يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - September 23 2018
کد خبر: ۳۲۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۳
رییس مجلس شورای اسلامی گفت: مایه تأسف است که هنوزماجرای داعش در عراق تمام نشده، مسئله استقلال اقلیم کردستان مطرح شده است، زمانی که گروه‌های مختلف از این اقلیم به ایران آمدند به آنها صراحتا گفتیم، استقلال کردستان تشنج جدید در درون این کشور به وجود می‌آوردچرا که هنوز ماجرای تروریستی حل نشده و شما بحران جدیدی را ایجاد می‌کنید.
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، علی لاریجانی روز سه شنبه در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب و عکس دفاع مقدس در مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درمورد برگزاری رفراندم استقلال اقلیم کردستان عراق افزود: هر چند آنها توضیحاتی داشتند که گفتیم این موضوعات باید در گفت وگوهای سیاسی حل شود و نباید برای این مسائل و نکات، بحرانی ایجاد کرد.
وی اظهار کرد: دولت عراق را دولت دوست و همسایه خود می‌دانیم هرچند به دلیل جنگ طولانی صدام بر علیه ایران مشکلات زیادی برای ایران و عراق و منطقه ایجاد شد اما ایران از گروه‌های مختلف عراق همچون شیعیان و سنی‌ها و گروه‌های مختلف کرد اقلیم کردستان حمایت کرده زیرا آنها را از دوستان خود می دانیم.
رییس مجلس تاکید کرد: در این راستا کمک کرده‌ایم تا دولت جدید عراق که با ساختار دموکراتیک است، در عراق به وجود آید.
لاریجانی یادآور شد: از ابتدای اشغال عراق توسط آمریکایی‌ها آنها به دنبال نوشتن قانون اساسی برای ملت عراق بود اما آن زمان ایران و مرجعیت عراق همچون آیت‌الله سیستانی در مقابل آنها ایستادگی کرده تا مردم این کشور خودشان قانون اساسی را بنویسند و اصرار آن سبب شد نخبگان عراق قانون اساسی تدوین و به رأی بگذارند.
وی ادامه داد: ایران در طول مسیر بیش از یک دهه همیشه کنار عراق بوده است چرا که ملت عراق صدمات از صدام خورده بود اما تلاش شد بتواند ساختار دموکراتیک پیدا کند که خوشبختانه این اتفاق افتاد و دولت وحدت ملی در عراق شکل گرفت که رییس جمهوری آن از اکراد ، نخست وزیر از شیعیان و رییس مجلس آنها از اهل سنت بود البته نسبت‌های آنها نیز در ساختار دولت و مجلس مشخص بود و بر اساس ساختار دموکراتیک دولت وحدت ملی شکل گرفت.
عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: از زمان تشکیل ساختار دموکراتیک در عراق برخی از کشورهای بزرگ و منطقه‌ای اقدام به شیطنت کردند، این کشورها تلاش کردند گروه‌های تروریستی را در عراق حمایت کنند و ملت این کشور از این جهت بسیار مظلوم واقع شد چرا که به محض رفتن به سمت تسلط بر سرنوشت خود، جریانات تروریستی گروه‌های متعدد تشکیل دادند تا اینکه داعش با کمک برخی از کشورهای منطقه‌ای و کشورهایی همچون آمریکا رشد کرده و برخی از مناطق عراق را گرفتند.
لاریجانی ادامه داد: بیش از سه سال به طول انجامید تا مسئله داعش در منطقه خاتمه یابد، به محض وقوع این اتفاق دولت عراق و اقلیم کردستان از ما کمک خواستند و ایران به هر دو آنها کمک کرد تا داعش سرنگون شود.
وی گفت: در شرایط بحرانی که داعش مرتب بخش هایی از عراق را تسخیر می‌کرد هیچ کشوری به داد ملت عراق نرسید و این کشور ایران بود که در کنار دولت و ملت عراق و اقلیم کردستان قرار گرفت و طبق دستوری که مرجعیت شیعه حضرت آیت‌الله سیستانی صادر کردند و حکم جهاد دادند سبب شد توفیقاتی در طول سه سال گذشته حاصل و جریان تروریستی سرکوب شود.
رییس مجلس ادامه داد: مایه تأسف است که هنوز با وجود آنکه ماجرای داعش در عراق تمام نشده، مسئله استقلال کردستان عراق مطرح شده است.
لاریجانی گفت: سیاست خارجی ایران روشن است ما از تجزیه عراق و سایر کشورهای منطقه به هیچ وجه حمایت نمی‌کنیم و آن را به مصلحت نمی‌دانیم، شعبه -شعبه کردن منطقه سیاست صهیونیستی است لذا این کار را نه برای عراق، نه برای کردها و نه دیگر اقوام و گروه‌ها مصلحت نمی‌دانیم. 
وی ادامه داد: زمانی که مجلس، دولت عراق و سازمان ملل نیز در این خصوص اعلام نظر کردند، ما هم به صراحت اعلام کردیم در کنار دولت مرکزی هستیم لذا به هیچ وجه رفتار اقلیم کردستان را به مصلحت خودشان و منطقه نمی‌دانیم و تجزیه‌طلبی در منطقه را نمی‌پذیریم به همین دلیل موضع مجلس شورای اسلامی ایران نیز در مقابل این تجزیه‌طلبی همین خواهد بود و هر گونه کمکی برای این که دولت مرکزی عراق دولت مستقر شود را به صلاح ملت عراق می‌دانیم. 
لاریجانی تاکیدکرد: عراق کشور بزرگ، با منابع غنی و ملت رشیدی است و این کشور می‌تواند با افق بسیار بلند در منطقه از ساختار دموکراتیک برخوردار شود لذا آزار رساندن به یک حکومت دموکراتیک و بحران سازی برای آن به مصلحت نیست. 
به گزارش ایرنا، با وجود مخالفت های بین المللی، منطقه ای و دولت مرکزی عراق و مغایرت آشکار با قوانین بین المللی ، همه پرسی جدایی اقلیم کردستان عراق روز گذشته ( دوشنبه) در مناطقی از شمال عراق ( استان های اربیل، سلیمانیه و دهوک و مناطق مورد نزاع از جمله کرکوک و خانقین) برگزار شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: