دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - July 23 2018
کد خبر: ۳۲۶۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
مراسم تحلیف حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان با حضور جمعی از مقامات کشوری و لشکری و سران و نمایندگان کشورهای خارجی در مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
این مراسم بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به حضور فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این مراسم گزارش داد: حسن روحانی رئیس‌جمهور میانه روی ایران روز شنبه در حضور مهمانان خارجی برای دومین بار سوگند یاد کرد.

در این مراسم هم‌چنین نماینده‌ای از سوی امیر قطر، رئیس‌جمهور موگابه، نمایندگانی از فرانسه و آلمان و هیأت‌هایی از چین و روسیه حضور داشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: حسن روحانی که برای یک دوره دیگر به عنوان رئیس‌جمهور ایران انتخاب شده بود، در یک جلسه علنی در پارلمان سوگند یاد کرد.

آسوشیتدپرس در ادامه با اشاره به حضور مقامات و نمایندگان کشورهای مختلف در این مراسم تاکید کرد:‌ این اولین بار است که این تعداد از مقامات خارجی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری در ایران شرکت می‌کنند.

همچنین شبکه دویچه وله در گزارشی با اعلام خبر برگزاری مراسم تحلیف رئیس‌جمهوری کشورمان تصریح کرد: حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در یک مراسم بلندپایه برای دومین بار سوگند یاد کرد، مراسمی که در آن مقامات اروپایی حضور قابل توجهی داشتند.

روحانی که اکنون با یک وظیفه سخت برای حفظ توافق هسته‌ای روبرو است در متن سخنرانی خود خواستار قانون‌مندی و آزادی بیان در ایران شد.

خبرگزاری اسپوتنیک با اشاره به تائید نتایح انتخابات ریاست جمهوری ایران از سوی رهبر معظم انقلاب در روز پنج‌شنبه هفته گذشته گزارش داد:‌ حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که در 19 ماه مه بار دیگر در انتخابات پیروز شد، روز شنبه با حضور مهمانانی از 92 کشور در پارلمان ایران سوگند یاد کرد و وعده داد که از تمام قدرت خود برای حفاظت از دین، نظم در کشور و قانون اساسی استفاده کند.

شبکه الجزیره نیز در گزارش خود درباره برگزاری مراسم تحلیف حسن روحانی تاکید کرد:‌ رئیس‌جمهور ایران پس از سوگند یاد کردن در حضور مهمانان خارجی و مقامات ایران خواستار گفت‌وگوهای بیش‌تر با قدرت‌های جهانی شد.

این شبکه در ادامه گزارش خود به حضور تعداد کثیر سران و نمایندگان کشورهای خارجی در این مراسم و به علاوه شرکت کردن فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد.

خبرگزاری رویترز هم در این زمینه گزارش داد: حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران که روز شنبه در حضور مقامات بلندپایه خارجی شامل مقامات ارشد اروپایی سوگند یاد کرد در حالی فعالیت خود را در این سمت برای یک دوره چهار ساله دیگر آغاز می‌کند که تلاش‌هایش را برای محافظت از توافق هسته‌ای در برابر بازگشت واشنگتن به رویکرد خصمانه‌اش در قبال تهران افزایش داده است. این توافق بزرگترین دستاورد روحانی در اولین دوره ریاست‌جمهوری‌اش به شمار می‌آید.
 
رسانه های عربی 

 خبرگزاری بغداد تایمز در این باره نوشت: روحانی با حضور تعداد زیادی از رهبران و روسای کشورهای مختلف سوگند یاد کرد.

بی‌بی‌سی عربی نیز تصریح کرد که ۱۰۰ هیات خارجی در مراسم تحلیف دومین دوره ریاست جمهوری روحانی شرکت کردند.

المیادین نوشت: روحانی سوگند به یاد آورد و در این مراسم گفت که هر کس بخواهد توافق هسته‌ای را پاره کند به زندگی سیاسی خود پایان داده است.

اسپوتنیک عربی با اشاره به حضور نمایندگان کشورهای مختلف در مراسم تحلیف رییس جمهور ایران نوشت: روحانی در مجلس ایران و با حضور ده‌ها نماینده از کشورهای هم‌پیمان و دوست ایران سوگند یاد کرد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز در این باره نوشت: حسن روحانی برای دومین دوره ریاست جمهوری خود و با حضور عماد خمیس نخست‌وزیر سوریه و نماینده بشار اسد، روسای جمهور ۸ کشور، روسای پارلمان ۱۹ کشور مختلف و ۹۲ هیات بین‌المللی بلندپایه سوگند یاد کرد.

خبرگزاری رسمی عراق (واع) هم با پوشش خبری مراسم تحلیف رییس دولت دوازدهم ایران در این باره نوشت: حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران عصر امروز شنبه در مجلس شورای اسلامی ایران و با حضور ۱۲۰۰ شخصیت ایرانی و خارجی سوگند یاد کرد.
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: