شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ - January 19 2019
کد خبر: ۳۲۸۲۱
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۴
وزیر دفاع آمریکا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه کشورش درباره حوادث اخیر در ایران موضع‌گیری و تاکید کرد: ایران با آمریکا مشکل جدی دارد.
وزیر دفاع آمریکا در ادامه اظهارات مداخله‌جویانه کشورش درباره حوادث اخیر در ایران موضع‌گیری و تاکید کرد: ایران با آمریکا مشکل جدی دارد.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در اولین موضع‌گیری خود در مورد حوادث اخیر کشورمان در ادعایی نخ‌نما گفت که آمریکا با رژیم ایران مشکل جدی دارد، اما با مردم ایران مساله‌ای ندارد.

شرمن: ترامپ فکر می‌کند اکنون زمان مناسبی برای از بین بردن برجام است
در همین حال رئیس تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا در گفت‌گوهای ایران و گروه 1+5 ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در برخی شهرهای ایران، به دونالد ترامپ درباره بر هم زدن برجام هشدار داد.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در دولت باراک اوباما و عضو ارشد تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 در یادداشتی ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در ایران و تاکید بر لزوم حمایت از آشوبگران، به دونالد ترامپ درباره بر هم زدن برجام هشدار داد.

«وندی شرمن» در «تایم» نوشت: «بدون تردید رئیس‌جمهور و متحدانش اینطور فکر می‌کنند که اکنون زمان مناسبی برای از بین بردن توافق است و چنین کاری شاید به ایرانی‌هایی که در اعتراض به حکومتشان به خیابان‌‎ها رفته‌اند، کمک خواهد کرد اما این قرائت اساسا به سه دلیل خوانش غلطی از وضعیت است».

معاون جان کری در بیان دلایل خود، بار دیگر به تقسیم بندی غربی‌ها از فضای سیاسی ایران رجوع و از لفظ «تندروها» در ایران استفاده کرد. وی همچنین بار دیگر ادعاهای بی اساس درباره حمایت ایران از تروریسم را تکرار کرد.

او نوشت: «دلیل اول اینکه، توافق ایران به شدت در میان مردم ایران محبوبیت دارد. اگر رئیس‌جمهور(ترامپ) توافق را از بین ببرد، او هدیه بزرگی به تندروها خواهد داد.

دوم، اگر رئیس‌جمهور ترامپ توافق را از بین ببرد، حکومت ایران آن دشمن خارجی مورد نیازش را برای برانگیختن ایدئولوژی مقاومت و ملی‌گرایی مورد نیازش را به دست خواهد آورد.

دلیل سوم، توافق ایران حداقل تا حدی به ایجاد شرایط کنونی کمک کرده است. توافق، توقعات مبنی بر اینکه بیکاری کاهش خواهد یافت، اکثر ایرانی‌هایی که کمتر از 35 سال دارند، آینده بهتری خواهند داشت و رئیس‌جمهور روحانی کشور را به مسیر مدرنیته و فرصت بیشتر سوق خواهد داد را افزایش داد اما واقعیت آن بود که برداشتن تحریمهای هسته‌ای به آنها بخشی از این آینده بهتر را داد».

وندی شرمن به دولت ترامپ توصیه کرده که برای فشار بر ایران در موضوعات حقوق بشری، «چند جانبه گرایی» در پیش گرفته و به سازمان ملل رجوع کند.

وی در پایان این یادداشت ضمن حمایت از آشوب‌های اخیر در برخی شهرهای ایران نوشت: «هیچ کدام از ما نمی‌دانیم که در روزهیا اینده چه اتفاقی خواهد افتاد. آنچه که اهمتی دارد آن است که رئیس‌جمهور ترامپ دست به اقداماتی نزند که ما را در مسیر ممانعت از شنیده شدن صدای مردم ایران قرار دهد. از بین بردن توافق ایران، یکی از همین اقدامات خواهد بود. مردم ایران تاکنون برای خودشان اعتراض می‌کنند و ما نباید تلاش کنیم که به جای آن‌ها صحبت کنیم و بهانه‌ای به نظام ایران بدهیم.»

آمریکا خواستار جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران شد
در همین حال طبق گفته منابع دیپلماتیک غربی، آمریکا در ادامه دخالت‌ها در امور داخلی ایران و حمایت از آشوب‌های اخیر، خواستار جلسه اضطراری شورای امنیت در روز جمعه شده است.

منابع دیپلماتیک از درخواست آمریکا برای برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل با موضوع آشوب‌های اخیر در ایران شد.

در حالی که حمایت‌های مقامات آمریکایی از آشوب‌های اخیر در برخی شهرهای ایران ادامه دارد، حالا خبر از درخواست واشنگتن برای جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در این باره منتشر شده است.

به گزارش گاردین، منابع دیپلماتیک خبر دادند که آمریکا خواستار جلسه روز جمعه توسط شورای امنیت سازمان ملل درباره آشوب‌های اخیر در ایران شده است.

پیشتر، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل در سخنانی از شورای امنیت سازمان ملل و همچنین شورای حقوق بشر این سازمان خواسته بود نشست‌هایی درباره آشوب‌های اخیر در ایران برگزار کنند.

با گذشت ساعتی پس از انتشار این خبر، رئیس شورای امنیت برگزاری این نشست اضطراری را تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، قرار است این نشست شورای امنیت سازمان ملل در ساعت سه بعدازظهر به وقت نیویورک برگزار شود.

گفتنی است سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در ادامه اقدامات مداخله‌جویانه و خصمانه مقامات این کشور علیه ایران از احتمال صدور تحریم‌های جدید به بهانه نقض حقوق بشر در ایران خبر داده بود.

پیش‌تر حسن روحانی، رییس‌جمهور کشورمان در واکنش به حمایت‌های مداخله‌جویانه مقامات آمریکایی و در راس آن‌ها ترامپ گفت که رییس‌جمهور آمریکا که چند ماه پیش ملت ایران را تروریست نامید، نمی‌تواند با مردم ما همدردی کند.

ترامپ در روزهای اخیر پیام‌هایی را در توئیتر در حمایت از ناآرامی‌های ایران منتشر کرده است که اغلب با واکنش منفی کاربران ایرانی و حتی خارجی مواجه شد.

این اظهارات در حالی مطرح شده که روز چهارشنبه در اکثر شهرهای ایران مردم در حمایت از دولت و نظام راهپیمایی کردند.
منبع: فرارو
نام:
ایمیل:
* نظر: