چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - October 21 2020
فضاسازی رسانه های غربی برای یک آتش سوزی؛
کد خبر: ۳۶۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۲
می‌توان با قطعیت گفت ایران شکی از بابت صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای‌ش ندارد اما قصد دارد تا دسترسی آژانس به این سایت نظامی را به عنوان برگ آخر در مقابل بهانه‌های غرب تا زمانی که اختلافات حل نشده است، حفظ کند. تجربه سالها مذاکره با آژانس و طرفهای غربی ثابت کرده که غرب با طرح ادعاهای پی در پی بی اساس، اصالت ادعاهای خود را حتی نزد محافل و افراد بسیار در غرب از دست داده و این نوع حربه ها دیگر نظر چندانی را جلب نکرده و کهنه و نخ نما می نماید.اصرار بعضی افراد بر استفاده از چنین شیوه هایی در شرایط کنونی را باید به حساب کج سلیقگی و وقت ناشناسی آنها گذاشت.
در این برهه زمانی حساس و در حالی که با نزدیک شدن و فراهم شدن بسترهای و زمینه های لازم برای توافق نهایی،در عین حال مذاکرات هر روز پیچیده تر می شود یک انفجار ساده در هفته گذشته در شرق تهران بهانه ای شد تا تمام معاندان داخلی و خارجی رسیدن به توافقی جامع، بار دیگر موجی از پروپاگاندا منفی حول این انفجار ساده به راه بیاندازند. البته پروپاگاندا حول تاسیسات پارچین از سال 2012 کلید خورد، بعد از همان موعد نیز آژانس بین المللی انرژی اتمی درخواست دسترسی به این سایت را مطرح کرد و خواستار ارایه توضیحاتی در مورد فعالیت هایی شد که در آن انجام می شود و کشورمان نیز بر اساس گزارش های خود آژانس کمال همکاری را با بازرسان داشت و بر کمتر کسی پوشیده نیست که اگر کشور همکاری های لازم را با آژانس نداشت مذاکرات ایران با آژانس و حتی با گروه 1+5 تا بدین جا پیش نمی رفت. اما با وجود پیچیدگی خاص پرونده هسته ای ایران و مخالفان و معاندان سرسخت توافق نهایی، برخی رسانه های غربی و اسرائیلی سعی دارند اینگونه القا کنند که پارچین نیز از جمله موضوعاتی است که به پرونده هسته ای و در نهایت دستیابی به توافق نهایی نقش دارد.

به گزارش گروه تحلیلِ خبر پایگاه خبری امید هسته ای، هفته گذشته (13 مهر) انفجاری در بخش جنوب شرقی تاسیسات پارچین رخ داد و بلافاصله با توجه به در جریان بودن مذاکرات فنی ایران و آژانس، رسانه های معاند فارسی و رسانه های مشهور جهان، پروژه جدیدی برای مانع تراشی مذاکرات هسته ای ایران را کلید زدند.

ماجرا از این قرار بود که انفجار در شرق تهران كه به گفته مسئولان آتش نشاني انبار ضايعات و لاستيك بوده است ، تعدادي کشته و مجروح بر جا گذاشت. تشكر، مدير روابط عمومي آتش نشاني تهران، در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، نیز گفت: "ماموران 4 ايستگاه آتش نشاني تهران براي امداد رساني به حادثه ديدگان اين سانحه و اطفاي حريق در محل حادثه حاضر شدند و اطلاعات حاكي از وجود تعدادي مجروح بوده است".

سازمان صنایع دفاع روز دوشنبه (۱۴ مهر) با انتشار اطلاعیه‌ای از وقوع یک "آتش‌سوزی در یک کارگاه تولید مواد ناریه [آتش‌زا] در شرق تهران" و کشته شدن ۲ نفر بر اثر آن خبر داد. اما همین انفجار ساده به طور محیر العقولی دست مایه ای برای سیاه نمایی در پرونده هسته ای ایران شد.

البته این اولین بار نیست که پارچین محور جنگ رسانه ای و پروپاگانداهایی این چنین است، اولین بار ادعاها در باره وجود اتاقکهای انفجار در پارچین در سال 2003 توسط آمریکایی ها مطرح گردید که پس از دو بار نمونه برداری بازرسان در سال 2005 بی اعتبار بودن این ادعا به جهانیان ثابت گردید. در سال 2005 آژانس در گزارش خود درباره بازديد چنين نوشت: «آژانس در اين بازديد ( ژانويه 2005 از پارچين) پنج ساختمان را انتخاب نمود. آژانس توانست آزادانه به ساختمان ها و اطراف آنها دسترسي پيدا كند و همچنين اجازه يافت از آنها نمونه برداري كند. نتايج اين نمونه برداري وجود مواد هسته اي را نشان نداد و آژانس بین المللی انرژي اتمی تجهيزات يا مواد چند منظوره در اماكني كه مورد بازديد قرار داد، مشاهده نكرد».

در اردیبهشت سال 91 دقیقا صبح روز مذاکرات ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خبرگزاری آسوشیتدپرس، گزارش اختصاصی را منتشر کرد که در آن ادعا شده بود مدارکی دال بر وجود یک اتاقک انفجار از نوع ضروری برای انجام آزمایشات تسلیحات هسته‌یی در پارچین به صورت پیچیده ای در اختیار آنها قرار گرفته است. این خبرگزاری آمریکایی در گزارشی که از وین منتشر کرد مدعی داشتن طرحی کامپیوتری از این اتاقک ادعایی بود و به صرف داشتن آن طرح کامپیوتری این اتهام را به کشورمان وارد کرده بود، آسوشیتد پرس مدعی بود که مقام مسئولی از یک کشوری که برنامه هسته‌یی ایران را دنبال می‌کند این تصاویر کامپیوتری را در اختیارش قرار داده بود. ایران همان موقع صراحتا اعلام کرد طبق چارچوب قوانین بین‌المللی آماده همکاری با آژانس است و به کرار از این نهاد فنی و حقوقی خواسته است که بر پایه فرضیات، تصاویر کامپیوتری، حدسیات و ادعاهای بدون مدرک قضاوت نکند و جایگاه حقوقی خود را حفظ کند.

پارچین نام شهرک و منطقه‌ای است در جنوب شرقی شهر تهران که کارخانه‌های صنایع دفاع از سال ۱۳۱۱ در آن مشغول به کار بوده اند؟!

با توجه به درخواست غربی ها از ایران در سال 83 ایران برای نشان دادن حسن نیت خود در آن زمان و نشان دادن بی پایه بودن اتهامات به بازرسان آژانس، دوبار پیاپی اجازه نمونه برداری از پارچین را داد. به هر ترتیب بخشی از فعالیتهای دفاعی و نظامی ایران در این منطقه قرار دارد و ایران با وجه به اهمیت مسائل امنیتی یک بار با اجازه دسترسی برای اثبات پوچ بودن ادعاهای غرب، مجوز بازدید از این مرکز را صادر کرد، و به همین خاطر جمهوری اسلامی ایران معتقد است که با توجه به اینکه فعالیت های نظامی و دفاعی خط قرمز همه کشورهاست و با توجه به این که نمونه برداری های لازم نیز پیش از این از این منطقه انجام شده،دلیلی ندارد مجوز بازدید به صورت مکرر صادر شود. در بازدید اول«استفان فوگت» که ریاست آزمایشگاه نمونه زیست محیطی آژانس بین المللی انرژی اتمی را بر عهده دارد گفته بود:ذرات مشخص اورانیوم را نمی توان به طور کامل از تاسیساتی که در اورانیوم استفاده شده است جا به جا کرد.

اما این بار موسسه علوم و امنیت بین الملل آغاز این پروپاگاندای منفی را در هفته گذشته شروع کرد، این موسسه در حالیکه خبرگزاری های داخلی جزئیات انفجار را به صورت کامل منتشر کرده بودند. در گزارش خود عنوان کرد که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد احتمالا در بخش جنوبی پارچین انفجار رخ داده است. موسسه علوم و امنیت بین الملل مدعی شد: " چندین سر نخ که می توان از وقوع انفجار انتظار داشت در این مکان قابل درک است. دو ساختمانی که در ماه اوت 2014 در این مکان وجود داشتند دیگر نیستند در حالی که به نظر می رسد ساختمان سوم نیز به شدت آسیب دیده است. در مجموع، به نظر می رسد دست کم شش ساختمان یا نابود شده اند یا آسیب دیده اند و آسیب دیدن ساختمان ها مشکوک است".

وال استریت ژورنال هم بلافاصله دوشنبه هفته گذشته به نقل از برنادت میهن سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، نوشت:آمریکا از وقوع انفجار در داخل یا نزدیکی تاسیسات پارچین مطلع است و از نزدیک این موضوع را دنبال می کند.

سایت اسرائیلی israeldefense سریعا با بازتاب معکوس حادثه پارچین برای صهیونیستها و با استناد به تصاویر ماهواره ای گرفته شده سال 2004 موسسه علوم و امنیت بین الملل مدعی شد با ورود بازرسان فنی آژانس، ایرانیان در حال پاکسازی پارچین که مکان ساخت چاشنی موشک های هسته ای شان می باشد،هستند. این موج خبری سایت اسرائیلی این قدر برای صهیونیست ها و دشمنان توافق هسته ای ایران جذاب بود که هاآترص سریعا با نقل موضع سایت صهیونیستی را بازتاب داد و ادعاهای بی پایه آن را خطری برای امنیت اسرائیل دانست.

عکس مورد استناد سایت رژیم صهیونیستی:

پروپاگاندای پارچین

العربیه که عموما توسط حامیان عربستانی اداره می شود از فضای غبار آلود راه افتاده توسط صهیونیست ها استفاده کرد و در گزارشی نوشت: براساس این گزارش، سایت پارچین از جمله سایت‌های نظامی تهران است که در آن سوخت جامد موشک‌های بالستیک بدون هرگونه اصول ایمنی و احتیاطی تولید می‌شود. اين انفجار در حالى رخ مى دهد كه کارشناسان آژانس بين‌المللی انرژی اتمی قرار است به تهران بروند تا درباره موضوعات لاينحل باقی مانده در پرونده هسته‌ای ايران و از جمله آزمايش‌های مرکز نظامی پارچين گفت‌وگو کنند. همچنین این خبرگزاری به دروغ نوشت: "جمهوری اسلامی از بازديد مجدد بازرسان آژانس از پارچين ممانعت کرده است".

به این ترتیب موج اول این پروپاگاندا فیصله پیدا کرد. نیویورک تایمز نیز در گزارش مبسوطی به قلم دیوید سنجر به انفجار پارچین پرداخت، در این گزارش آمده است: " یک انفجار در سایت نظامی پارچین در یکشنبه شب سوالاتی را برای تحلیلگران بوجود آورده است که آیا این انفجار تصادفی رخ داده یا یک خرابکاری یا چیزی مشابه در کار بوده، سایت نظامی پارچین واقع در جنوب شرق تهران یکی از مراکز نظامی تحقیقاتی مهم ایران است". سنجر با یادآوری انفجار سه سال پیش که به شهادت حسن تهرانی مقدم از مسئولان صنایع موشکی ایران منجر شد، تحلیل این انفجار را بیشتر با توجه به تحلیل منتشره در مؤسسه دانش و امنیت بین‌المللی انجام داده که رئیس و پایه گذار آن دیوید آلبرایت از مخالفان جدی برنامه هسته‌ای ایران است و به نقل از وی می نویسد: :"به احتمال زیاد دلیل این انفجار یک حادثه بوده است.اگر ما نیز به اول راه صنعت موشکی آمریکا نگاه کنیم،این صنعت نیز حادثه های کمی را در دهه های گذشته تجربه نکرده است." به این ترتیب و پس از انکه به مرور زمان، تناقضات ادعاهای طرفهای غربی و اسرائیلی ، ادعاهای خودشان را بی اساس جلوه داد موج دوم این پروپاگاندای منفی در پنجشنبه گذشته و چند روز بعد از وقوع انفجارها توسط رویترز به راه افتاد.

در تحلیل موسسه علوم و امنیت بین الملل که بر پایه تصاویر ماهواره‌ای پیش و پس از انفجار صورت گرفته، آمده است که محل انفجار با محلی که پیش از این ادعا می‌شد ایران در آن آزمایش مرتبط با مسأله هسته‌ای انجام داده، فاصله بسیاری دارد.

خبرگزاری رویترز (۱۷ مهر/ ۹ اکتبر) ، با تکیه بر گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی آمریکا (ISIS) و به علم به اینکه امکان آزمایش و انفجار و خرابکاری در پارچین غیر ممکن بوده نوشت که از طریق تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای دریافته است بخشی از مجتمع نظامی پارچین دچار انهدام و تخریب شده است و احتمالا این مجتمع بر اثر انفجار یا آتش‌سوزی اخیر در تهران آسیب دیده است و حالا نگران ساختمان مجتمع پارچین هستند.

از نظر مارک فیتزپاتریک، مدیر بخش خلع سلاح و منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک در لندن که با بی بی سی مصاحبه مفصلی حول حادثه پارچین داشت، "با توجه به اقداماتی که ظاهرا از زمان درخواست آژانس در سال ۲۰۱۲ برای دسترسی به پارچین، برای پاکسازی محل انجام شده است، بعید است که در شرایط کنونی، آژانس بتواند در آنجا مدرکی برای اثبات ادعاهای مطرح شده در این زمینه پیدا کند."

به عقیده آقای فیتزپاتریک، دلیل مخالفت ایران با دسترسی آژانس به پارچین، احتمالا به "غرور و سیاست داخلی" ارتباط دارد. مارک فیتزپاتریک با بی اساس خواندن شایعه حادثه اتمی در پارچین می‌گوید: "ولی تاکنون هیچ مدرکی به دست نیامده است که نشان دهد انفجار در تاسیساتی رخ داده است که ظن آن می‌رود در آنها فعالیت‌هایی در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران انجام شده است."

می‌توان با قطعیت گفت ایران شکی از بابت صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای‌ش ندارد اما قصد دارد تا دسترسی آژانس به این سایت نظامی را به عنوان برگ آخر در مقابل بهانه‌های غرب تا زمانی که اختلافات حل نشده است، حفظ کند. تجربه سالها مذاکره با آژانس و طرفهای غربی ثابت کرده که غرب با طرح ادعاهای پی در پی بی اساس، اصالت ادعاهای خود را حتی نزد محافل و افراد بسیار در غرب از دست داده و این نوع حربه ها دیگر نظر چندانی را جلب نکرده و کهنه و نخ نما می نماید.اصرار بعضی افراد بر استفاده از چنین شیوه هایی در شرایط کنونی را باید به حساب کج سلیقگی و وقت ناشناسی آنها گذاشت.

نام:
ایمیل:
* نظر: