شنبه ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - July 31 2021
کد خبر: ۳۲۸۶۰
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۱
وزیر امور خارجه روسیه گفت: ایران به صورت قانونی و به درخواست دولت سوریه در این کشور حضور دارد.

سرگئی لاوروف امروز (دوشنبه) در حاشیه چهاردهمین کنفرانس باشگاه سیاسی والدای در مسکو، در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ایران در سوریه حضور قانونی دارد، اظهار کرد: زمانی که از همتای فرانسوی خود می شنوم که ایران باید نیروهای خود را از سوریه خارج کند، متوجه می شوم که وی این واقعیت را فراموش می کند که ایران به درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارد.
لاوروف افزود: شاهد هستیم که بر عکس، فرانسه نیروهای ویژه خود را در سوریه بدون موافقت دولت این کشور مستقر کرده است که غیرقانونی محسوب می شود.
وی در پاسخ به اصرار خبرنگار روس برای توضیح بیشتر لاوروف در مورد سخنان مقام فرانسوی ادامه داد: در مورد اظهارات شرکای خود بیش از این نمی توانم چیزی را به شما بگویم. 
لاوروف گفت: با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود دیدار و بطور مشروح گفت وگو کردیم. 
وزیر خارجه روسیه درباره اخبار رسانه های غربی مبنی بر کشته شدن صدها تبعه روس در سوریه گفت: تحقیقات درباره این رویداد جریان دارد، هنوز شواهدی در این مورد به دست نیاوردیم.
وی از خبرنگاران خواست تا به وظیفه حرفه ای خود عمل کرده و فقط حقیقت را بگویند. 
وزیر خارجه روسیه گفت که در سوریه مزدوران از فرانسه و انگلیس و نقاط مختلف جهان حضور دارند و در این کشور می جنگند.
لاوروف اخبار مبنی بر کشته شدن صدها تبعه روس در سوریه را تلاش برای سودجویی از جنگ از راه های نامناسب خواند.
برخی از رسانه های غربی از جمله خبرگزاری رویترز در یک هفته اخیر از کشته شدن صدها تبعه روس عضو یک شرکت امنیتی غیردولتی بر اثر بمباران هواپیماهای آمریکایی در سوریه خبر دادند.
چهاردهمین کنفرانس بین المللی والدای 2018 امروز (دوشنبه) با حضور وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رسما کار خود را در مسکو آغاز کرد. 
به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، عنوان اصلی این کنفرانس «روسیه در خاورمیانه: بازیگری در همه حوزه ها»ست. 
کنفرانس با سخنرانی وزیران امور خارجه ایران و روسیه آغاز شد. 
اندیشمندان و مقامات حدود 30 کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران، در این کنفرانس شرایط پس از داعش در سوریه، چشم انداز درگیری های فلسطین و رژیم صهیونیستی، بررسی شرایط یمن، مکانیسم های کمک به لیبی، مسائل کردها، نقش روسیه و ایران در منطقه خاورمیانه و راه های کاهش تنش های منطقه ای را در قالب هشت پنل مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهند داد. 
باشگاه گفت وگوی والدای از مهمترین و معتبرترین موسسات و اندیشکده های روسیه در سطح جهانی است که هر ساله اجلاس های بین المللی را با حضور اندیشمندان و مقامات بلندپایه کشورهای جهان در موضوعات مختلف و مهم بین المللی برگزار می کند. 
کنفرانس والدای 2018 در هتل اینترکنتینتال مسکو برگزار می شود. 

نام:
ایمیل:
* نظر: