يکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - June 07 2020
کد خبر: ۳۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۶ مهر ۱۳۹۳ - ۲۰:۱۷
پژوهشگران و متخصصان سازمان انرژی اتمی ایران در پژوهشکده کشاورزی هسته‌ای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای برای اولین بار موفق شدند آفت مهم کرم گلوگاه انار را با روش هسته‌ای    (نابارورسازی) کنترل و مدیریت کنند.

به گزارش پایگاه خبری امید هسته ای به نقل از پرتال سازمان انرژی اتمی، پژوهشگران فوق با همکاری کارشناسان وزارت جهاد کشاورزی طی پنج سال فعالیت مداوم و انجام مراحل مختلف در شرایط آزمایشگاه و باغ، موفق شدند به صورت کاربردی در فصل جاری با پرورش، پرتوتابی و رهاسازی تعداد 60 هزار حشره عقیم در سطح 10 هزار متر مربع باغ ایزوله مشتمل بر 1800 اصله درخت انار بارده در شهرستان ساوه، خسارت اقتصادی آفت را بصورت چشمگیری کاهش دهند.

شایان ذکر است جمهوری اسلامی ایران که بزرگترین تولید کننده محصول انار در جهان می‌باشد، همواره با کرم گلوگاه انار به عنوان مهمترین آفت محدود کننده در مسیر تولید این محصول صادراتی، مواجه بوده که تاکنون این آفت سالانه موجب کاهش 60-30 درصدی محصول شده است.

 استقبال کم نظیر باغداران محلی و کارشناسان از اجرای این شیوه ی جدید، نوید بخش کنترل کرم گلوگاه انار در سطح کشور و در نتیجه کاهش خسارات اقتصادی به باغداران و ارتقاء جایگاه جهانی کشور در این حوزه می‌باشد، که با تداوم همکاری مشترک پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و وزارت جهاد کشاورزی امکان پذیر خواهد بود. 
نام:
ایمیل:
* نظر: