شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ - November 17 2018
کد خبر: ۳۲۸۰۵
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۵
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: هیچ زمانی نبوده است که آمریکا در خصوص یک موضوع این‌قدر در انزوای سیاسی قرار بگیرد.
بهروز کمالوندی در حاشیه دومین سمینار همکاری‌های ایران و اتحادیه اروپا  در خصوص احتمال تأثیرگذاری آمریکا بر دیگر طرفین برجام برای خروج از توافق هسته‌ای، اظهار کرد: آمریکا در موضوع برجام بیش از هر موضوع دیگری در انزوا قرار گرفته است و هیچ وقت در یک موضوعی این‌قدر در انزوا نبوده است. به عبارت دیگر آمریکا همراه ندارد. نه اروپا و نه چین و روسیه این کشور را همراهی نمی‌کنند و در منطقه فقط عربستان و رژیم صهیونیستی هستند که سیاست‌های این کشور را تأیید می‌کنند.

وی افزود: پس در واقع این موقعیت خوبی است و درک درستی در دنیا در رابطه با موضوع برجام وجود دارد. اما اینکه اروپائیان تا چه اندازه در موضع فعلی خود بمانند بستگی به خودشان دارد، وقتی روی یک موضوعی اجماع است چگونه می‌خواهند روبروی جهان بایستند؟ البته در تاریخ آمریکا این موارد بوده است و همیشه سرشان به سنگ خورده است که امیدواریم از گذشته خود تجارب خوبی اندوخته باشند تا دیگر اشتباهات خود را تکرار نکنند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص سخنان اخیر وزیر امور خارجه فرانسه در عربستان که سیاست‌های ایران در منطقه و برنامه موشکی آن را تهدیدی برای جهان خوانده بود، گفت: در عالم دیپلماتیک و سیاست وقتی کسی به یک کشور با منظورهای اقتصادی سفر می‌کند ممکن است حرف‌هایی هم بزند که از آن بهره اقتصادی ببرد. حال سؤال اینجاست که چقدر باید این سخنان را جدی گرفت؟ فعلاً موضع رسمی دولت فرانسه حمایت از برجام است.

کمالوندی خاطرنشان کرد: بنابراین ممکن است سخنان وزیر خارجه فرانسه برای بهره‌برداری اقتصادی و ناشی از وعده‌های عربستان باشد. وزیر خارجه فرانسه شاید به نوعی همان سخنان ترامپ را تأیید کرده باشد که عربستان را باید مانند گاو شیرده دوشید. در عالم سیاست هم برای خوشایند طرف مقابل ممکن است سخنانی را بگویند تا منافع اقتصادی خود را تأمین کنند. فعلاً آنچه که مهم است و در مذاکرات با اروپا به اثبات رسیده است این است که آنان به شدت از برجام حمایت می‌کنند.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: