يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ - January 19 2020
کد خبر: ۴۰۸۳
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۳ - ۱۱:۲۷
معاون سازمان انرژی اتمی کشورمان از احتمال استفاده از تجارب شرکت‌های غربی در ساخت نیروگاه‌های برق هسته‌ای در آینده خبر داد.
"بهروز کمالوندی" در مصاحبه با برنامه "من طهران" شبکه العالم  با اشاره به نیاز کشورمان به انرژی هسته‌ای گفت: ما از همکاری کشورهای غربی در این زمینه (ساخت نیروگاه برق هسته‌ای) استقبال می کنیم.

وی افزود: نه تنها ایران، بلکه همه کشورهای دنیا به برق هسته‌ای نیاز دارند و در حال حاضر مشاهده می کنیم که کشورهای مختلف همسایه ما در حال تلاش در این زمینه هستند.

کمالوندی ادامه داد: در حال حاضر در امارات، چهار نیروگاه 1400 مگاواتی در حال ساخت است، در ترکیه نیز دو مجموعه چهار نیروگاهی در شمال و جنوب این کشور در حال تأسیس است.

کمالوندی اظهار داشت: ما از همکاری کشورهای مختلف در این زمینه استقبال می‌کنیم و به نظر می‌رسد با توجه به اقبالی که به همکاری با ایران دارند، در آینده از تجربیات شرکت‌های غربی نیز استفاده کنیم.
 
* نیروگاه بوشهر کاملا امن است
معاون سازمان انرژی هسته ای کشورمان درباره نگرانی‌های احتمالی کشورهای حاشیه خلیج فارس درباره ساخت تأسیسات هسته‌ای جدید ایران در جنوب کشور گفت: ما بارها اعلام کرده ایم که تکنولوژی مورد استفاده در نیروگاه بوشهر کاملا امن است و پیش از آنکه موضوع ایمنی در تأسیسات هسته ای برای کشورهای دوست و همسایه ما در منطقه خلیج فارس دارای اهمیت و حساسیت باشد، برای ما از اهمیت و حساسیت برخوردار است و برای ما امنیت زندگی مردم بوشهر و منطقه از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است و حریم ایمنی در تأسیسات بوشهر را دیوار نیروگاه می دانیم.

کمالوندی با اعلام آمادگی کشورمان برای پاسخگویی به سؤالات کشورهای حاشیه خلیج فارس یا بازدید کارشناسان آنها از نزدیک گفت: تأسیسات هسته ای کشورمان براساس استانداردهای سازمان بین المللی انرژی اتمی ساخته می شود و با توجه به اینکه در آینده تأسیسات متعددی در منطقه خلیج فارس خواهیم داشت، حتما باید در این زمینه همکاری و از تجارب یکدیگر استفاده کنیم و نیروی انسانی تربیت و شبکه لازم برای انتقال اطلاعات به همدیگر را ایجاد کنیم و کارهای مشترکی انجام دهیم و شرایط اضطراری را پیش بینی کرده و برای مقابله با آن تمهیدات لازم را ببینیم.
 
* مذاکره‌ای برای انتقال سوخت صورت نگرفته
کمالوندی گفت: ما تا به حال هیچ مذاکره‌ای در خصوص انتقال سوخت کشورمان به خارج نداشتیم و این موضوع مطرح نشده است؛ اما آنچه مسلم است ایران تولید کننده مواد اولیه سوخت است، و ما سوخت 20 درصد را برای رآکتورهای اتمی با کیفیت خوبی تولید کرده‌ایم.

* هدف این است که سوخت نیروگاه‌ها را خودمان تأمین کنیم
کمالوندی افزود: سوخت نیروگاهها قدری پیچیده تر است و طبیعتا مشارکت روسیه را نیاز دارد، که از سوی آنها موافقت شده و در قالب توافق ها متبلور شده است. بهرحال ما باید مباحث فنی را ببینیم تا به این کار سرعت دهیم چون هدف ما این است که تولید کننده سوخت برای نیروگاه‌های خودمان باشیم.

وی با اشاره به ظرفیتهای ایجاد شده در کشور گفت: نطنز برای تامین نیروگاه بوشهر پیش بینی شده بود، که با قرار دادن سانتریفیوژهای پیشرفته تر نطنز می تواند در سالهای آینده دو تا سه نیروگاه را هم تامین کند؛ اگر برنامه ریزی های ما با اهداف از پیش تعیین شده به خوبی پیش برود، قطعا می تواند در سالهای آینده محقق شود.
 
* اسناد مهم امضا شده میان ایران و روسیه
کمالوندی درباره توافق اخیر جمهوری ایران و روسیه درباره ساخت دو نیروگاه اتمی جدید گفت: سفر هفته پیش آقای صالحی به روسیه نتیجه ماه‌ها مذاکره بین دو کشور بود که در آن سه سند امضا شد و می توان گفت اسناد استراتژیکی است که روابط دو کشور را در مرحله عطف در تاریخ خود قرار می‌دهد.

وی افزود: یکی از این اسناد در ارتباط با پروتکل الحاقی و موافقتنامه ای است که در سال 1992 بین دو کشور امضا شد. در آنجا قرار بود 4 نیروگاه توسط روسیه در ایران ساخته شود، که نتیجه آن همین نیروگاه یکم بوشهر است.

کمالوندی تأکید کرد: با توجه به تغییر و تحولاتی که به وجود آمده بود و تعهدات بین المللی کشورها از جمله روسیه در زمینه مسؤولیت‌های مدنی و غیره باید بازنگری می شد. البته در خود این قرارداد پیش بینی شده بود که اگر لازم باشد بازنگری شود.

کمالوندی خاطرنشان کرد: اینجا علاوه بر اینکه در خصوص 4 نیروگاه صحبت شد امکان افزایش آن به 4 نیروگاه دیگر در نظر گرفته شد، یعنی در حقیقت افق اینکه ایران و روسیه بتوانند در زمینه 8 نیروگاه باهمدیگر همکاری داشته باشند.

کمالوندی اظهار داشت: البته 2 نیروگاه قرار است ساخته شود به همین دلیل قرارداد دیگری امضا شد که علی القاعده این قرارداد باید ماه‌ها بعد از این پروتکل امضا می شد، اما چون می دانستیم این پروتکل به نتیجه خواهد رسید، به طور همزمان کارکردن روی قرارداد احداث 2 نیروگاه را شروع کردیم که این هم به نتیجه رسید و در همان روز امضا شد که در حقیقت جنبه های تجاری و فنی احداث این دو نیروگاه را پیش بینی می کند.
 
* همکاری دو کشور در زمینه تولید سوخت
کمالوندی ادامه داد: سند سوم امضا شده که بسیار هم مهم است، برای همکاری دو کشور در زمینه سوخت در ایران هست. سوخت یا اجزای سوخت که هم می تواند به صورت مجتمع باشد و هم می تواند اجزای سوخت باشد، که بعد اسمبل و مونتاژ می شوند.

معاون سازمان انرژی اتمی تأکید کرد: این گام بسیار بزرگی بود که البته ما موافقتنامه ای داشتیم که در سال 1992 به تصویب مجلس هم رسیده و همکاری‌ها را با روسیه مشخص می کند، که در یکی از مواد آن بند ششم پیش بینی شده که دو کشور در زمینه چرخه سوخت، محیط زیست، اکولوژی، با همدیگر همکاری کنند که در حقیقت این یادداشت تفاهم که عنوانش توسع همکاری های صلح آمیز ایران و روسیه است.

کمالوندی خاطرنشان کرد: در این یادداشت تفاهم گفته شده است که دو طرف در زمینه fabrication  of fuel or it’s elements in Iran  یا همان تولید سوخت یا اجزای سوخت در ایران همکاری می کنند. طبیعتا این امر نیازمند مذاکرات فنی، تشکیل گروه ها است.

کمالوندی گفت: بلافاصله نامه‌ای به آقای اسپاسکی همتای خودم در روس اتم فرستادم که ما این گروه‌ها را هرچه زودتر تشکیل دهیم که بتوانیم همزمان با مسائل نیروگاهی، کار را در این زمینه جلو ببریم.

کمالوندی اظهار داشت: نکته مهم در این قضیه این است که ایران و روسیه توافق کردند که نیروگاه‌هایی که طراحی روسیه را دارند و در ایران ساخته می شود بتواند از سوختهایی که توسط دو کشور و در ایران تولید شده استفاده کنند. این گام بسیار بزرگی است همانطور در مباحث نیروگاهی پیش بینی شده است که در جایهایی که امکان مشارکت شرکتهای ایرانی است و شرکتهایی ایرانی توانایی دارند، کار به شرکت غیر ایرانی واگذار نشود.

وی ادامه داد: به این مفهوم که سهم ایران از خدمات، تجهیزات، طراحی در نیروگاه دوم و سوم به تدریج افزایش پیدا کند، چیزی حدود 35 تا 40 درصد ممکن است سهم شرکتهای ایرانی باشد.

کمالوندی گفت: در افق پیش‌رو در نظر داریم به سمتی برویم که بتوانیم حدود 60 درصد از نیروگاه را در ایران بسازیم؛ این امر به معنای آن است که ایران جزو سازندگان نیروگاه در دنیا خواهد شد. این البته چیزی است که ما ظرف امسال و چند سال آینده بخواهیم به آن برسیم، اما افقی است که در پیش رو داریم؛  و به نظر می‌رسد با توجه به توانایی هایی که در کشورمان داریم و روسها به خوبی مطلع هستند، این اقدامی است که ذهنی نیست و در واقع هم قابل تحقق است و انشاء الله به این سمت پیش خواهیم رفت.

* پیش بینی درباره زمان ساخت نیروگاه‌ها
کمالوندی خاطرنشان کرد: پیش بینی ما برای ساخت سایر نیروگاه‌ها در حدود 7 تا 8 سال است؛ البته نیروگاه دوم دو سال بعد شروع می شود یعنی بعد از ده سال ما دارای دو نیروگاه با بیش از 1000 مگاوات قدرت خواهیم داشت البته قدرت حرارتی آن سه برابر قدرت الکترونیکی آن است پس می توان گفت نیروگاه عظیم و مهمی است و این پیش بینی را هم انجام داده ایم که با ایجاد آب شیرین کن در بوشهر، پاسخگوی نیاز مردم این منطقه باشیم.

وی درباره زمان ساخت نیروگاه اظهار داشت: این نیروگاه‌ها از نسل +3 هستند و پیش بینی های لازم را به لحاظ ایمنی دارند؛ و تفاوت نیروگاه اول با این نیروگاهها این است که در نیروگاه اول ما یک طراحی نیمه کاره را داشتیم و در واقع می توان گفت آن اتفاقی که افتاد، خاص همان نیروگاه طراحی شد برای همین هم زمان برد.

کمالوندی ادامه داد: اما نیروگاه های جدید از روی مدل ساخته می شوند که در کشورهای مختلف از آن استفاده می شود؛ مثلا از همین مدل 2 نیروگاه در هند اکنون کار می‌کند و همین هندی‌ها اکنون 2 نیروگاه دیگر به روسها سفارش دادند و توافق کردند.

* مکان نیروگاه های جدید
کمالوندی تأکید کرد: کار طراحی زمان زیادی نخواهد برد و مکان ساخت آنها نیز از پیش مشخص شده و قرار است در کنار همین نیروگاه بوشهر یک ساخته  شود. الان در همه جای دنیا دو تا چهار نیروگاه را کنار هم می سازند تا از زیرساختهای مشترکی استفاده کنند.

کمالوندی افزود: این پیش بینی در نیروگاه بوشهر هم قبلا شده و این ظرفیت در آنجا وجود دارد که بتوان این دو نیروگاه در بوشهر و همان محدوده ساخته شود. و البته نیروگاه های بعدی را باید در مناطقی غیر از بوشهر بسازیم.

* زمان مورد نیاز برای ساخت نیروگاه‌های جدید
کمالوندی در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی‌ها از تأخیر روسیه در بنای نیروگاههای جدید با توجه به تجربه عملی در نیروگاه بوشهر، گفت: برای بنای این نیروگاه هشت سال زمان پیش بینی شده است و با توجه به اینکه نیروگاه دوم، دو سال بعد شروع می شود، این بدان معناست که نیروگاه اول هشت سال بعد و نیروگاه دوم، 10 سال بعد ساخته خواهند شد. ساخت نیروگاه اول بنا به دلایل فنی و دلایل سیاسی در آن دوره و عدم همکاری کشورهای غربی، به طول انجامید. دلیل آن نیز این بود که بخشی از این نیروگاه طراحی غرب بود. از سوی دیگر در آن زمان، نیروهای متخصص داخلی برای کار در نیروگاهها، به اندازه کافی نبود و همزمان باید کارهای آکادمیک نیز انجام می شد که خوشبختانه در این زمینه بسیار پیشرفت کرده ایم و افراد تحصیلکرده و متخصص فراوانی داریم که به راحتی می توانیم در این زمینه ایفای نقش کنیم. شمار زیادی از کارشناسان ما به روسیه رفته اند. عامل تأخیر در نیروگاه اول، علاوه بر ملاحظات فنی، ملاحظات سیاسی و عدم همکاری کشورهای غربی بود. برای نمونه قرار بر این بود که پمپ از آلمان وارد شود، اما با توجه به اینکه این کشور همکاری نمی کرد، می بایست پمپ جدیدی، طراحی و ساخته می شد و عدم همکاری طرف غربی و این طراحی ها، باعث تأخیر در روند ساخت می شد.
 
* ضمانت برای جلوگیری از تأخیر در ساخت نیروگاه‌های جدید
کمالوندی با اشاره به اینکه درصدد توجیه همه تأخیرهای صورت گرفته در ساخت نیروهای هسته ای بوشهر نیست تصریح کرد: بخش مهمی از این تأخیرها قابل توجیه است و ما پیش بینی های لازم را در این زمینه کرده ایم و ضمانت های بانکی لازم را دریافت کرده ایم که در صورت تأخیر، این ضمانت ها عامل فشاری بر پیمانکار خواهند بود تا پروژه ای را که متعهد به انجام آن شده، به موقع تحویل بدهد.

معاون سازمان انرژی اتمی کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره استفاده مجدد از تجربیات روسیه در زمینه ساخت نیروگاهها و علت عدم بنای تأسیسات هسته‌ای براساس پیشنهادهایی که در گذشته از سوی کشورهای غربی مطرح می شد گفت: ما هم اکنون نیز در این زمینه برای همکاری با کشورهای غربی آمادگی داریم و بر این باوریم که آنها از نظر تکنولوژیکی شرایط خوبی دارند و از سوی دیگر، به این زمینه نیاز دارند.
نام:
ایمیل:
* نظر: