جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - May 25 2018
کد خبر: ۳۲۵۳۸
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
رییس جمهور لیتوانی اعلام کرد، حین مانورهای روسیه و بلاروس موسوم به "زاپاد 2017"، حضور نظامی آمریکا، که احتمالا با دو برابر شدن جنگنده‌های این کشور همراه است، در لیتوانی افزایش خواهد یافت.
 مانورهای نظامی برنامه‌ریزی شده زاپاد، از ۱۴ تا ۲۰ سپتامبر برگزار می‌شود و زنگ خطر میان رهبران ناتو و کشورهای حوزه بالتیک را به صدا در آورده است.

دالیا گریبائوسکایته، رئیس جمهور لیتوانی گفت: در جریان برگزاری مانورهای روسیه و بلاروس، نظامیان بیشتر آمریکایی، تجهیزات و کشتی‌های نظامی بیشتری در لیتوانی مستقر خواهد شد و پلیس هوایی نیز دو برابر می‌شود. این اقدامات نشانگر توجه ویژه به منطقه ما است.

او افزود، تعداد هواپیماهای جنگنده آمریکا از چهار هواپیمای کنونی حداقل به هفت فروند افزایش خواهد یافت. این هواپیماهای جنگی به مقر هوایی "شاولیای" به منظور کمک به عملیات استاندارد نظارت هوایی بالتیک، دراواخر ماه اوت و اوایل ماه سپتامبر وارد می‌شوند.

مایک پنس، معاون رییس جمهوری آمریکا که به استونی رفته بود در یک کنفرانس خبری تعهد دولت آمریکا به اتحاد ناتو و ادامه حضور نظامی این کشور در اروپای شرقی را یادآور شد.

پنس گفت: "امروزه لزوم یک ناتوی قوی و متحد از زمان سقوط کمونیسم از هر چیز دیگر بیشتر است و هیچ تهدیدی علیه کشورهای بالتیک بزرگت‌تر از تهدید از سوی این همسایه غیر قابل پیش بینی وجود ندارد. "

انتظار می‌رود رزمایش زاپاد ۲۰۱۷، ۳ هزار نیروی روسی، ۲۸۰ قطعه از تجهیزات نظامی و تا ۲۵ فروند هواپیماهای روسیه را درگیر کند.  این مانور در منطقه‌ای میان شبه جزیره‌ کولا در شمال غرب روسیه‌ و بلاروس برگزار می‌شود.

درحالی که روسیه خطر تحریک ناتو در امتداد مرزهای شرقی‌اش را بیان می‌کند، مقامات و دیپلمات‌های روسیه  مکررا تلاش می‌کنند که به همتاهای غربی و بالتیکی خود اطمینان دهند که این مانورها هیچ تهدیدی برای همسایه‌های کشور روسیه و بلاروس نیستند.

الکساندر سوریکف، سفیر روسیه در بلاروس اعلام کرد: این رزمایش برنامه ریزی شده است و درپی یک توافقنامه میان این دو دولت انجام می‌شود. پس از اتمام مانورها، تمامی نیروها فورا به مقرهای اصلی خود بازمی‌گردند.

درحالی که ناتو و شریک‌های آن درمورد این مانورها ابراز نگرانی می‌کنند، روسیه به این ائتلاف اشاره کرد که فعالیت‌های نظامی ناتو در مرزهای روسیه افزایش یافته است. حدود ۴۰ هزار نیروی ناتو در مانورهای متعددی در اروپا شرکت کرده و خواهند کرد.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: