دوشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - September 27 2021
کد خبر: ۳۲۸۷۶
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با بیان اینکه در سال 96 شاهد وحدت، انسجام، وفاق وافزایش فعالیت های سیاسی بوده ایم، تصریح کرد: هیچ مشکلی با فعالیت های سیاسی احزاب و گروه ها نداشته و نداریم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، رحمانی فضلی روز شنبه در دیدار صمیمی با کارکنان این وزارتخانه در سخنانی افزود: در زمینه برگزاری گردهمایی ها و فعالیت نشریات و ... هیچ محدودیتی وجود ندارد.
وی گفت : در جریان مراسم 16 آذر سال گذشته نیز بیش از 1000 برنامه دانشجویی در اقصی نقاط کشور برگزار شد.
وزیر کشور با تاکید بر اینکه استانداران و فرمانداران اجرای برنامه‌های دولت را از تمامی دستگاه‌ها به طور جدی پیگیری کنند، گفت: باید نسبت به افزایش رضایتمندی مردم، در چارچوب وظایفمان تلاش کنیم و همه ما باید تحقق اجرای برنامه‌های دولت را از تمامی دستگاه‌ها به طور جدی پیگیری کنیم.
وی در ادامه افزود: با مجموعه اقداماتی که وزارت کشور در سال 96 انجام داد این وزارتخانه نمره قابل قبولی کسب کرده است اما با نقطه مطلوب براساس آنچه که در ذهن ما وجود دارد فاصله داریم البته باید این را هم تاکید کنیم که با توجه به امکانات و تجهیزات و منابع موجود توانستیم عملکرد قابل قبولی داشته باشیم.
رحمانی فضلی با بیان اینکه برگزاری انتخابات اردیبهشت ماه 96 برگ زرینی در عملکرد وزارت کشور بشمار می رود، افزود: با توجه به تهدیدات و تحولاتی که در منطقه وجود داشت و فضای انتخابات را تحت تاثیر قرار می‌داد و از سوی دیگر با برنامه‌هایی که دشمنان در بیرون از کشورمان برای افزایش هزینه‌های امنیت انتخابات داشتند و شدت گرفتن رقابت‌های انتخاباتی، تمامی این مسائل با کمترین هزینه و بهترین نحو ممکن مدیریت و انتخابات با مشارکت بالای 70 درصد و با حضور 42 میلیونی مردم برگزار شد.
وزیر کشور با بیان اینکه شورای نگهبان در پایان فرصت 10 روزه خود برگزاری انتخابات را تایید کرد، بیان داشت: مسائلی در خصوص برخی تخلفات در انتخابات از سوی برخی کاندیداها مطرح شد که تمامی موارد با حضور مسئولان مربوطه مورد بازرسی قرار گرفت که در نهایت حتی یک صندوق رای هم باطل نشد و انتخابات در سلامت و امنیت کامل برگزار شد.
وزیر کشور با اشاره به مسائل امنیتی در منطقه اظهار داشت: ما در مرکز بحران منطقه هستیم نه تنها مرکز بلکه آنها مدخلیت را هم در ایران تعریف می کنند شما ببینید این سران رژیم سعودی به راه افتادند و هر جا صحبت می کنند می گویند دلیل اصلی ناامنی در منطقه ایران است و تا ایران و سیاست و دخالت ایران است نمی‌توانیم امنیت داشته باشیم و این سخن آنها اوج پررویی است زیرا اینها خودشان تولید کننده طالبان و القاعده و داعش در سوریه و عراق بودند آنها از این گروه های تروریستی حمایت های مالی و سیاسی و تجهیزاتی می‌کنند.
رحمانی فضلی افزود: ترامپ زمان رای گیری در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می گفت بزرگترین حامی داعش عربستان سعودی است و باید با او برخورد شود اما یک سفر به عربستان رفت و قرارداد بزرگی با آنها منعقد کرد و سپس نظرش عوض شد.
وزیر کشور بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران قوی ترین و بزرگترین کشوری است که در منطقه با تروریسم مبارزه و مقابله می‌کند و ملت‌ها و مسئولان کشورهای درگیر با این موضوع از این مسئله به خوبی آگاه هستند بنابراین اگر کمک های مستشاری ایران نبود معلوم نبود که در منطقه و کشورهای دیگر چه اتفاقی می افتاد.
رحمانی فضلی گفت: با همه این فضاسازی‌ها امنیت داخلی کشور مطلوب است البته این حرف بدین معنا نیست که تهدیدات نداریم زیرا هر کجا که ضعف داشته باشیم آنها استفاده می کنند.

**برگزاری ششمین جلسه بررسی آسیب های اجتماعی در اردیبهشت ماه با حضور رهبری
وزیر کشور با بیان اینکه وزارت کشور در حوزه اجتماعی اقدامی ساختاری و بنیادی و مبنایی انجام داده است، ادامه داد: با آغاز به کار سازمان امور اجتماعی کشور فعالیت های کارشناسی، تخصصی و گسترده ای در زمینه آسیب های اجتماعی صورت گرفت و اکنون می‌توانیم بگوییم درک صحیح و مناسبی از مسائل و موضوعات مختلف اجتماعی وجود دارد، همچنین تاکنون نیز 5 جلسه در خصوص آسیب های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری تشکیل شده که ششمین جلسه آن نیز در اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد. 
رحمانی فضلی ادامه داد: اولویت ها و مسیر کار مشخص شده و تمام دستگاه ها عزم جدی برای تحقق برنامه ها دارند. اکنون در بسیاری از بخش های اجتماعی شاهد عملکرد مناسب و خوبی هستیم و در بخش دیگر هم باید تلاشهای مان را دو چندان کنیم.
وی با بیان اینکه باید موضوعات اجتماعی را جدی بگیریم، افزود: هیچ گروه جریان و عامل خارجی را برای کشور تهدید به شمار نمی آوریم زیرا همانطور که امنیت پایدار ما با مردم شکل گرفته تداوم آن هم باید با حضور مردم ادامه یابد.
رحمانی فضلی مهمترین اصل در برقراری امنیت را رضایتمندی مردم عنوان کرد و گفت: همچنین رضایتمندی مردم در حوزه‌های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی بسیار مهم و حائز اهمیت است و در هر کدام از این بخش ها باید نسبت به افزایش رضایتمندی مردم در چارچوب وظایفمان تلاش کنیم و به گونه ای عمل کنیم که مسئله فرهنگی به مرور زمان تبدیل به یک معضل سیاسی و اجتماعی نشود زیرا مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی باید در چارچوب خودشان حل و فصل شوند.
جانشین رئیس شورای اجتماعی کشور با بیان اینکه شناخت و درک درست از مسائل اجتماعی یکی از اولویت دار ترین مسائل برای مدیران به شمار می‌رود، گفت: باید بتوانیم مسائل اجتماعی را کنترل و تحلیل‌های صحیحی از آن داشته باشیم تا بتوانیم بر این اساس راهکارهای درستی برگزینیم به طوری که مسائل فرهنگی و اجتماعی به مرور زمان به دلیل مدیریت نادرست و غلط نباید تبدیل مسائل امنیتی شوند بنابراین باید با مدیریت صحیح این مسائل را پیش بینی دقیق کرده و متناسب با آن اقدامات لازم را انجام دهیم.
رحمانی‌فضلی با اینکه وزارت کشور در حوزه مسائل اقتصادی و عمرانی همتراز با سایر دستگاه‌های تخصصی اقدامات بسیار چشمگیر و قابل توجهی داشته و تاکنون گزارش های بسیار زیادی از روند فعالیت های اقتصادی و امور عمرانی استان‌ها و شهرها به رئیس جمهوری و معاون اول گزارش کرده است، اظهارداشت: باید با استفاده از همین منابع و امکانات و تجهیزاتی که در اختیارمان قرار دارد بالاترین بهره‌وری را داشته باشیم لذا باید میزان بهره‌وری کارآمدی را هر ساله افزایش دهیم.
وزیر کشور با بیان اینکه دولت در زمینه اقتصادی اقدامات چشمگیری داشته است، افزود: تک رقمی شدن نرخ تورم و افزایش رشد اقتصادی کشور در سال 96 قابل قبول بوده است زیرا دولت با همه محدودیت های که در منابع و مسائل و مشکلاتی در منطقه و جهان وجود داشت توانست گام های بسیار مثبتی در زمینه های اقتصادی بردارد و این مسیر با قدرت بیشتری با همکاری و همراهی مردم تداوم می یابد.
رحمانی فضلی با اشاره به اولویت های کاری سال 97 گفت: وحدت و انسجام داخلی، حفظ امنیت، تلاش برای تحقق برنامه های اقتصادی دولت در چهارچوب شعار سال، توجه به مسائل اجتماعی و شناخت و درک صحیح از آن ها، افزایش رضایتمندی مردم در پاسخگویی در ادارات پنج اولویت مهم وزارت کشور به شمار می‌روند.
وی با بیان اینکه وحدت و انسجام داخلی اساس حرکت یک کشور به شمار می رود گفت: تمام تلاش دشمنان بر هم زدن انسجام و وحدت داخل است زیرا عامل اول پیروزی ما در انقلاب و بعد از آن در برهه های مختلف نیز همین مسئله انسجام و وحدت داخلی بوده و وزارت کشور در این مسئله نقش بسیار مهم و تعیین کننده دارد که باید این نقش را در سال جاری همانند گذشته به بهترین نحو ممکن ایفا کند.
وی ادامه داد: همچنین امنیت بستر و مبنای سایر فعالیت ها در کشور به شمار می‌رود، اگر امنیت نداشته باشیم در انجام کارهای دیگر از جمله فعالیت های اقتصادی سیاسی فرهنگی و غیره با مشکل مواجه می شویم بنابراین حفظ امنیت و تداوم امنیت پایدار یکی از اولویت‌های وزارت کشور به شمار می رود.
وزیر کشور تاکید کرد: نشاط اجتماعی و امید و انگیزه و همچنین نشاط سیاسی در چارچوب نشاط اجتماعی و سیاسی به وجود می آیند و ما به عنوان وزارت کشور در تحقق امنیت این بخش‌ها باید براساس آنچه که به وظایف قانونی ما برمی‌گردد تمام تلاش خود را داشته باشیم.
رحمانی فضلی با اشاره به پیگیری مسائل اقتصادی به عنوان اولویت های مهم وزارت کشور در سال 97 گفت: رهبر معظم انقلاب چندین سال است که موضوع اقتصاد را برای نامگذاری شعار سال قرار داده اند که واقعاً انتخاب حکیمانه و درستی است زیرا پاشنه آشیل ما در مواجه و برخورد با دشمنان مسائل اقتصادی است.
وی با تاکید بر اینکه باید در زمینه اقتصادی در چارچوب اقتصاد مقاومتی و نظرات رهبری عمل کنیم، افزود: ما ظرفیت بسیار بالایی در زمینه اقتصادی داریم و باید از این پتانسیل بالقوه بالاترین بهره‌وری را داشته باشیم البته در برخی موضوعات و مسائل ضعف‌های داریم که باید جبران کنیم.
وی ادامه داد: ایشان سال 97 را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری فرمودند که آنچه که وظیفه وزارت کشور در این حوزه است باید با اولویت انجام شود این کارها تنها تبدیل به بخشنامه، دستورالعمل و نصب بنر و سخنرانی نشود بلکه باید برنامه عملیاتی داشته باشیم، حوزه اقتصادی وزارت کشور باید این موضوع را مورد بررسی و برنامه مشخصی را تدوین کند.
وزیر کشور گفت: در وهله اول باید آنچه که در تولیدات و مصرف مردم نسبت به کالای ایرانی وجود دارد انگیزه آن را افزایش دهیم و نسبت به تقویت کیفیت این کالاها اقدام کنیم، در گام بعدی باید به سراغ کالاهای برویم که می‌توانیم با انجام ابتکاراتی مانند کاهش قیمت و افزایش کیفیت تولید داخل را جایگزین کالای خارجی در سبد خانواده ایرانی کنیم.

** نباید بگذاریم برخی کالاهایی که ضرورتی ندارند وارد شود
رحمانی فضلی گفت: مسئله بعدی واردات کالاهای سرمایه ای به کشور است، باید تجهیزات و کالاهای سرمایه ای و اولیه ای وارد شود که بتوانیم از طریق آن کالاهای مصرفی در داخل تولید کنیم، همچنین باید کالاهایی که میزان مصرف آنها از تولیداتمان بالاتر است با برنامه‌ریزی دقیق نسبت به افزایش تولید داخل در تامین نیازهای جامعه اقدام کنیم. نباید بگذاریم برخی کالاهایی که ضرورتی ندارند وارد شود و میزان واردات این جنس کالاها باید محدود شود.
وزیر کشور با تاکید بر توجه جدی به مسائل اجتماعی در سال 97 گفت: شناخت و درک صحیح از مسائل اجتماعی توسط مدیران بسیار حائز اهمیت بوده زیرا مسائل اجتماعی باید با نگاه اجتماعی حل و فصل شوند بنابراین باید بیش از گذشته نسبت به مسائل اجتماعی حساس باشیم.
وی رضایتمندی مردم در پاسخگویی در ادارات را یکی دیگر از اولویت‌های وزارت کشور برشمرد و اظهارداشت: باید بیش از گذشته نسبت به افزایش رضایتمندی مردم در پاسخگویی در ادارات توجه داشته باشیم.
وزیر کشور با اشاره به مراجعه روزانه حدود 5 میلیونی مردم به ادارات دولتی و غیر دولتی بیان کرد: به دلایل مختلف از جمله پیچیدگی بروکراسی اداری و عدم احساس تعهد و عدم نظارت صحیح میزان نارضایتی‌ها نسبت به میزان رضایتمندی ها مقدار بیشتر است که باید با اقدامات لازم و انجام تدابیر مشخص میزان رضایتمندی مردم را افزایش دهیم باید تلاش کنیم با تهیه سیستم جامع که مسئولیت آن را به امور بازرسی و حراست محول کرده ایم و به فرمانداری ها هم ابلاغ می‌شود بتوانیم این کار را ساماندهی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: همه ادارات تابعه وزارت کشور باید افزایش رضایتمندی مردم در پاسخگویی در ادارات را با قدرت پیگیری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: