شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - February 24 2018
کد خبر: ۳۲۵۹۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹

بازتاب مراسم تحلیف و اظهارات رییس جمهوری، عنوان اول روزنامه های امروز را به خود اختصاص داده است. دیدار موگرینی با روحانی و نیز اظهار نظر درباره چینش کابینه ، از دیگر موضوعاتی است که می توان در برخی مطبوعات امروز مشاهده کرد: 

  اظهارات رییس جمهوری در مراسم روز تحلیف ، تیترِ اولِ روزنامه های امروز است. مطبوعات نزدیک به دولت گزارش های مفصل تری در این باره داشته و به حواشی و اتفاقات در مجلس پرداخته اند. برخی روزنامه های منتقد نیز از زوایای جدید به این موضوع نگریسته اند: 

روزنامه ایران تیترِ یکِ خود را از روحانی، جمله«آزادی، امنیت، آرامش و پیشرفت، برنامه محوری ماست» انتخاب کرده و جملاتی از وی در این مراسم را نیز در صفحه اول برجسته کرده است. 

بهرام قاسمی ، سخنگوی وزارت خارجه در یادداشت اول روزنامه ایران، به تشریح پیام های دیپلماتیک مراسم تحلیف پرداخته و نوشته است مشارکت این تعداد از مقامات بلند پایه خارجی، مراسم تحلیف را به یک نشست بین المللی بزرگ با محوریت ایران تبدیل کرده که از طریق دیدارها و رایزنی های دوجانبه حاشیه ای آن، پیشبرد منافع و مواضع کشور، آغاز بهتری را برای دیپلماسی دولت دوازدهم رقم خواهد زد.

روزنامه آرمان جمله «تحلیف تاریخی روحانی» را تیترِ عکسِ یک قرار داده و ذیل آن به نقل از رییس جمهوری نوشته است که بزرگ ترین سلاح ما رای مردم است. 

نعمت احمدی ، حقوقدان طی یادداشتی در روزنامه آرمان معتقد است هر دو سخنرانی رییس جمهوری در مراسم تنفیذ و تحلیف نیاز به بازخوانی سیاسی دارد و در هر دوی آنها شنیده شدن پیام مردم در 29 اردیبهشت ، توسط روحانی، مشهود بود. 

روزنامه اعتماد نوشته است که روحانی خط مشی دولت دوازدهم را اعلام کرد. این روزنامه جمله«دولت معتدل و مصلح» را تیتر یک کرده و 6 صفحه خود را به مراسم تحلیف اختصاص داده که در آن، یادداشت ها و گفتارهایی از برخی سیاسیون و کارشناسان دیده می شود. 

مرتضی مبلغ طی یادداشتی با عنوان «تحلیف، حسرت ها و امیدها» در روزنامه اعتماد، ضمن اشاره به بخش هایی از سخنان رییس جمهور درباره چینش کابینه، خاطر نشان کرده انتظار می رود که این کابینه در راستای سیاست ها و راهبردها ، یک کابینه کارآمد باشد و ترکیبی توانمند از نیروهای کارآمد و شجاع را داشته باشد و همانطور که رییس جمهور گفتند در اثر فشارها ، تهدیدها و عملیات های روانی مختلفی که بر سر راه شان اتفاق می افتد منفعل نشده و از اصول شان کوتاه نیایند. 

غلامرضا ظریفیان، استاد دانشگاه نیز طی یادداشتی در روزنامه اعتماد خاطر نشان کرده این مراسم باعث افزایش مشارکت اجتماعی در جامعه شده که حاصل آن افزایش سرمایه های اجتماعی است و مسوولان نظام باید این سرمایه اجتماعی یعنی اعتماد مردم به مسوولان را تقویت کنند و آن را به عنوان سرمایه ای ملی پاس بدارند و حفظ کنند. 

حسین راغفر، کارشناس اقتصادی نیز طی یادداشتی در اعتماد، به تشریح ماموریت تیم اقتصادی دوازدهمین دولت پرداخته و  ضمن اشاره به سوگند  دیروز رییس جمهوری، بر حل مشکل رکود تاکید کرده است. 

روزنامه شرق جمله«تکرار امانت ملت» را ذیل تصویر رییس جمهوری، تیتر یک کرده است. 

در سرمقاله شرق آمده مراسم تنفیذ و آیین تحلیف رییس جمهور و جلب توجه گسترده جهانیان به این مراسم، نشانگر قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران است. بهرام قاسمی در این نوشتار خاطر نشان کرده برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری ، حضور گسترده و تعیین کننده مردم در انتخابات انتخاب رییس جمهور منتخب با آرای قاطع، پذیرش رای مردم از سوی همه جناح ها ، تنفیذ حکم رییس جمهوری، حمایت قاطع همه قوا و نهایتا برگزاری مراسم تحلیف، جملگی نمایانگر قدرت نرم جمهوری اسلامی و تاثیر شگرف آن به افکار عمومی مردم دنیاست. 

طی گزارشی در روزنامه شرق از حضور «کیم یونگ نام» ، به عنوان مرد شماره دو کره شمالی ، به عنوان میهمان مرموز مراسم تحلیف یاد شده است. در این گزارش آمده که ایران کمترین سطح روابط تجاری را با کره شمالی دارد.

روزنامه ابتکار جمله«ایستاده با سوگند» را تیترِ اول صفحه یک که تصویر بزرگی از مراسم تحلیف در آن دیده می شود ، قرارداده و ذیل آن نیز به نقل از روحانی، جمله«ما دولتی مصلح هستیم که صلح را بر جنگ ترجیح می دهیم» را برجسته کرده است. 

جمله «تعهد به مردم توصیه به دنیا»  تیترِ یک ِ روزنامه آفتاب یزد است . این روزنامه گزارشی درباره نطق رییس جمهوری در مراسم تحلیف و جزییات مراسم منتشر کرده است. در این گزارش حاشیه هایی چون فیلمبرداری عجیب از مراسم از سوی تلویزیون ، غیبت رقبای روحانی و 36 نماینده مجلس و همچنین سلفی نمایندگان با موگرینی ، برجسته شده است. 

«این دولت می خواهد معتدل باشد». این جمله از روحانی ، تیترِ اولِ روزنامه جمهوری اسلامی شده است.

جمله«باید پاسخگوی مردم باشیم» از رییس جمهوری، تیترِ اولِ روزنامه شهروند است.

روزنامه قانون هم، جمله«قسم روحانی!»را ذیل تصویر وی، تیترِ یک قرار داده است. این روزنامه گزارشی درباره بازتاب بین المللی مراسم تحلیف در صفحه اول خود منتشر کرده است.

روزنامه همدلی نیز جمله«سوگند برای صلح و اعتدال» را تیترِ یک کرده و نوشته است تحلیف تاریخی رییس دولت دوازدهم در سالروز مشروطه برگزار شد. 

روزنامه هفت صبح در گزارش اول خود با تیترِ «پیام اروپا از بهارستان به واشنگتن» ، اذعان کرده مراسم تحلیف در حالی زیر بار نگاه های سنگین خرج تراشی اصولگرایان برگزار شد که به واسطه حضور تیم های دیپلمایتکی کشورهای مهم منطقه ای و اروپایی ، بازتاب گسترده ای داشت.

تیترِ یکِ روزنامه اطلاعات از رییس جمهوری ، جمله«اصلاح و صلح را برجمود و جنگ ترجیح می دهیم» انتخاب شده است. 

روزنامه بهار جمله«سوگند مصلحانه» را تیترِ یک کرده است. 

روزنامه 19 دی، جمله«تفاهم ملی ضرورتی تاریخی» را از روحانی تیترِ یک کرده است. 

روزان، جمله«سوگند دوازدهم» را در صفحه اول برجسته کرده است.

خبر دیدار موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا با رییس جمهوری در حاشیه مراسم تحلیف و تاکید بر برجام از سوی طرفین ، در صفحه اول چند روزنامه نزدیک به دولت، نظیر ابتکار با تیترِ«تحکیم برجام در روز تحلیف» اعتماد با تیترِ«صدای امیدوار اراده ایران در اروپا شنیده شد»، اطلاعات با تیترِ«ایران مانعی برای توسعه مناسبات با اتحادیه اروپا نمی بیند» ، بهار با تیترِ«صدای ایرانیان به خوبی شنیده شد» و... دیده می شود. 

اما روزنامه کیهان در گزارش اول خود با تیترِ«رونمایی از مادر مذاکرات به جای مقابله با تحریم ها» تصریح کرده مراسم تحلیف رییس جمهور در حالی برگزار شد که روحانی طی سخنانی در مجلس به جای مقابله با مادر تحریم ها از مذاکرات منتهی به برجام که دستاورد تقریبا هیچ آن امروز برای همگان آشکار شده است با عنوان مادر مذاکرات یاد کرد.  ذیل تیترِ کیهان این جمله نیز برجسته شده که موگرینی از مادر تحریم ها حمایت می کند و نمایندگان با او عکس یادگاری می گیرند. 

در یکی از خبرهای ویژه کیهان به نقل از احمد توکلی نوشته شده که تعطیلی تهران برای مراسم تحلیف ، 8 هزار میلیارد تومان هزینه در برداشته است.

در یک خبر ویژه دیگر نیز، کیهان ضمن اشاره به سخنان تابش درباره خالی بودن جای خاتمی در مراسم تحلیف، نوشته شده مراسم تحلیف، برنامه ای قانونی و مدنی است و منطقاً افرادی که سرخصومت با مدنیت و قانون دارند، جایشان در چنین محافلی نیست. 

روزنامه صبح نو تیترِ یکِ خود را جمله«سوگند روحانی» انتخاب کرده و بخش های کوتاهی از سخنان رییس جمهوری را در گزارش خود منتشر کرده است. 

در بخشی از سرمقاله روزنامه صبح نو با تیترِ«تحلیف با نفی حاکمیت دوگانه» ضمن اشاره به اظهارات رییس جمهوری درباره حاکمیت دوگانه در جمهوری اسلامی ، تصریح شده اتخاذ و بیان چنین موضعی از ناحیه رییس جمهور را در آغاز دوره جدیدی از مسوولیتش، باید بجا و هوشمندانه تلقی کرد و از آقای روحانی خواست در عمل نیز به این سخن خود پایبند بماند و با پرهیز از حاشیه سازی ها و رفتارهای تنش زا، مطابق خواسته رهبری، دوره ای آرام را برای کشور و مردم رقم بزند. 

روزنامه جوان با انتخاب تیترِ یکِ«قسم جدید برای حل مشکلات مردم» در گزارش خود آورده است قسم نامه و سخنان رییس جمهور را می توان قسم جدید برای حل مشکلات مردم عنوان کرد. جملات «سوگند یاد میکنم خود را وقف خدمت به مردم کنم» و «مقابل بدعهدی های آمریکا ساکت نخواهیم نشست» از روحانی، در صفحه اول روزنامه جوان بولد شده است. 

جمله«ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود» از رییس جمهوری تیترِ یکِ روزنامه جام جم است. 

روزنامه رسالت هم جمله«حاکمیت دوگانه در کشور ماوجود ندارد» را از رییس جمهوری، تیترِ یک کرده است. 

روزنامه وطن امروز ذیل تصویر رییس جمهوری با انتخاب روتیترِ«حسن روحانی در مراسم تحلیف در انتقاد از قانون تحریم های جدید آمریکا علیه ایران»، جمله«امروز روزگار ما در تحریم ها نیست» را تیترِ یک قرارداده است.

«مادرانه های روحانی» تیترِ معنادار روزنامه افکار است که در مقابل دو جمله«از مادر مذاکرات رونمایی کنیم نه مادر بمب ها» و « از مادر همکاری ها رونمایی کنیم نه مادر تحریم ها»، برجسته شده است. 

در سرمقاله روزنامه افکار آمده است روحانی باید بداند پس از این چهار سال هیچ کدام از کسانی که امروز از او طلب سهم دارند در صورت شکست عملکرد، کنارش نخواهند بود.

«دوباره روحانی، دوباره سوگند»، این جمله تیترِ عکسِ یکِ روزنامه سیاست روز است.

روزنامه همشهری نیز یکی از تیترهای دُرشت صفحه اول خود را جمله«برخورد یکپارچه دولت و ملت در صورت نقض برجام» به عنوان تاکید رییس جمهوری در مراسم تحلیف انتخاب کرده است.

  از دیگر عناوین قابل توجهی که برخی روزنامه ها در صفحات اصل یخود بدان پرداخته اند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 سید محمود علیزاده طباطبایی طی یادداشتی در روزنامه آرمان فقدان حقوقدان در دولت های گذشته را خاطر نشان کرده و بر حل این مساله در هیات دولت دوازدهم تاکید کرده است. وی معتقد است عدم حضور حقوقدان در هیات دولت باعث می شود که مسوولان دولتی با حدود و اختیارات خود آشنا نباشند. 

 طی یادداشتی در روزنامه جوان تصریح شده برای اولین بار مقام معظم رهبری درقالب تنفیذ نقشه راه دولت دوازدهم رامانند خورشیدی فروزان ترسیم فرموده و انتظار بجا و منطقی مردم از دولت دوازدهم این است که به دور از جنجال آفرینی های حزبی و فارغ از نگاه های غربگدایان برخی از اطرافیان، منطبق با این نقشه راه ، وجهه همت خود را تحقق خواسته ها قرار دهند. 

 در بخشی از سرمقاله روزنامه جام جم اذعان شده یکی از فرصت های بسیار مغتنم و طلایی در اختیار دولت روحانی قراردارد چرا که ایشان علاوه بر این که رای مردم را برای تشکیل دولتش در اختیار دارد، مجلس و شورای شهری همراه نیز با ایشان هستند لذا این همراهی ها وظیفه دولت دوازدهم را سنگین می کند و باید طی چهار سال آینده بتواند پاسخگوی وعده هایش باشد.

 در بخشی از سرمقاله روزنامه رسالت آمده شعارهای رییس جمهور در دوره اول ریاست جمهوری و نیز دور دوم، توقعات مردم و یا بهتر بگوییم مطالبات مردم در حوزه اقتصاد را افزایش داده و رییس دولت باید فکری برای پاسخگویی در این مورد داشته باشد. نویسنده در ادامه خاطر نشان کرده امروز باغ برجام خشکیده است و با بدعهدی آمریکا، بار و بری ندارد و این که در گذشته گفته می شد حتی آب خوردن ما به برجام ربط دارد، معلوم شده است ربطی ندارد.

 طی یادداشتی در صفحه اول روزنامه وطن امروز اظهار امیدواری شده که رییس جمهور در 4 سال پیش رو دیپلماسی اقتصادی اش را از سیاست زدگی نجات دهد و با تولید و تولید کننده آشتی کند. 

 روزنامه هفت صبح در گزارشی درباره اهمیت رییس دفتر رییس جمهوری، ضمن اشاره به آمدن واعظی به دفتر و طرح چند سوال، خاطر نشان کرده اعتدال و توسعه یکی از احزاب محافظه کار در میان اصلاح طلبان است و باید گفت که حتی با وجود تغییر عمده در ساختار دولت، باز هم حلقه اول روحانی در دست محافظه کاران باقی خواهد ماند و این چیزی است که مطمئنا اصلاح طلبان رادیکال تر را ناخشنود خواهد کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
فرهنگ وهنر
فرهنگ وهنر