جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - May 25 2018
کد خبر: ۳۲۵۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
دبیرکل اتاق ایران می‌گوید دولت‌های نهم و دهم با واردات حدود ۵٫۶ میلیارد دلار شکر، در عمل تولید این محصول را در کشور مختل کرده‌اند و در مقابل، در سال ۱۳۹۵، رکورد ۱۲۲ ساله تولید شکر در ایران زده شد.
 اشرف گفت:«ما در سال ۱۳۹۵ به ضریب استحصال ۸۴ درصد در تولید شکر دست یافتیم که نسبت به ۱۰ سال پیش از آن، ۱۱ درصد بهبود را نشان می‌دهد. تنها صنعت‌گران می‌فهمند که این ۱۱ درصد بهبود چه تفاوت بزرگی می‌تواند ایجاد کند. در همین مدت، ظرفیت برخی کارخانه‌های تولید شکر ما ۳ برابر شد و برای مثال از ۱۵۰۰ تن به ۴۵۰۰ تن رسید. در بخش نیشکر نیز برداشت ما به ۹ تا ۹٫۵ تن به ازای هر هکتار رسید و این در حالی است که میانگین برداشت نیشکر در ایران، بین ۳ تا ۴ تن در هر هکتار بوده است.»

دبیرکل اتاق بازگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد:«تولید چغندر قند در ایران در طول پنجاه سال گذشته نوسان زیادی داشته و این متاسفانه یکی از آفات این صنعت است. به عنوان مثال، در سال ۱۳۸۵ تولید چغندر قند در ایران به بالاترین میزان خود در نیم قرن اخیر رسید که البته نشان‌دهنده سیاست‌گذاری‌ها و حجم محصول در سال ۱۳۸۴ است. از طرف دیگر، در سال ۱۳۸۷ و در دوران دولت نهم، تولید چغندر‌ قند در کشور ما به کمترین میزان خود در نیم قرن اخیر رسید و در نتیجه واردات شکر به بالاترین سطح رسید.»
سال ۱۳۸۷، سال سیاه صنعت تولید شکر در ایران

اشرف ادامه داد:«سال ۱۳۸۷ بدترین سال صنعت قند و شکر کشور بود و این موضوع ارتباطی به بخش تولید نداشت، بلکه تنها انعکاسی بود از سیاست‌های دولت، چرا که زیرساخت‌های بخش صنعت و توان تولیدی کارخانه‌های ما در سال‌های قبل و بعد از سال ۱۳۸۷ تغییر محسوسی نداشتند که تولید بخواهد تا این اندازه افت کند.»

دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد:«این در حالی است که در سال ۱۳۹۵، ما به رکورد بالاترین تولید تاریخ ۱۲۲ ساله صنعت قند و شکر کشور دست پیدا کردیم، و از سال ۱۲۷۴ که این صنعت در این پا گرفته است، تا به امروز چنین تولیدی سابقه نداشته است.»
 
دولت مهرورزی ۵٫۶ میلیارد دلار شکر وارد کرد

اشرف ادامه داد:«پیش‌بینی ما برای سال ۱۳۹۶ هم این است که در این سال، حدود ۱٫۷ میلیون تن شکر تولید کنیم و نیاز وارداتی کشور هم در نهایت حدود ۳۰۰ هزار تن باشد. این در حالی است که در طول هشت سال زمام‌داری دولت‌های نهم و دهم، حدود ۱۲٫۵ میلیون تن شکر، به ارزش ۵٫۶ میلیارد دلار به کشور وارد شده است و در مقابل، در چهار سال دولت یازدهم، تنها ۲٫۲ میلیون تن شکر، به ارزش ۹۷۰ میلیون دلار به کشور وارد شده است و این نشان‌دهنده رویکرد این دو دولت به بحث تولید است.»
منبع: تابناک
نام:
ایمیل:
* نظر: