دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۳۹۷ - July 23 2018
کد خبر: ۳۲۶۴۰
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵

 بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار خانواده های شهدای مدافع حرم با ایشان، بازتاب خبر شهادت مظلومانه یک مدافع حرم به دستِ جنایتکاران داعش، کابینه دوازدهم و نیز بازتاب انتخاب شهردار جدید تهران از جمله مهم ترین عناوین امروز روزنامه های کشور است:

دیدار خانواده های شهدای مدافع حرم با رهبر معظم انقلاب و بیان این نکته از ایشان که آزادسازی حلب محاسبات آمریکا و سعودی را بر هم زد، از تیترهای اصلی صفحات اول تمامی روزنامه های امروز کشورمان است. روزنامه اطلاعات جمله «جوانان مدافع حرم چهره درخشانی از اسلام نشان می دهند» را از رهبری، تیتر یک قرار داده است. کیهان نیز جمله «همه کشور و ملت مدیون شهدا و خانواده شهدا هستند» را به نقل از رهبر انقلاب تیترِ نخست کرده است.

خبر شهادت مظلومانه «محسن حججی»، شهید مدافع حرم و واکنش برخی چهره های سیاسی و نیز بازتاب آن در فضای مجازی همراه با تصاویر این شهدی بزرگوار و سر داده در راه امنیت و مبارزه با تروریسم از جمله تیترها و تصاویر  اغلب روزنامه های امروز  بویژه در مطبوعات جناح اصولگرا است.

 با ارائه لیست وزرا جدید کابینه دوازدهم از سوی رییس جمهوری، گمانه زنی ها جای خود را به ارائه تحلیل و نقد بررسی افراد پیشنهادی داده است. اغلب مطبوعات جناح اصلاح طلب کشور از منظرهای گوناگون، همچنان بحث کابینه را در صفحات اصلی خود دنبال می کنند:
در بخشی از سرمقاله روزنامه آفتاب یزد تصریح شده رییس جمهور می تواند مانند عارف در خصوص نحوه انتخاب وزرا، معاونان و مشاوران از فرمول شفافیت شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان پیروی کند. نویسنده ادامه داده فی المثل می تواند روشن اعلام کند دلیل حذف برخی چهره های موجه مثل طیب نیا و مجید انصاری چه بوده و یا دلیل انتخاب مجدد رحمانی فضلی علی رقم نقدهای موجود حتی از سوی شخص رییس جمهوری، چه سّری دارد؟
روزنامه قانون انتقاد فاطمه راکعی از عملکرد روحانی را با جمله«تنها نکته مثبت احمدی نژاد انتخاب وزیر زن بود» را در صفحه اول برجسته کرده است. در بخشی از گفت و گوی وی با این روزنامه تاکید شده فشارهای فراوانی از طرف گروه های خاصی که همیشه هستند و جلوی اقدامات درست دولت های ملی را می گیرند بر شخص روحانی بود که باعث نبود زنان در پست وزراتخانه های دولت دوازدهم شد.

احمد شیرزاد در گفت و گو با روزنامه آرمان معتقد است که کابینه جدید دولت ادامه دهنده رویکرد گذشته است.

مصطفی درایتی، فعال اصلاح طلب طی یادداشتی در روزنامه آرمان معتقد است که نیت اصلاح طلبان، همواره کمک به روحانی بوده است.

رسول خضری، نماینده مجلس در گفت و گو با روزنامه ابتکار نسبت به عدم حضور حتی یک زن در کابینه دوازدهم از سوی رییس جمهوری انتقاد کرده است. وی معتقد است آخرین فرصت باقیمانده برای روحانی درباره معرفی وزیر زن، گزینه وزارت علوم است. خضری همچنین از عدم توجه روحانی به اقلیت های مذهبی در کابینه جدید انتقاد کرده و در عین حال تاکید دارد که مثل دولت قبل از همه کابینه حمایت خواهد کرد.

صادق زیبا کلام در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است اگر نمایندگان به وزرای دور دوم به بهانه نداشتن صلاحیت مدیریتی، رای ندهند، علی القاعده این پرسش در ذهن مردم مطرح می شود که پس چرا نمایندگان در مدت نسبتاً شایان توجهی که از عمر این مجلس می گذرد، نه این وزرا را استیضاح کرده اند نه تلاش جدی کرده اند که آنان را به مجلس احضار کنند.

کاظم اکرمی، وزیر اسبق آموزش و پرورش طی یادداشتی در روزنامه اعتماد معتقد است در حال حاضر ابقای دانش آشتیانی به صلاح آموزش و پرورش است. وی همچنین نسبت به شیوه انتخاب وزرا انتقاد و آن را غیر علمی ارزیابی کرده است.

عباس عبدی طی یادداشتی در روزنامه اعتماد به تشریح زمینه سیاسی کابینه و علل جوان نشدن کابینه دوازدهم پرداخته و معتقد است حتی اگر رییس جمهور صادقانه شعار جوان گرایی داده باشد در عمل این هدف محقق نخواهد شد. وی بخشی از ریشه این بحران را به تحول ناپذیری نظام اداری ایران و بخش دیگر را به رقابتی نبودن و حتی رانتی بودن و بزرگی دولت مرتبط دانسته است.

سید رضا صالحی امیری طی یادداشتی در روزنامه ایران اذعان کرده رییس جمهور به وعده هایی که به مردم داده بود، وفادار است و جهت گیری او بیانگر تلاش برای تامین مطالبات مردم است. وی معتقد است باید تلاش کرد تا کابینه رای اعتماد از مجلس بگیرد و رییس جمهور سریع تر کابینه را تشکیل دهد.

«کابینه شکستنی» عنوان یادداشتی در روزنامه بهار است که در بخشی از آن نسبت به تیم سیاسی و اقتصادی حسن روحانی انقتاد ودر عین حال گفته شده ویژگی شخصیت رییس جمهور، معرف ذکاوت و تعامل اخلاق در ساختن محیطی اعتدالی است و مطابق با این فرضیه او به تغییراتی در محیط کلان سیاسی در خارج از قوه مجریه می اندیشد که به رغم این که فضای مجلس دهم از وی دولتی اصلاح طلب تررا مطالبه می کند، او برای تحقق وعده های انتخاباتی و کابینه 24 میلیونی، دولتی اعتدالی تر را سازمان داده است.

در بخشی از یادداشتی در روزنامه وطن امروز با عنوان «آوار اقتصادی دولت یازدهم برای دولت دوازدهم» از وضعیت عمومی اقتصاد کشور انتقاد و نوشته شده این وضعیت نامطلوب نشان می دهد دولت دوازدهم در 4 سال آینده شرایط دشورای پیش رو  دارد.

خبر انتخاب شهردار جدید تهران و پایان مدیریت 12 ساله قالیباف در خیابان بهشت، تیترِ یک اغلب روزنامه های جناح اصلاح طلب است:

 روزنامه آفتاب یزد جمله «لبخند تهران» را تیترِ یک کرده و به نقل از یک عضو شورای شهر تهران نوشته است که برنامه های نجفی، مهرعلیزاده و کولایی جامع و کامل بوده اما حُسن نجفی نزدیکی و ارتباط وی با دولت است.

 تیترِ عکس اول روزنامه آرمان، جمله ی «تعهد نجفی به مردم تهران» انتخاب شده است.

 سید محمدابطحی طی یادداشتی در روزنامه قانون به تشریح عملکرد نجفی در دوران اصلاحات و بررسی دلایلی که وی می تواند شهردار خوبی برای تهران باشد، پرداخته است.

 روزنامه ابتکار عکس تیترِ یک خود را جمله «سختی های بهشت» قرارداده و به بررسی چالش های پیش روی شهردار جدید تهران ، در گزارش خود پرداخته است.

 «سیزدهمین شهردار» یکی از تیترهای دُرُشت صفحه اول روزنامه شرق درباره محمدعلی نجفی است.

 روزنامه شهروند، جمله «تهران پسا قالیباف» را تیترِ عکس یک کرده و نوشته است تعداد و تخصص نیروی انسانی، آلودگی هوا، درآمد زایی و منابع مالی برای گسترش حمل و نقل عمومی از چالش های پیش روی شهردار تازه تهران است.

 روزنامه وقایع اتفاقیه با بیان پایان امپراطوری 12 ساله قالیباف، جمله «محمدعلی نجفی شهردار تهران شد» را در کنار لوگوی خود، تیتر کرده است.

 «نجفی: به تهرانی ها متعهدم». این جمله تیترِ عکسِ نخست روزنامه اعتماد است. در ذیل تیتر آمده که منتخب شورای پنجم برای شهرداری تهران گفت که به مردم تعهد می دهد زندگی آینده آنها بهتر از امروز باشد.

 جمله «نجفی، سکاندار اصلاحات در بهشت» تیترِ عکسِ اولِ روزنامه ایران است. ایران نوشته است شورای پنجم به 14 سال شهرداری اصولگرایان در پایتخت پایان داد.

 چالش های آینده شهردار تهران در بخش هایی چون درون سازمانی، حوزه های شهرسازی و درآمدی، آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی، حوادث، خدمات شهری و ... طی یادداشتی در صفحه اول روزنامه ایران تشریح شده است.

 روزنامه همبستگی تیترِ یکِ خود را ذیل جمله «درهای بهشت باز شد» ، جمله «همه انصراف دادند نجفی شهردار شد» ، انتخاب کرده است.

 تیترِ یکِ روزنامه بهار نیز جمله «شهردار از پشت درهای بسته آمد» انتخاب شده است.

روزنامه بهار یادداشتی درباره مسیر دشوار شهردار جدید تهران با توجه به معضلات موجود شهری، به رشته تحریر درآورده است.

در بخشی از یادداشت سردبیر روزنامه اطلاعات تصریح شده که نمی دانیم چه قدر این گفته درست است که نجفی برای گریز از پذیرفتن مسوولیت یک وزارتخانه در دولت، به پذیرش مسوولیت شهردرای تن داده است اما بعید است این گفته درست باشد چون اداره شهری که  نزدیک به اندازه جمعیت چهار – پنج کشور جنوبی خلیج فارس جمعیت دارد، به واقع دشوارتر از اداره یک وزارتخانه است.

روزنامه هفت صبح، جمله «آقای ریاضیدان شهردار تهران شد» را تیتر یک خود قرارداده است.

اما روزنامه وطن امروز جمله«نجفی تقریبا شهردار تهران» را در صفحه اول بولد کرده و نوشته است شهردار جدید پایتخت به دلیل ناراحتی قلبی از ریاست سازمان میراث فرهنگی استعفا داده بود.

«قلب کارگزاران در بهشت خوب شد». روزنامه جوان با برجسته کردن این جمله در صفحه اول خود، اذعان کرده افتخار رفع نگرانی جهانگیری برای تفکیک زباله از مبدا به محمد علی نجفی شهردار جدید تهران رسید.

روزنامه صبح نو هم با انتخاب تیترِ «شهردار می شود... نمی شود... می شود»، مدعی تکرار حاشیه های پررنگ در ساختمان بهشت شده است.

 از دیگر عناوین قابل توجهی که برخی روزنامه ها در صفحات اصلی خود بدان پرداخته اند، می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 مدیر مسوول کیهان گفته است تحریم های جدید آمریکا فرزند مشروع «مادر مذاکرات» است. سخنان شریعتمداری در صفحه اول روزنامه کیهان برجسته شده است. وی این را نیز گفته که اگر حیات «مادر مذاکرات» ادامه یابد فرزندان نامشروع بیشتری به دنیا می آورد. وی افزوده برخلاف آن چه که برخی از دولتمردان ادعا می کنند ، آمریکا هرگز خواستار خروج از برجام نیست چرا که از برجام به عنوان یک اهرم برای تحمیل خواسته های خود استفاده می کند.

طی گزارشی در روزنامه جوان با تیترِ یکِ «شاید تورم را بازگردانیم» به نقل از اکبر ترکان مشاور روحانی،  تصریح شده با نگاهی به آمار شاخص کل بهای کالا و خدمات مصرفی و ادعای مشاور رییس جمهور که مدعی شده شاید تورم را در دولت دوازدهم بازگردانند می توان چنین استنباط کرد که احتمالا گرانی خدمات دولتی اعم از آب، برق، گاز و سایر سوخت ها در دستور کار دولت قرار گیرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: