شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
کد خبر: ۳۲۹۱۶
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۶
سید حسین موسویان گفت: اختلاف اساسی ما با سعودی به اختلاف ما با آمریکا برمی گردد.
(در مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه عملیات مشترک مخصوص نیروهای مسلح آمریکا در فلوریدا)

*در سال 1996 وقتی که من با ملک فهد دیدار داشتم او به من گفت که نهایتا سه قدرت منطقه ای ایران و عربستان و عراق باید باهم همکاری کنند تا امنیت منطقه تامین شود. او درست می گفت.
*مهمترین تقابل منطقه ای عربستان و ایران هم درسوریه و عراق است. آمریکا و عربستان، اسد را دیکتاتور ،حکومت وی را حکومت اقلیت دانسته، بدنبال تغییر رژیم دردمشق بوده و ایران را متهم به دخالت درسوریه میکنند. ایران معتقد است که از منظر مقررات بین الملل و سازمان ملل، دولت اسد، دولت قانونی سوریه است.
*یمن نقطه اختلاف دیگر عربستان و ایران است. ایران مخالف تجاوز نظامی عربستان به یمن است و دنیا هم پذیرفته که این تجاوز، بدترین فاجعه انسانی جهان را بوجود آورده است.
*ایرانیها هیچ تردیدی درمورد نیات عربستان ندارند.ائتلاف عربی که عربستان بدنبال آن است نیزبرای مقابله و تجزیه ایران است.
*«جنگ شعارها» یک واقعیتی است که در هر دو طرف وجود داشته و دارد. اما اخیرا یک تحول مهم جدید رخ داده است. آمریکا و اسراییل از ابتدای انقلاب دنبال تغییر رژیم در ایران بوده و اظهار هم کرده‌اند و لذا چیز تازه‌ای نیست. اما اخیرا عربستان رسما خواستار تغییر رژیم در ایران شده  تا جایی که ولیعهد عربستان رسما اعلام کرد که ما جنگ را به داخل ایران می‌کشانیم. خود همین آقای ترکی در نشست سالیانه سازمان منافقین در پاریس شرکت کرد .
*ایرانیها در طول دوران بعد از انقلاب با تحریم دست و پنجه نرم کرده و روزبروز هم آبدیده تر شده اند. اما عربستان تازه با مشکل اقتصادی کمبود بودجه مواجه شده آنهم بخاطر سقوط قیمت نفت و هزینه های عملیات نظامی درمنطقه. 
*نهایتا این واقعیت است که هردوکشورمشکل اقتصادی دارند و گرفتار فساد هم هستند. اما امید بستن آمریکا و عربستان به مشکلات داخلی ایران خاصیتی نداشته و نخواهد داشت وفشارهای آمریکا هم ایران را بی ثبات نخواهد کرد چون مردم برای دفاع ازتمامیت ارضی و استقلال خود متحد خواهند شد. ما نیازمند تدابیری مفید برای صلح و ثبات درمنطقه هستیم.
*پیشنهاد آقای ترکی در مورد توقف تبلیغات منفی بسیار مهم است و من کاملا موافقم. دومین قدم باید احیاء توافقنامه امنیتی دوجانبه باشد.
*ایران و عربستان هم می توانند مذاکرات یمن را آغاز کنند .

نام:
ایمیل:
* نظر: