چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - September 30 2020
تحلیلی درباره سخنان متفاوت دومینیک دوویلپن؛
کد خبر: ۳۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۶
رویکرد فرانسه در مذاکرات هسته ای خاستگاه اقتصادی دارد و این مسئله ایست که باید مورد توجه مسئولان وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده قرار بگیرد. در ضمن فرانسه به دلیل حضور تاریخی در کشورهای عربی حوزه مدیترانه و گسترش تروریسم در این منطقه به کمک ایران نیاز دارد.
خبر:
علی اکبر ولایتی:
از سخنان وزیر خارجه سابق فرانسه اینطور فهمیدم که حداقل فرانسه آمادگی دارد که مثبت تر حرکت کند. ( خبرگزاری ایرنا ، 15 / 7 / 93 )

شرح خبر:

امیدهسته ای ایرانیان، گروه تحلیل خبر ، مهدی الیاسی: دومینیک دوویلپن نخست وزیر و وزیر امور خارجه پیشین فرانسه سفری به تهران داشت تا در خصوص مذاکرات هسته ای و موضوعات منطقه ای از جمله رشد تروریسم در کشورهای عربی ، به گفت وگو با مقامات ایران بنشیند.

ویلپن، در فاصله سالهای 2005 تا 2007 میلادی یکصد و شصت و هفتمین نخست وزیر فرانسه بود. وی پیش از آن در سال های 2002 تا 2004 میلادی، وزیر امور خارجه این کشور بود که با حمله آمریکا به عراق مخالفت کرد و همین امر، موجب شد نام اش در عرصه جهانی بیشتر مطرح شود.

«علی اکبر ولایتی» ، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ، پس از دیدار با دوویلپن در خصوص گفت وگوهای مطرح شده گفت: "در این دیدار، موضوعات مختلف از جمله مذاکرات هسته ای مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در مورد مسایل منطقه ای و تروریسم که با کمک برخی کشورهای منطقه و غربی به راه افتاده است ، بحث و گفت وگو شد."

ولایتی با اشاره به اظهارات دوویلپن تصریح کرد: از سخنان وزیر خارجه سابق فرانسه اینطور فهمیدم که حداقل فرانسه آمادگی دارد که مثبت تر حرکت کند؛ البته ایشان مقام رسمی فرانسه نیستند و فقط از شخصیت های فرانسه به شمار می آیند.

وی افزود: آقای ویلپن بر این موضوع تاکید داشت که ایران کشوری مقتدر و صاحب نفوذ در منطقه است و با توجه به این امر می تواند کمک بزرگی در مبارزه با تروریسم در منطقه داشته باشد.

نخست وزیر سابق فرانسه دیداری نیز با محمدجواد ظریف، وزیرامور خارجه داشت، دوویلپن در این دیدار توافق نهایی هسته ای بین ایران و 1+5 را با اهمیت خواند و تاکید کرد در صورتی که توافق نهایی هسته ای صورت گیرد این موضوع بر روی کل خاورمیانه تاثیر خواهد گذاشت .


ظریف نیز با بیان اینکه روابط جمهوری اسلامی ایران و فرانسه می تواند در حوزه های مختلف گسترش یابد، به سفر هیات اقتصادی فرانسه به ایران اشاره کرد که با مخالفت آمریکایی ها روبرو شد.
تحلیل خبر:
سعید لیلاز، تحلیل گر سیاسی و اقتصادی ، در گفت وگو با امید هسته ای ایرانیان در خصوص روابط ایران و فرانسه و نقش فرانسه در مذاکرات هسته ای با یادآوری روابط تاریخی ایران و فرانسه می گوید: "در دوران قاجار و در کشاکش سیاست های استعماری انگلستان و روسیه ترازی نسبت به ایران ، فرانسه برای ایران نقش نیروی سوم را داشت. سیاست خارجی ناپلئون برای غلبه بر انگلستان و مهار روسیه ، دربار فرانسه و ایران را به هم نزدیک کرد. در پی تهاجم سپاه روسیه به ناحیه قفقاز ، فتحعلی شاه که درصدد جلب متحد بود، نامه ای مبنی بر علاقه خود به عقد اتحاد با فرانسه به ناپلئون نوشت و از آن تاریخ همکاری های ایران و فرانسه در عرصه بین الملل آغاز شد."
لیلاز در خصوص سفر دوویلپن به تهران و با اشاره به سخنان علی اکبر ولایتی در خصوص موضع مثبت تر فرانسه می گوید: این امر دلایل اقتصادی دارد. فرانسه چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب ، همیشه در صنعت ایران حضور فعال داشته و یکی از اصلی ترین شرکای صنعتی ایران بوده است. بعد از انقلاب و در دولت های هاشمی و خاتمی حضور فرانسه در صنعت خودرو سازی ، تجهیزات صنعت برق و همچنین در بخش نفت بسیار جدی تر شد."

لیلاز در پاسخ به این پرسش که "چرا لوران فابیوس ، وزیر خارجه فرانسه ، قبل از توافق ژنو و در حین مذاکرات موضعی سخت اتخاذ کرد؟ گفت: آن موضع هم دلایل اقتصادی داشت. فرانسه در همسویی با آمریکا از صنعت خودروسازی و نفت ایران خارج شده بود و خواهان توافقی بود که متضمن جایگاه پیشین فرانسه در اقتصاد ایران باشد.

لیلاز با اشاره به رفع تحریم از صنعت خودروسازی در توافق ژنو، گفت: رفع تحریم از صنعت خودروسازی ایران در مذاکرات ژنو اساسا به خواست فرانسه و به قصد تامین رضایت فرانسه در توافق گنجانده شد.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بعد از توافق ژنو نیز شاهد بودیم که از میان کشورهای غربی تنها فرانسه بود که با یک هیئت بزرگ اقتصادی به تهران آمد و آماده برقراری روابط اقتصادی در سطح بالا بودند که حتی با مخالفت و تهدید آمریکا مواجه شد.

لیلاز در پایان گفت: رویکرد فرانسه در مذاکرات هسته ای خاستگاه اقتصادی دارد و این مسئله ایست که باید مورد توجه مسئولان وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده قرار بگیرد. در ضمن فرانسه به دلیل حضور تاریخی در کشورهای عربی حوزه مدیترانه و گسترش تروریسم در این منطقه به کمک ایران نیاز دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: