شنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - March 23 2019
در همایش بین‌المللی حقوق بشر اسلامی تاکید شد
کد خبر: ۳۲۶۱۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
در همایش بین المللی حقوق بشر اسلامی که صبح امروز در ستاد حقوق بشر قوه قضاییه برگزار شد بر رهایی از سلطه حقوق بشر غربی تاکید شد.
حکیمه بی ریا استاد دانشگاه در این همایش با ارایه مقاله «حقوق بشر اسلامی از امکان تا ضرورت» گفت: پیش نیاز نظام حقوق بشر اسلامی رهایی از سلطه حقوق بشر غربی است.

وی بیان کرد: تحریم‌ها علیه ایران به بهانه حقوق بشر اعمال می‌شود که مستلزم این است ما بت حقوق بشر غربی را بشکنیم.

در ادامه، پروین سلیحی همسر شهید لبافی‌نژاد گفت: جوامع غربی برای اینکه بتوانند در حیطه استکباری خود نظم ایجاد کنند و افراد را با ظلم و ستم شان هماهنگ کنند برای خود اعلامیه هایی مطرح می کنند و آنچه که باعث شده تا امروز آنها ظلم و ستم کنند، ناشی از ضعف ما بوده است.

حجت الاسلام شیخ احمد نماینده کشور عربستان نیز با بیان اینکه در عربستان سعودی هیچ انتخاباتی ندارند، گفت: از لحاظ آزادی بیان محدود هستیم. شیعیان عربستانی در شرق این کشور مستقر هستند. حدود دو الی سه میلیون جمعیت شیعه در عربستان داریم  که آنها در فشار مستمر قرار دارند و محدودیت‌های زیادی دارند.

شیخ احمد با اشاره به دستگیری شیخ نمر گفت: دادگاه‌های ما در عربستان مستقل نیستند و کل کارهای قضایی در عربستان زیر نظر  وزارت کشور انجام می‌شود. شیخ نمر حق ندارد از طرف خود یک وکیل معرفی کند. برای حدود بیست نفر حکم اعدام صادر شده و قاضی دخالتی در آن ندارد؛ در واقع حقوق بشر ابزاری برای اهداف سیاسی شده است، مردم عربستان امیدی به سازمان های حقوق بشر ندارند.

شیخ احمد اضافه کرد: رژیم آل سعود 23 نفر را به شهادت رساند. دوستان ما برای جلوگیری از ستم آل سعود بیانیه دادند، ولی فایده ای ندارد و کارش را ادامه می دهد و تهدید می کند و انسان ها را می کشد.

در ادامه این همایش، دکتر یوسف نماینده‌ای از کشور یمن گفت: بهتر است عربستان را سعودی بنامیم زیرا عربستان نسل ما را زیر سوال برده و نماینده ما عرب ها نیستند و ما از نسل محمد (ص) هستیم.

وی افزود: اسم حقوق بشر شایسته سازمان ملل نیست و باید حقوق بشر دروغین بنایم، حقوق بشری که با پول آل سعود خریدنی است.

یوسف افزود: دلایل مختلفی برای بیماری وبا وجود دارد. 120 هزار نفر در  سال گذشته مبتلا به این بیماری شدند که قادر به درمان‌شان نیستیم. در ماه‌های گذشته این تعداد به 400 هزار نفر رسیده است و دو هزار نفر بر اثر این بیماری از دنیا رفتند.

وی تاکید کرد: محاصره یمن و نقش سعودی ها در بیماری بسیار تاثیرگذار است و به همین دلیل امکان درمان بیماری وجود ندارد.

در ادامه این همایش صادق الشریفی نماینده دیگر از کشور یمن گفت: یمن هیچ جنگی با همسایگان خود ندارد و اکثر یمنی‌ها شیعه هستند. یمن به علت موقعیت استراتژیک و اقتصادی خوبی که دارد بقیه درصدد استفاده از آن هستند. از اهداف جنگ در یمن محروم کردن ملت یمن از انواع آزادی هاست. تمامیت یمن مورد حمله و جنگ قرار گرفته و با اسلحه های انگلیس و آمریکا به یمن حمله می‌شود. این کشورها که مدعی حقوق بشر هستند اسلحه‌های خود را برای حمله به یمن استفاده کرده اند.

وی افزود: بیمارستان‌های وابسته به مراکز بین‌المللی در برابر این تهاجمات سکوت کرده‌اند و بان کی مون به یمن سفر می کند که عربستان  را از لیست سیاه کودکان خارج کند.

در ادامه ابومحمد نماینده کشور بحرین در این همایش گفت: بحرین سعی می‌کند که با حقوق بشر بازی کند. 120 هزار اجنبی قادر به دریافت تابعیت بحرینی و دریافت خدمات هستند که باعث تغییر در جمعیت بحرین شده است. این تابعیت‌ها غیر قانونی است و باعث می شود که بومیان بحرینی در اقلیت مطلق قرار گیرند و هیچ چیزی از بحرین باقی نماند. مخالفت با این سیاست سیستماتیک بحرین به این دلیل است که ساکنان اصلی بحرین در صف دریافت خدمات رفاهی و اجتماعی هستند.

وی افزود: در تمامی کشورها دولت‌ها به مردم خود اعتماد دارند ولی این موضوع در بحرین برعکس است. افرادی که تابعیت کسب کردند برای خود مجتمع ساخته و از بحرینی ها خود را بالاتر می بینند و حکومت هم در خودبرتربینی به آنها کمک می کند.

خانم شاکری از مبارزان بحرین و فعالان حقوق بشر و همسر ابومحمد گفت: با آغاز بیداری اسلامی جنبش های مردم بحرین شکل قوی تری گرفت. از سال 2011 تاکنون بیش از 11 هزار بازداشت خودسرانه داشتیم که  از این تعداد بیشترین بازداشتی ها از طفل ها بود و 4 هزار نفر در زندان‌های بحرین مورد شکنجه قرار گرفتند.

وی افزود: تجمع‌های مسالمت آمیز بحرینی‌ها سرکوب شد. متاسفانه نخست وزیر بحرین عموی حاکم بحرین است که 45 سال است تغییری نکرده است و از سه سال گذشته تاکنون هیچ تجمعی اعم از  مسالمت آمیز و غیر مسالمت آمیز برگزار نشده و  حق اجرا هم ندارند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: