يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
کد خبر: ۳۴۲۳
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۶
بر اساس آخرین اخبار، کشورچین 6.5 میلیارد دلار را برای ساخت یک راکتور هسته ای در شهر بندری کراچی، بر آورد کرده است که «نواز شریف» رئیس دولت پاکستان، ارزش این پروژه را چیزی در حد9.59 میلیارد عنوان کرده است. اسناد سرمایه گذاری که توسط خبرگزاری رویترز دیده شده است نشان می دهد که شرکت ملی هسته ای چین وعده کرده که یک واحد حداقل ۶.۵ میلیارد دلاری را برای تکمیل این پروژه که شامل دو راکتور هر یک با ظرفیت ۱۱۰۰ مگاوات برق می باشد، به پاکستان تحویل دهند.
پاکستان انرژی هسته ای را راه حلی برای کمبود برق در آن کشور می داند، در حال حاضر پاکستان قادر به تولید ۱۱ هزار مگاوات برق می باشد در حالیکه نیازمندی کشور ۱۵ هزار مگاوات است، به همین علت در بسیاری نقاط پاکستان فقط نصف یک روز برق دارند و اقتصاد آن کشور از این ناحیه شدیداً صدمه دیده است. بر همین اساس نیز در سال 2012 نخست وزیر پاکستان اعلام کرد طبق یک برنامه طولانی مدت در نظر دارند 40 هزار  مگاوات ظرفیت هسته ای تا سال 2050 در این کشور برای تولید برق هسته ای با کمک چینی ها به وجود آورند.

به گزارش گروه ترجمه و تحلیل پایگاه خبری امید هسته ای، به همین خاطر پاکستان با استناد به بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در پنجاه و هشتمین نشست عمومی، نشان داد که علاقه مند است نقش پررنگ تری در قراردادهای تجاری و چالش های بین المللی حوزه فناوری هسته ای ایفا کند. به بیان بهتر و بر اساس گفته های مسئولان پاکستانی در چند سال اخیر این کشور متناسب با رشد و توسعه نیروگاهی و فنی حوزه فناوری هسته ای خواستار نقش های بین المللی بیشتری است.

«انصار پرویز» رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان با اشاره به پیشرفت فعالیت­های هسته ای در پاکستان، در سپتامبر 2014 گفته بود  که  درحال حاضر بخش انرژی هسته ای  پاکستان با قدرت و صلابت به کارش ادامه می دهد. بر اساس آخرین خبرها پاکستان دارای سه رآکتور هسته است، کراچی 1 (KANUPP) اولین راکتور پاکستانی ها است که در سال 1972 آغاز به کار کرده و در کنار این راکتور پاکستانی ها  دو واحد دیگر در چشما( Chashma ) به ترتیب در سالهای 2000 و 2011، افتتاح کردند.

وی همچنین گفته است که در حال حاضر دو واحد نیروگاهی دیگر نیزطبق یک قرارداد بلندمدت همکاری با چین درحال ساخت در چشما( Chashma ) است. لازم به ذکر است که سال گذشته  نیز زمینه برای راه اندازی  اولین واحد ACP1000  که توسط چینی ها در کراچی طراحی شده،  فراهم شده بود.

در ادامه رئیس کمیسیون انرژی اتمی پاکستان با اشاره به افزایش چشمگیر ظرفیت تولید هسته ای، بالا بردن ضریب امنیت و حفاظت در تجهیزات هسته ای و تلاش در جهت افزایش اعتبار پاکستان در همکاری های بین المللی صنعت هسته ای، از پیشرفت عظیم پاکستان در عملیات تولید رادیو ایزوتوپ های پزشکی خبرداد. مولیبدن-99، ماده پیش ساز تکنسیوم 99m مورد استفاده در تصویربرداری پزشکی، در حال حاضر در موسسه از علوم هسته ای و صنعت پاکستان (PINSTECH) ساخته شده است اما پرویز می گوید که این کشور به دنبال ایجاد یکی دیگر از Mo-99 در تاسیسات بر اساس حجم کم اورانیوم غنی شده است.

بر اساس آخرین اخبار، کشورچین 6.5 میلیارد دلار را برای  ساخت یک راکتور هسته ای در شهر بندری کراچی، بر آورد کرده است که «نواز شریف»  رئیس دولت پاکستان، ارزش  این پروژه را چیزی در حد9.59 میلیارد عنوان کرده است. اسناد سرمایه گذاری که توسط خبرگزاری رویترز دیده شده است نشان می دهد که شرکت ملی هسته ای چین وعده کرده که یک واحد حداقل ۶.۵ میلیارد دلاری را برای تکمیل این پروژه که شامل دو راکتور هر یک با ظرفیت ۱۱۰۰ مگاوات برق می باشد، به پاکستان تحویل دهند.

با توجه به سلاح های هسته ای پاکستان و وضعیت این کشور و عدم پیوستن به پیمان منع سلاح های هسته ای، پاکستان تا حد زیادی از تجارت در مواد و تجهیزات مرتبط با انرژی هسته ای با سایر کشورهای دارای فناوری هسته ای، حذف شده است. در سال های اخیر نیز به ویژه کشور چین، مراودات فراوانی در حوزه انرژی هسته ای با پاکستان به صورت های مختلف شکل داده است. همکاری های اخیر چین به عنوان یکی از اصلی ترین همکارهای فنی آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) و همچنین به عنوان یک عضو از شورای حکام آژانس، راه را برای برداشتن محدودیت های پیش روی پاکستان هموارتر کرده است.

در مجموع و طبق اظهارات اخیر مقامات پاکستان این کشور تمایل دارد به صورت جدی تر در بازار های هسته ای مشارکت کند و بتواند از محدودیت های پیش روی این کشور در تامین تجهیزات و دانش هسته ای عبور کند. برهمین اساس،«انصار پرویز» در آخرین اظهارات خود گفته بود:«پاکستان دارای تجربه، اعتبار و توانایی بالقوه برای تبدیل شدن به یک دریافت کننده و عرضه کننده فن آوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است.»

لازم به ذکر است ایالات متحده امریکا در سال ۲۰۰۸ قرارداد هسته ای را با هند به امضا رسانید و این مسله باعث رنجش چین  و پاکستان شد. پاکستان خواهان امضای قرارداد مشابه ای با امریکا بود اما واشنگتن در این مورد تردید نشان داد و دلیل عمده آن را فروش اسرار هسته ای توسط عبدل قدیر خان، دانشمند پاکستانی به کره شمالی و عراق عنوان کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: