دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - July 23 2018
کد خبر: ۳۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۰
محمدجواد ظریف، در خصوص وضعیت قدس و جنایت‌های رژیم صهیونیستی در این منطقه اظهار کرد: ما نبایستی به صهیونیست‌ها اجازه دهیم تا برای ما دستور کار تعیین کنند یا مسائل جدیدی خلق کنند و در نتیجه آن، از جنایاتی که علیه همه ما مرتکب شده‌اند، مصونیت یابند.
 متن کامل سخنرانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی سازمان همکاری اسلامی  به شرح زیر است:

 بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
 
در آغاز مایلم از دولت و مردم ترکیه به خاطر میزبانی این نشست مهم که به منظور بررسی وضعیت وخیم قدس شریف برگزار شده، قدردانی کنم .
 
ما آخرین رشته از تجاوزهای صهیونیستی که در بی اعتنایی کامل به حقوق بین الملل و با هدف تغییر وضعیت تاریخی حرم شریف، تغییر ترکیب جمعیتی و کنترل بر اماکن مقدسه اسلامی در قلب قدس اشغالی صورت گرفت را قویا محکوم می کنیم. ما به مردم فلسطین افتخار می کنیم که با مقاومت قهرمانانه خود به این اقدام تجاوزکارانه پایان دادند.
 
قدس شریف در نتیجه محاصره طولانی این شهر، ایست های بازرسی، نیروهای اشغالگر، شهرک سازی های غیرقانونی، اقدامات مسلحانه و خشن شهرک نشینان، تحقیر، تبعیض و سرکوب ساکنین فلسطین، خفه شده است. از سوی دیگر، ما نباید وضعیت دو میلیون فلسطینی ساکن غزه که تحت محاصره غیرقانونی، مجازات های دسته جمعی قرار گرفته و از نیازهای اولیه و حتی حیاتی شان در زمینه دارو، آب سالم و انرژی محروم شده اند را نیز فراموش کنیم. این کابوس انسانی نیازمند اقدام عاجل از طریق پایان دادن فوری به محاصره  است.  
 
آقای رئیس؛
 
رژیم اسرائیل هم چنان به تمامی درخواست های جهانی برای توقف و تغییر در سیاست‌ها و اقدامات نژادپرستانه‌اش علیه مردم فلسطین بی‌اعتنایی می کند. ما امت اسلامی باید ابتدا و بیش از هر چیز، با هم برای پویشی جهانی و یکپارچه، متحد شده و تلاش های صهیونیستی را برای مخفی نگاه داشتن برنامه ها و اقدامات مجرمانه شان خنثی کنیم. همه ما باید با هر گونه تلاشی که توجه جمعی ما را از هدفی اصلی که ما را در سازمان همکاری اسلامی گرد هم آورده دور می کند، مقابله کنیم. ما نباید به هیچ چیز و هیچ کس اجازه دهیم تا آرمان اصلی این سازمان را که ارتقاء وحدت امت اسلامی، مقابله با توسعه طلبی و اشغالگری صهیونیستی و حمایت از تاسیس دولت مستقل و پایدار فلسطینی به پایتختی قدس شریف است، منحرف کند. ما نبایستی به صهیونیست ها اجازه دهیم تا برای ما دستور کار تعیین کنند یا مسائل جدیدی خلق کنند و در نتیجه آن، از جنایاتی که علیه همه ما مرتکب شده اند، مصونیت یابند. کشورهای اسلامی نباید با ژست های توخالی و سراب غیرواقعی وعده و وعیدهای آنها گمراه شوند.  
 
ضروری است تا ما با یک صدا با جامعه بین المللی به ویژه شورای امنیت ملل متحد سخن بگوییم و از آنها بخواهیم تا به فرهنگ بی کیفری برای رژیم اسرائیل پایان داده و این رژیم را مجبور کند تا برنامه ها و جنایاتش را متوقف کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: