سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۴۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۳
'خاویر سولانا' مسوول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در مقاله ای در تارنمای تحلیلی 'پراجکت سیندیکیت'، فضای گفت و گوهای اخیر در وین را مثبت ارزیابی و تاکید کرد که مذاکره با ایران، فرصتی بی نظیر برای غرب است.
خاویر سولانا نوشت: گفت و گوهای اخیر در وین نتوانست به تفاهم جامع منجر شود؛ تفاهمی که برای ثبات منطقه ای و جهانی ضروری است. با این حال، فضای گفت و گوها مثبت بود. ایران به تعهدهای خود در چارچوب توافق موقت پارسال پایبند بوده است و گروه E3 + 3 هم نشان داد که علاقمند است تحریم ها برداشته شود. به هر روی، مهلت دستیابی به توافق جامع تا ژوئن 2015 تمدید شده است.

'سولانا' تاکید کرد: اکنون پنجره ای از فرصت های بی سابقه به روی غرب گشوده شده است. تنها راه حل مسایل هسته ای ایران در دراز مدت و عادی سازی نقش حیاتی ایران در برقراری امنیت منطقه، گفت و گو و دیپلماسی است.

با این همه، سولانا به این نکته نیز اشاره کرد که 'باراک اوباما' رییس جمهوری آمریکا که در انتخابات میان دوره ای این کشور شکست خورده است، اکنون باید با کنگره ای معامله کند که به طور کامل در اختیار جمهوری خواهان قرار دارد.

خاویر سولانا، وزیر خارجه پیشین اسپانیا، از سال 1995 به مدت چهار سال دبیرکل ناتو بود و پس از آن، به مدت 10 سال مسوولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برعهده داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر: