شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - October 16 2021
کد خبر: ۳۲۹۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
سفیر کشورمان در فرانسه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی Cnews به سوالات خبرنگار این شبکه درباره توافق هسته‌ای ایران و چشم اندازهای آن، مناسبات فیمابین ایران و فرانسه و مسایل منطقه خاورمیانه پاسخ داد.

سفیر ایران در فرانسه

ابوالقاسم دلفی در این گفت‌وگو درباره توافق هسته‌ای و تعهد ایران به مفاد آن گفت: برنامه هسته‌ای ما دارای اهداف صلح آمیز بوده و براساس گزارش‌های مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود کاملا پایبند بوده است.

دلفی تصریح کرد: اما در آن سوی قضیه، تعهدات طرف دیگر به اجرا گذاشته نشده است  و از همان ابتدا آمریکایی‌ها در  مسیر اجرای تعهدات خود گام برنداشته و از هیچ تلاشی برای کارشکنی در مسیر اجرای مفاد این توافق فروگذار نکرده‌اند.

سفیر کشورمان در فرانسه همچنین بیان کرد: آنچه مهم است نقش آفرینی اروپا در زمینه اجرای کامل این توافق و حمایت از منافع اروپا و حضور شرکت‌های اروپایی در بازار ایران است .


وی در پاسخ به سوال دیگری درباره فضای حاکم بر مناسبات ایران و فرانسه گفت: ما روابط خوبی با فرانسه داریم و در سطوح مختلف روابط دوجانبه، بین‌الملل و منطقه تماس‌های متعددی داریم و فرانسه در قالب توافق هسته‌ای از جنبه‌های مختلف توافق دفاع و احترام گذاشته است.

سفیر کشورمان در باره مسایل مطرح شده از سوی برخی کشورها درباره نقش آفرینی‌های ایران در منطقه خاورمیانه اظهار کرد:‌ در منطقه، مشکلاتی وجود دارد  که به کل منطقه بر می گردد، اما کاملا این آمادگی را داریم که درباره مسایل و امنیت منطقه وارد مذاکره شویم.

دلفی ادامه داد: درباره لبنان هم حزب الله یک تشکیلات لبنانی است و در کشورخودشان فعال هستند. ارتباطات معنوی ما با لبنان را نباید هدفمند تفسیر کرد. ما با همه طرف‌ها در لبنان ارتباط داریم
دلفی برداشت فاتحانه " مجری این شبکه در این باره را رد کرد و گفت : اگر ما در عراق و سوریه حضور داریم، ما از طرف دولتهای آنها به این کشورها دعوت شده‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: