و حتی سال گذشته گرمایش ساختمان های خود را از بخار تولید شده، فراهم کردیم.

رآکتور IR40 اراک بدون توقف در حال فعالیت است +عکس های جدید از رآکتور

مدیر ارشد رآکتور IR40 اراک، تصریح کرد: شیفت برق برقرار است، برق رسانی به نقاط مختلف پروژه انجام می شود و هیچ توقفی در کار وجود نداشته است و بر اساس برنامه مصوب سازمان، فعالیت های خود را انجام می دهیم. تنها مواردی را که بر روی آن فعالیتی صورت نمی گیرد، همان مواردی است که در تفاهم نامه ژنو به آنها اشاره شده است.

وی تاکید کرد:خطوط پایپینگ، چه در بخش هسته ای و چه در بخش غیرهسته ای در حال تکمیل است، شیرآلات را نصب می کنیم و تست های لازم را انجام می دهیم.

این متخصص رآکتور، اظهار داشت: در مرحله فعلی صرفا ورود سوخت هسته ای، آب سنگین، نصب تجهیزات پمپ های COOLANT را بر اساس تفام نامه ژنو متوقف کرده ایم.

مدیر ارشد سایت IR40 اراک، اضافه کرد:تاکید می کنم که هیچ فعالیتی متوقف نشده است و همه فعالیت های رآکتور اراک درحال انجام است و حتی به گونه ای پیش می رویم که مواردی را که در تفاهم نامه ژنو قرار است، متوقف بماند، خود را تا لب مرز آن می رسانیم و فقط آن بخش را مجزا باقی می گذاریم تا مسوولین به ما دستور بدهند.

وی توضیحاتی درخصوص پمپ های خنک کنندگی مبدل های رآکتور ارائه کرد و افزود: درحال حاضر و بر اساس تعهدات و چارچوب تفاهم نامه ژنو و اقدام مشترک پیشرفت پروژه درحال انجام است. اما همه تجهیزات پروژه به جز موارد اشاره شده در تفاهم نامه ژنو، را نصب کرده، بخشی را راه اندازی کرده ایم و بخشی دیگر را در حال راه اندازی هستیم. حتی آماده می شویم برای راه اندازی مدار ثانویه، یعنی در هر لحظه ای، با دستور ریاست سازمان، مجموعه آماده می شوند برای خنک کنندگی؛ یعنی شست و شوی مسیر را انجام می دهیم که خنک کننده ها را شستشو دهیم و آماده کنیم برای مدار ثانویه.

لازم به ذکر است که مدار ثانویه بخشی از پروژه است که آب معمولی در آن جریان دارد و برای خنک کردن گرمایی است که از رآکتور می گیریم و بخشی که مربوط به COOLANT است و آب سنگین در آن در جریان است، مدار اولیه محسوب می شود، بنابراین بر اساس گفته مدیر ارشد رآکتور اراک، مدار ثانویه هم در حال راه اندازی است و تمام پمپ ها نصب است، فقط پمپ های COOLANT است که طبق تفاهم نامه نصب نشده است.رآکتور IR40 اراک بدون توقف در حال فعالیت است +عکس های جدید از رآکتور

مدیر ارشد سایت IR40 اراک تصریح کرد:به محض اینکه مسوولان تایید کنند برای برداشتن گام بعدی، آمادگی داریم تا در یک پروسه یک تا دو هفته ای، پمپ ها را راه اندازی کنیم.

رآکتور IR40 اراک بدون توقف در حال فعالیت است +عکس جدید
رآکتور IR40 اراک بدون توقف در حال فعالیت است +عکس جدید
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
inhnews
امین درستی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۶/۲۶
inhnews
0
0
inhnews سلام و درود

دم همه ی بچه هایِ امید هسته ای گرم. نخسته.
از دور کارها را دنبال می کنم :-)
پاینده باشید
نام:
ایمیل:
* نظر: