يکشنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۷ - September 23 2018
کد خبر: ۳۲۷۶۱
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۶
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: تمام فعالیت های هسته ای ایران با برجام انطباق دارد و مطالبی که این روزها از سوی ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مطرح می شود، هیچ وجاهتی ندارد.
 اصغر زارعان روز چهارشنبه در دیدار با عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین افزود: تمام فعالیت های سازمان انرژی اتمی در راستای آن است که اقتدار ایران را در عرصه بین المللی افزایش داده و پیام ما می توانیم را به دنیا صادر کند. 
وی ادامه داد: بیستم فروردین سال جاری همزمان با روز فناوری هسته ای 42 دستاورد علمی در کشور رونمایی شد و این نوید را می دهیم که در 20 فروردین سال آینده نیز از نظر کیفیت و محتوا دستاوردهای بزرگتری در مناطق مختلف چون فردو و نطنز خواهیم داشت. 
زارعان در بخش دیگری از سخنانش گفت: با توجه به مستعد بودن قزوین از نظر نیروی انسانی و پرورش نخبگان، سازمان انرژی اتمی اقدام های مختلفی را در جهت اجرای طرح های بزرگ علمی و تحقیقاتی در این استان برنامه ریزی کرده است. 
وی،احداث دبیرستان انرژی اتمی در قزوین را یکی از این طرح ها معرفی کرد و افزود: پس از تهران و خراسان رضوی، قزوین سومین استانی است که به جهت وجود استعدادها و ظرفیت های فراوان علمی، این دبیرستان در آن ساخته می شود. 
این مسئول گفت: این دبیرستان که کار ساخت آن توسط سازمان انرژی اتمی آغاز شده، در 14 ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید. 
زارعان ادامه داد: ساخت این مدرسه ضمن پرورش نخبگان، می تواند مسیر تولید علم و دانش را در قزوین و سطح منطقه هموار و در نهایت این استان را به قطب مهم علم و فناوری تبدیل کند. 
وی همچنین با اشاره به افتتاح طرح مرکز پرتودهی صنعتی (شتابگر صنعتی الکترون رودوترون) در قزوین که در ابتدای سال جاری صورت گرفت،گفت: این طرح یکی از پروژه های بزرگ علمی بود که با کاربردهای مختلفی چون میکروب زدایی،ماندگاری محصولات کشاورزی،استریل کردن تجهیزات پزشکی، مقاوم سازی کابل های برق در سریع ترین زمان ممکن یعنی هشت ماه احداث و تکمیل شد. 
وی همچنین ساخت آزمایشگاهی در کنار این مرکز را نیز از دیگر طرح های تحقیقاتی ذکر کرد که هم اکنون مراحل نهایی ساخت آن انجام شده و تا پایان مهرماه آماده بهره برداری می شود. 
زارعان خاطرنشان کرد: مدیران قزوین ثابت کرده اند که انسجام لازم برای اجرا و پیشرفت فعالیت های علمی و تحقیقاتی را در این استان دارند. 

** صنعت هسته ای دنیای جدیدی به روی بشر باز کرده است 
استاندار قزوین نیز گفت: صنعت هسته ای یک دنیای جدید در مقابل بشر باز کرده که می تواند در تمام عرصه های مختلف جوابگوی نیازهای انسان باشد. 
عبدالمحمد زاهدی افزود: این فناوری بزرگ توانسته در طول سال های اخیر شتاب زیادی به فعالیت های علمی و تحقیقاتی بدهد. 
وی اضافه کرد: خوشبختانه در استان قزوین، هم نیروی مستعد برای فعالیت‌های تحقیقاتی وجود دارد و هم نخبگان زیادی داریم که می توان در پژوهش و تحقیقات از آنها به شکل مناسبی استفاده کرد. 
زاهدی، نزدیکی به پایتخت را نیز یکی دیگر از مزیت های استان قزوین عنوان کرد که می تواند نیازهای پژوهشی آن را به شکل مطلوبی تامین کند. 
وی، بر حمایت از طرح ها و تحقیقات علمی نخبگان تاکید کرد و نسبت به حمایت از پیشبرد طرح های تحقیقاتی و پژوهشی از جمله طرح شتابگر ملی و توسعه طرح رودترون قول مساعد داد و گفت: این طرح رویداد بزرگ علمی کشور در حوزه هسته ای بوده و نشان دهنده ظرفیت های عظیم قزوین در بخش فناوری است و ما با تمام وجود از آن حمایت می کنیم. 
مرکز پرتودهی فرآیند نوین کشور (رودترون) از دستاوردهای صنعت هسته ای کشور می باشد که امسال در 14 هکتار مساحت در قزوین راه‌اندازی شده است. 
این مرکز خدمات متنوعی به بخش صنعت، کشاورزی و پزشکی ارائه می هد یکی از آنها افزایش زمان نگهداری محصولات و پیشگیری از بروز آفت در آنها است که می تواند صادرات کالاهای کشور به خارج را تسهیل کند. 

**مطالعات اجرای طرح چشمه نور در قزوین به پایان رسیده است 
رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای نیز در این دیدار گفت: طرح چشمه نور یکی از طرح های بزرگ علمی در کشور است که با همکاری سازمان انرژی اتمی و پژوهشگاه دانش های بنیادی از چند سال پیش مطالعات اجرای آن در قزوین آغاز و اکنون به اتمام رسیده است. 
حسین خلفی افزود: در جهت تسریع و تکمیل فرایند اجرایی این طرح بزرگ علمی 6قرارداد برای تامین تجهیرات این طرح بین سازمان انرژی اتمی و پژوهشگاه دانش های بنیادی با حدود 800 میلیارد ریال هزینه امضا شده است. 
چشمه نور یکی از بزرگترین شتاب دهنده های الکترون در دنیا است که زمینه های تحقیقاتی بسیار گسترده ای در اختیار دانش پژوهان می گذارد و در آینده باعث تربیت نسلی از دانشمندان در زمینه فیزیک هسته ای می شود.
منبع: ایرنا
نام:
ایمیل:
* نظر: