جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۴۲۱۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۹
بررسی صلاحیت و رای اعتماد به « محمدفرهادی» پنجمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم صبح امروز (چهارشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.
اعضای مرکزی دو فراکسیون رهروان ولایت به ریاست کاظم جلالی و فراکسیون اصولگرایان به ریاست غلامعلی حداد عادل دور یک میز نشستند و دکتر فرهادی وزیر پیشنهادی علوم هم در میانه این دو قرار گرفت و برنامه های خود را تشریح کرد.آن گونه که سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت خبر داده، نظر اکثریت اعضا نسبت به رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی، مثبت بوده است

نمایندگان مجلس امروز تکلیف مدیریت وزارتخانه علوم را مشخص می کنند. آنها بررسی برنامه ها و صلاحیت محمدرضا فرهادی وزیر پیشنهادی علوم را در دستور کار خود دارند و در صورت رأی اعتماد به وی، وزارت علوم از چند ماه بلاتکلیفی خارج خواهد شد. به گفته مجیدانصاری معاون پارلمانی رئیس جمهوری، حجت الاسلام روحانی هم امروز برای دفاع از وزیر پبشنهادی علوم به مجلس می رود.

رئیس جمهوری بعد از رأی عدم اعتماد مجلس به دکتر دانش آشتیانی بلافاصله دکتر محمد فرهادی رئیس سازمان هلال احمر که سابقه وزارت بهداشت و وزارت علوم را در کارنامه خود دارد به عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی علوم معرفی کرد. قرائن و شواهد موجود در بهارستان حکایت از آن دارد که دکتر فرهادی برای اخذ رأی اعتماد از مجلس مشکل خاصی پیش رو ندارد. وی که از ابتدای معرفی مورد استقبال تعداد زیادی از نمایندگان قرار گرفته بود به مرور و در پی برگزاری نشست ها و دیدارها با فراکسیون ها و کمیسیون های مختلف مجلس توانست نظر مثبت اکثریت قریب به اتفاق مجلس را به خود جلب کند. چنانچه روز گذشته و در آستانه جلسه رأی اعتماد میهمان نشست مشترک دو فراکسیون بود که در نوع خود کم سابقه است.

اعضای مرکزی دو فراکسیون رهروان ولایت به ریاست کاظم جلالی و فراکسیون اصولگرایان به ریاست غلامعلی حداد عادل دور یک میز نشستند و دکتر فرهادی وزیر پیشنهادی علوم هم در میانه این دو قرار گرفت و برنامه های خود را تشریح کرد و به برخی سؤالات نمایندگان هم پاسخ داد. آن گونه که صفر نعیمی سخنگوی فراکسیون رهروان ولایت خبر داده نظر اکثریت اعضای هر دو فراکسیون نسبت به رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی مثبت بوده است.

کاظم جلالی رئیس این فراکسیون هم در جمع خبرنگاران پارلمانی گفت: در این جلسه وزیر پیشنهادی برنامه های خود را با نمایندگان درمیان گذاشتند و به نظر می رسد فضای حاکم بر مجلس نسبت به ایشان مثبت است و فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت از ایشان دفاع می کند. وی افزود: امیدوارم محمد فرهادی با رأی بالایی به تصدی وزارت علوم برسد و این وزارتخانه که چند ماهی با سرپرستی اداره می شد به وضعیت منسجمی برسد.

پیش بینی 200 رأی برای فرهادی

محمدرضا خباز معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی رئیس جمهوری که در این نشست مشترک حضور داشته است به ایلنا گفت: جلسه به خوبی پیش رفت و در آن حرف های متفاوتی مطرح شد به گونه ای که بسیاری از نمایندگان حاضر در این جلسه بالای 200 رأی را برای فرهادی پیش بینی کردند.

خباز با بیان اینکه قطعاً فرهادی با رأی بالایی به عنوان وزیر علوم انتخاب خواهد شد، گفت: در این جلسه یکی از نمایندگان از فرهادی پرسید آیا شما در سال 88 در ستاد موسوی حضور داشتید که فرهادی با صحبت های شفافی ضمن تأیید این مسأله عنوان کرد وقتی رهبری در نماز جمعه فرمودند که انتخابات تمام شده من هم چون بیانات رهبری را فصل الخطاب می دانم طبق آن عمل کردم.

محمد مهدی زاهدی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و از مخالفان جدی وزرای پیشنهادی قبل هم با یادآوری جلسه دیروز دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت مجلس، گفت: بر اساس استنباط صورت گرفته از این جلسه به نظر می رسد فرهادی بتواند رأی بالایی از مجلس کسب کند.

او گفت که به وزیر پیشنهادی رأی اعتماد می دهد. یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس هم گفت که محمد فرهادی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری شاخص های لازم را برای تصدی این وزارتخانه دارد.

«محمد دهقان» که او هم از مخالفان وزرای پیشنهادی قبلی است، در گفت و گو با ایرنا، اظهارداشت: ایراداتی که نسبت به وزرای پیشنهادی قبلی درباره سوابقشان در فتنه بود این وزیر پیشنهادی ندارد. فرهادی سابقه تصدی وزارتخانه را دارد که این می تواند برگ مثبتی برای وی باشد.

عضو هیأت رئیسه مجلس افزود: برخی از نظرات در مجلس وجود دارد مبنی بر اینکه آقای فرهادی بعد از تصدی وزارت علوم وقت بیشتری در این وزارتخانه داشته باشد و فقط به کار وزارت مشغول باشد و همکارانی که انتخاب می کند از وزارت علوم باشند، تخصص لازم را داشته باشند و سوابق منفی و حاشیه ای در پرونده شان نباشد.

دهقان تأکید کرد: اگر این موارد توسط وزیر پیشنهادی رعایت شود و آنها را در صحن علنی بگوید ان شاء الله رأی می آورد. وی در پایان تأکید کرد: فکر می کنم جو مجلس نسبت به آقای فرهادی منفی نیست.

حمایت فراکسیون دانشگاهیان و هلال احمر از محمد فرهادی

این تنها جلسه مشترک فراکسیونی با حضور فرهادی نبود. روز گذشته دو فراکسیون دانشگاهیان و هلال احمر مجلس هم به صورت مشترک جلسه ای با حضور وزیر پیشنهادی تشکیل دادند. علیرضا منادی رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس با مثبت ارزیابی کردن برنامه ها و رزومه کاری محمد فرهادی، گفت: توضیحات وزیر پیشنهادی علوم تمامی نمایندگان عضو فراکسیون دانشگاهیان را قانع کرد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس، با تأکید بر اینکه تمامی توضیحات محمد فرهادی به سؤالات نمایندگان شفاف و به دور از ابهام و حاشیه بود، افزود: گزینه پیشنهادی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با تجربه کار در دو حوزه وزارتی در دولت های قبل بخوبی می تواند از پس مسئولیت وزارت علوم بر آمده و دغدغه نمایندگان را برطرف کند.

رئیس فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: پس از استماع نقطه نظرات محمد فرهادی، تمامی اعضای فراکسیون دانشگاهیان به این نتیجه رسیدند که اعتماد به گزینه پیشنهادی دولت بهترین انتخاب است.

کمال الدین پیرمؤذن هم با اشاره به حمایت فراکسیون دانشگاهیان از وزیر پیشنهادی گفت: امیدواریم فرهادی با رأی قاطبه نمایندگان راهی وزارت علوم شود. او به ایلنا گفت: نمایندگان حامی دولت در مجلس شورای اسلامی متشکل از اصلاح طلبان، مستقل ها و اصولگرایان معتدل به جد از فرهادی برای تصدی در وزارت علوم حمایت می کنند.

نماینده اردبیل افزود: این نمایندگان رأی مثبت خود را به شخصیتی اصلاح طلب که همواره اصول را رعایت کرده و مدار رفتارش بر محور قانون بوده اعطا می کند. برای همین هرگونه شایعه پردازی در خصوص آرای منفی نمایندگان اصلاح طلب و مستقل مجلس تکذیب می شود.

وی با اشاره به اخباری مبنی بر اینکه علی مطهری قرار است در مخالفت با فرهادی پشت تریبون برود گفت: آقای مطهری به من گفت که این کار را می کند اما امیدواریم که در مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم صحبت نکند. برای این کار هم از حجت الاسلام ابوترابی فرد خواستیم که با وی صحبت کرده و مطهری را از مخالفت با وزیر پیشنهادی علوم منصرف کند. همچنین رحیم زارع سخنگوی فراکسیون هلال احمر مجلس با یادآوری حضور محمد فرهادی در نشست مشترک فراکسیون متبوعش با فراکسیون دانشگاهیان، گفت: فراکسیون هلال احمر مجلس پس از استماع برنامه های گزینه پیشنهادی وزارت علوم، حمایت جدی خود را از وی اعلام کرد.

رأی بالا، نقطه اتصال مجلس و دولت

آن گونه که رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خبر داده وزیر پیشنهادی علوم به این کمیسیون هم رفته و برنامه ها و دیدگاه های خود را بیان کرده است. امیر خجسته در همین ارتباط به خانه ملت گفت: رأی قاطع مجلس به فرهادی وزیر پیشنهادی علوم نقطه اتصال میان مجلس، دولت و پیام روشنی برای استقرار نشاط و آرامش در دانشگاه ها خواهد بود.

نماینده مردم همدان با یادآوری جزئیات جلسه مذکور، افزود: امروز بسیار خوشحالیم که رئیس جمهوری شخصیتی محبوب، با تقوا، کاردان و دارای سوابق مدیریتی درخشان در نظام جمهوری اسلامی را به مجلس معرفی کرده و شأن دولت را ارتقا داده است.

خجسته برنامه پیشنهادی فرهادی را حائز نقاط برجسته و ارزشمندی در حوزه علم و فرهنگ ارزیابی کرد و گفت: در این برنامه که توسط وی تهیه شده توجه به قوانین بالادستی و بخصوص منشورهای راهبردی ارائه شده از سوی رهبر معظم انقلاب به صراحت وجود داشته و از نقاط مثبت و ارزشمند آن به شمار می رود. وی ولایتمداری و ولایت پذیری را از خصیصه های مثبت محمد فرهادی خواند و با انتقاد از برخی دیدگاه ها مبنی بر اینکه یک پزشک برای تصدی بر وزارت علوم انتخاب شده، گفت: چنین اظهاراتی درست و منطقی نیست. بسیاری از پزشکان شریف و خدوم کشورمان مدیران توانمند و لایقی هستند که اتفاقاً در طول تاریخ نیز نمونه های بسیاری از تلفیق حکمت، ادب و فلسفه با طب داشتیم و در هیچ قانونی اشاره به رشته تحصیلی نشده و القای این مطلب درست نیست.

مسعود پزشکیان دیگر نماینده مجلس هم با مثبت ارزیابی کردن فضای مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری پیش بینی کرد که محمد فرهادی رأی بالایی از مجلس اخذ می کند. او در گفت و گو با ایرنا به سابقه حضور فرهادی در دولت های گذشته اشاره کرد و گفت: وزیر پیشنهادی علوم هم اکنون رئیس مرکز تحقیقات گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن مجتمع بیمارستانی رسول اکرم(ص) است و پژوهش های بنیادینی در این مرکز انجام می دهد، از این رو فرد آشنایی به موضوعات علمی است. بنابر این به نظر می رسد امروز با رأی اعتماد مجلس به دکتر فرهادی، داستان طولانی انتخاب وزیر علوم هم به پایان برسد.
نام:
ایمیل:
* نظر: