سه‌شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۷ - October 23 2018
کد خبر: ۳۲۷۸۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶
وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه برجام هنوز یک پیروزی دیپلماسی است، گفت: هیچکس از این پس در مذاکرات بلند مدت به دولت آمریکا اعتماد نخواهد کرد.
 محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که حدود دو سال برای حصول توافق هسته‌ای تلاش کرد، تاکید دارد که این توافق همچنان یک پیروزی دیپلماسی به شمار می‌آید چراکه تمام طرف‌های توافق غیر از آمریکا به‌طور قوی پای توافق ایستاده‌اند.

ظرف در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس نیوز قاطعانه گفت که تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای تائید نکردن توافق هسته‌ای اعتبار آمریکا در عرصه بین‌الملل را تضعیف می‌کند.

وی تصریح کرد: هیچ‌کس دیگری از این پس در مذاکرات بلندمدت به آمریکا اعتماد نخواهد کرد، زیرا طول هر تعهدی، مدت زمان هر تعهدی از الان به بعد، با هر دولتی در آمریکا یادآور دوران این رئیس جمهور (دونالد ترامپ) خواهد بود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سوال که تغییر موضع دولت آمریکا در قبال توافق هسته‌ای چه تأثیری بر توافقات اخیر دولت ایران با شرکت بوئینگ برای خرید هواپیما خواهد داشت، گفت که تا آنجایی که در جریان است، ایران با شرکت‌های آمریکایی سر جدال ندارد.

ظریف درباره اینکه آیا امکان ایجاد روابط بهتر با دولت فعلی آمریکا وجود دارد، گفت: معتقدم که دولت ترامپ، چشمهایش را به واقعیت‌های منطقه بسته است. ما معتقدیم برای آمریکا و دولت ترامپ مهم است که این اختلال شناختی خود درباره منطقه ما را تصحیح کند.

وی در ادامه گفت که سخنرانی ترامپ درباره ایران را به صورت زنده تماشا کرده و از طریق همتایان اروپایی‌اش از محتوای سخنرانی آگاه بوده، به همین دلیل صحبت‌های ترامپ برای او غافلگیرکننده نبوده است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: