جمعه ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - May 25 2018
کد خبر: ۳۲۵۶۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۳
رسانه‌های دولتی چین اعلام کردند، نخستین پایگاه برون مرزی این کشور امروز(سه‌شنبه) با برافراشته شدن پرچم چین در جیبوتی در شاخ آفریقا در نودمین سالگرد تشکیل ارتش آزادی بخش خلق چین افتتاح شد.
موقعیت جیبوتی در کناره شمال غرب اقیانوس هند باعث بروز نگرانی‌هایی در هند مبنی براینکه این کشور نیز به همراه بنگلادش، میانمار و سریلانکا تبدیل به یکی از رشته پایگاه‌ها و ائتلاف  نظامی چین شود شده است.

چین پایگاه لجستیکی جیبوتی را سال گذشته ساخت. این پایگاه نظامی برای تامین مایحتاج ناوهای نیروی دریایی چین که در ماموریت‌های صلح‌بانی و کمک‌های بشردوستانه در سواحل یمن و سومالی فعال هستند،‌ تاسیس شده است.

این نخستین پایگاه نیروی دریایی چین خارج از این کشور است.

رادیوی دولتی چین در گزارشی اعلام کرد که بیش از ۳۰۰ تن در مراسم گشایش این پایگاه حضور داشتند که شامل فرماندهی نیروی دریایی چین و وزیر دفاع جیبوتی می‌شوند.

در این گزارش همچنین آمده است، این پایگاه دولت چین را در تامین پشتیبانی گشت‌های دریایی در آب‌های اطراف سومالی و یمن و همچنین پشتیبانی کمک‌های بشردوستانه در سطح بین‌الملل کمک می‌کند.

شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در حال نظارت بر برنامه مدرنیزه کردن ارتش است که شامل ارتقای سطح توانمندی‌های ارتش برای انجام ماموریت‌ها و عملیات خارج از چین است.

جیبوتی در ورودی جنوب دریای سرخ و در مسیر کانال سوئز است. این کشور کوچک میان اتیوپی، اریتره و سومالی محصور است و میزبانی پایگاه‌های آمریکایی، ژاپنی و فرانسوی را نیز دارد.

ناوهایی حامل نیروهای چینی ماه گذشته میلادی به جیبوتی رفتند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: