جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - May 25 2018
کد خبر: ۳۲۵۲۴
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
رهبر مهمترین حزب اپوزیسیون ترکیه دادستان پرونده روزنامه جمهوریت را به عضویت در سازمان تروریستی فتح‌الله گولن متهم کرد.
کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با اشاره به رای اخیر دادگاه استانبول درباره پرونده روزنامه جمهوریت با تاکید بر اینکه دادستان این پرونده خود باید مورد تحقیق و بررسی قرار گیرد، گفت: اکنون بهتر درک می‌شود که دادستان این پرونده عضو سازمان فتو است.

دادگاه استانبول در 28 ژوئیه به آزادی تنها هفت نفر از روزنامه نگاران روزنامه جمهوریت (یکی از مهمترین روزنامه‌های اپوزیسیون ترکیه) و به ادامه بازداشت چهار نفر دیگر به اتهام حمایت از تروریسم رای داد.

قلیچداراوغلو اضافه کرد: تمام دوستان ما را که در زندان نگه داشته‌اید، آزاد کنید. اگر کوچکترین احترامی به دموکراسی و قانون در ترکیه وجود دارد باید آنها آزاد شوند. در حقیقت اگر قانون اجرا می‌شود باید تحقیقاتی درباره دادستان که این دادخواست‌ها را برای هدایت نادرست دادگاه نوشته است، آغاز کنید.

وی ادامه داد: من دفاعیه‌ها را در روزنامه‌ها خواندم و فکر می‌کنم همه کارکنان روزنامه جمهوریت می‌بایست آزاد می‌شدند. رد آزادی چهار نفر از دوستانمان باعث نگرانی عمیق من شده است. این اتفاقات نشان می‌دهد حکم دادگاه منصفانه و واقع گرا نبوده است و این تصمیم در جای دیگری گرفته شده است.

او افزود: در حالی روزنامه جمهوریت را به حمایت از سازمان فتو متهم می‌کنند که در واقعیت این روزنامه در تمام عمر حرفه‌ای‌اش علیه این گروه مبارزه کرده است. غیرقابل باور است که دادستانی مانند "مرات اینام" که خود به اتهام وابستگی به فتو با حبس ابد در زندان مواجه است، این دادخواست را تنظیم کرده باشد. این مساله باید مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.

قلیچداراوغلو  اضافه کرد: اگر سیاست یک نشریه، یک دیکتاتور را اذیت کرد این مساله نشان می‌دهد که آن روزنامه در مسیر درستی حرکت می‌کند. روزنامه جمهوریت نیز علیه دیکتاتوری بوده و از دموکراسی و آزادی دفاع کرده است.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از بازداشت "انیس بربراوغلو"، یکی از نمایندگان پارلمان حزب مردم جمهوری‌خواه گفت: یک کمیسیون ویژه برای بررسی پرونده او توسط این حزب تشکیل شده است.

بربراوغلو چندی پیش به اتهام افشای اسرار محرمانه دولت بازداشت شد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: