شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
کد خبر: ۳۲۸۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با همتای تاجیکستانی خود ادعاهای غرب درباره حمله شیمیایی در دوما را یک تبلیغات و حمله سازمان یافته علیه سوریه و روسیه خواند.

سرگی لاوروف

به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سرگئی لاوروف در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: آنچه را که ما در دوما شاهد بودیم و تصاویری را که نشان دهنده هدف حمله قرار گرفتن غیرنظامیان با گازهای شیمیایی بود پیشتر نیز دیده بودیم. همه پیشتر شاهد بودیم که گروه موسوم به کلاه سفیدها چنین تصاویری را در جاهای دیگری از سوریه منتشر کردند و با آن دستاویزی برای طرح اتهامات علیه دولت سوریه و حملات به این کشور ایجاد شد.

لاوروف ادامه داد: همانگونه که در سخنان رئیس‌جمهور فرانسه نیز شاهد بودیم آنها می‌گویند بشار اسد این حمله را انجام داده و پوتین نیز با حمایت از او در این کار شریک است اما آنها چقدر زود به این نتیجه رسیدند که حمله شیمیایی انجام شده است! اینکه غربی‌ها می‌گویند مدارک قاطع دارند یقینا ادعایی مبالغه آمیز است. ما کارشناسانی را به این منطقه فرستاده‌ایم. کارشناسانی از سوریه و هلال احمر این کشور که مورد تایید جهانی هستند به این منطقه رفتند تا نمونه برداری و آزمایش کنند اما یقینا اکنون سخن گفتن از وقوع حمله شیمیایی زودهنگام است.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به هجمه گسترده علیه روسیه با دستاویز حمله شیمیایی دوما گفت: اوضاع در سوریه به شکل خطرناکی در حال متشنج شدن است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد، نظامیان روس قبلا نسبت به تحرکات گسترده در سوریه در زمینه استفاده از سلاح‌های شیمیایی برای متهم کردن دمشق هشدار داده بودند. مسکو بارها گفته است که مخالفتی با انجام تحقیقات درباره ادعاهای وقوع حمله شیمیایی در سوریه ندارد.

او در پاسخ به سوالی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و سخنان ترامپ در این باره نیز گفت: ترامپ می‌گوید که به دنبال خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه است اما شواهد نشان می‌دهند که آنها به دنبال تقویت جای پای خود در این کشور هستند و می‌خواهند برای مدت طولانی در سوریه بمانند.

در این راستا سازمان منع تسلیحات شیمیایی امروز اعلام کرد، کمیته ویژه تحقیقات فعالیت خود را برای جمع آوری اطلاعات درباره حمله شیمیایی در دوما آغاز کرده است.

این سازمان نسبت به حمله احتمالی شیمیایی در هفتم آوریل در دوما ابراز نگرانی کرد.

لاوروف در ادامه به حمله امروز به فرودگاه تیفور اشاره کرد و اظهار داشت، حمله به فرودگاه تیفور تحولی بسیار خطرناک در وضعیت کنونی است و ائتلاف‌های نظامی باید آن را درک کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گفت: روسیه در قبال دمشق در صورت وقوع حمله آمریکایی متعهد است.

لاوروف درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه نیز تصریح کرد، اردوغان باید یک روز به صراحت بگوید که ترکیه می‌خواهد عفرین را اشغال کند یا نه. اگر اکنون مجموعه اهداف آنها محقق شده پس آنها باید عفرین را تحت حاکمیت دولت سوریه درآورند و عفرین را بعد از پایان عملیات شاخه زیتون به دولت سوریه بازگردانند.

منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: