جمعه ۱۲ آذر ۱۴۰۰ - December 03 2021
کد خبر: ۳۲۸۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۳
رییس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه آمریکایی‌ها منتظر بازتاب عملیات اخیر می‌مانند، گفت که اگر این عملیات‌ها ادامه پیدا کند نشان می‌دهد آمریکایی‌ها درصدد این هستند که دمشق را به تصرف معارضین در بیاورند و زمینه را برای ورود آنها فراهم کنند.
جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا درباره حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه تصریح کرد: آمریکا با چندین مشکل در منطقه مواجه است؛ یکی اینکه نفوذ روسیه و ایران در حال گسترش است در ثانی با توجه به مشکلاتی که در داخل آمریکا رخ داده این خطر برای آنها وجود دارد که متحدان خود را در منطقه از دست بدهند و نتوانند به آنها اسلحه بفروشند و روابط خود را با آنها حفظ کنند یعنی جایگاه جهانی و منطقه‌ای خود را از دست بدهند.

رییس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس توضیح داد: آمریکا به دنبال این بود که پس از اینکه به یک توافق ضمنی با کره شمالی رسید و خیالش از شرق آسیا آسوده شد در غرب آسیا در جهت تثبیت موقعیت خودش اقداماتی انجام دهد. در خصوص عملیاتی که علیه سوریه انجام شد به نظر من هنوز تکه‌های دیگر این پازل ادامه دارد. به طور مثال این تکه‌ها می‌تواند تقویت نیروهای ارتش آزاد و معارضین بشار اسد باشد. نیروهای میانه‌رویی که به آمریکا، قطر و ترکیه نزدیک هستند.

این عضو کمیسیون حقوقی و مجلس قضایی در خصوص اینکه چه کشورهایی در این عملیات دخیل بودند، بیان کرد: آنچه در ظاهر مشخص است این است که سه عضو شورای امنیت یعنی بریتانیا، آمریکا و فرانسه نقش داشتند. با توجه به اینکه ناتو هم حمایت کرد بعید نیست که بخشی از توان ناتو را هم استفاده کرده باشند.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: عملیات از پایگاه‌های مختلف اتفاق افتاده، چه پایگاه‌هایی که در مرز اردن و عراق قرار داشته و ناوهایی که در منطقه مدیترانه و پایگاه‌هایی که در سایر مناطق وجود دارد.

وی اظهار داشت: این عملیات‌ اگر ادامه پیدا کند نشان می‌دهد آمریکایی‌ها درصدد این هستند که دمشق را به تصرف معارضین در بیاورند و زمینه را برای ورود آنها فراهم کنند اما اگر در همین حد باقی بماند نشان می‌دهد آمریکایی‌ها فقط موضوع سلاح‌های شیمیایی را بهانه قرار دادند که ضرب شصت و چنگ و دندانی به روسیه نشان دهد چرا که آنها از نفوذ روسیه در منطقه هراس دارند.

رییس کمیته بین‌الملل کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس خاطرنشان کرد: آنها منتظر بازتاب‌های این عملیات هستند تا ببینند افکار عمومی جهان اسلام و کشورهای منطقه چه وضعیتی پیدا می‌کنند تا بعد بر اساس آنها تصمیم بگیرند که عملیات را ادامه دهند یا خیر. اگر ببینند که افکار منطقه به نفع آنهاست و عمده کشورهای منطقه با آنها همراهی می‌کنند بعید نیست این عملیات‌ها را ادامه بدهند ولی اگر با مخالفت مواجه شوند و تنش‌هایی را در منطقه ببینند این موضوع را در همین حد عملیات موشکی متوقف می‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: