جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - August 14 2020
کد خبر: ۳۲۸۴۹
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۱
وین - ایرنا - جان کری وزیر امور خارجه سابق آمریکا در واکنش به ادعاهای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ ، با دفاع از توافق هسته ای ایران (برجام) تصریح کرد: اظهارات نتانیاهو درباره رسیدن ایران به سلاح هسته ای و نیز برجام اساسا درست نیست.

وزیر امور خارجه دولت باراک اوباما امروز یکشنبه در میزگردی درباره مسائل منطقه ای در کنفرانس امنیتی مونیخ با تشریح مزایای فنی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک)، گفت : «من دوست اسرائیل هستم و بطور کامل به مسئولیت نخست وزیر اسرائیل برای محافظت از کشورش احترام می گذارم اما امروز او به شما گفت که ایران تا 10 سال آینده در مسیر رسیدن به زرادخانه هسته ای خواهد بود، این حرف درست نیست ؛ این حرف در ارتباط با برجام اساسا درست نیست.» 
وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه اظهارات خود با تاکید بر اینکه در این کنفرانس امنیتی باید واقعیت توافق هسته ای ایران را مورد ارزیابی قرار دهیم ، به تشریح مزایا و جنبه های مثبت فنی برجام از لحاظ منع اشاعه هسته ای پرداخت . بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه در کنفرانس مونیخ با تکرار ادعاهای خود علیه ایران گفت که برجام یا باید اصلاح یا لغو شود. 
پنجاه و چهارمین دوره کنفرانس امنیتی مونیخ 2018 از جمعه گذشته 27م بهمن ماه (16م فوریه) در هتل «بایریشر هوف» مونیخ آغاز شد و با توجه به اهمیت مساله توافق هسته ای ایران و کشورهای 1+5 برای کشورهای اروپایی که مقام های ارشد اروپایی بارها بر اهمیت آن برای امنیت این قاره تاکید کرده اند، انتظار می رفت که دفاع از برجام و مرزبندی مشخص با سیاست دولت آمریکا در این باره بطور برجسته در کنفرانس مونیخ مطرح شود. 
کنفرانس مونیخ روز شنبه نیز به صحنه دفاع اروپا و روسیه از برجام برابر آمریکا تبدیل شد و «ارنست مونیز» وزیر انرژی دولت باراک اوباما در حضور «جان سولیوان» معاون وزارت خارجه دولت دونالد ترامپ با دفاع از برجام گفت: نقصی در برجام وجود ندارد که بخواهید اصلاحش کنید.
برنامه نشست امسال بطور خاص بر مساله آینده اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر جهانی و همچنین روابط آن با روسیه و آمریکا، متمرکز است. همچنین تهدیدهای رویاروی نظم لیبرال بین المللی، مناقشه های متعدد در خاورمیانه به خصوص روابط رو به وخامت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تحولات سیاسی در منطقه ساحل (آفریقا) نیز مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. 
در کنار این مسائل، موضوع های مربوط به کنترل سلاح به خصوص تنش های مربوط به برنامه هسته ای کره شمالی نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.
در سومین و آخرین روز این کنفرانس امروز یکشنبه، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران سخنرانی خواهد کرد و به پرسش های حاضران نیز پاسخ می دهد. 

نام:
ایمیل:
* نظر: