جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۴۵۴۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۳ - ۱۷:۰۵
آیت‌الله امامی کاشانی در خطبه‌های نماز جمعه تهران با اشاره به راهپیمایی روز اربعین گفت: اگرچه زمان این بحث تا حدودی گذشته است، اما این نکته برای کسانی که زائر بوده‌اند، تبریکی است که در دنیایی از عرفان پا گذاشته و به سوی معنویت حرکت کردند.

وی ادامه داد: اما نکته مهم‌تر پیامی است به جهان استکبار و آن اینکه این بیست و چند میلیونی که آمار نشان داد، پیاده و سواره به سمت کربلا رفتند فقط بیست و چند میلیون نبودند بلکه نمادی بودند از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان روی زمین.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: تمام مسلمانان جهان این تفکر را دارند؛ یعنی حب به اهل بیت و علاقه‌مندی به ایشان.

آیت‌الله امامی کاشانی اضافه کرد: بارها شاهد بوده‌ام که شیعه و سنی در کاظمین می‌ایستند و اشک می‌ریزند، بنابراین دنیای استکبار بداند که نمی‌تواند نسبت به مقدسات مسلمانان و ائمه معصوم کوچک‌ترین اهانتی کند.

وی تصریح کرد: آنها فکر می‌کنند که می‌روند به سامرا و کربلا. داعش و امثال آنها را متولد می‌کنند و بعد می‌گویند ما با آنها مخالفیم. این رسمی است که استکبار دارد. برای اینکه بخواهد نسبت به اماکن مقدس دست‌اندازی کند.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اما استکبار به چشم خود دید که پشت سر مردم عراق یک جمعیت یک میلیارد و ۶۰۰ میلیونی از مسلمانان ایستاده است و نه مسلمانان که از تلویزیون دیده‌ایم حتی ارامنه هم در حالی که صلیب به گردن انداخته بودند، با پای پیاده مسیر کربلا را طی کردند و این جایگاه اهل بیت در دل بشر است.

آیت الله امامی کاشانی اضافه کرد: دولت استکبار در منطقه بداند که کوچک‌ترین بی‌احترامی نسبت به اهل بیت با عکس‌العمل دنیای اسلام و بیداردلان مواجه خواهد شد.

وی گفت: این بینایی، رشد، معرفت و بصیرتی است که در جهان اسلام به وجود آمده است. بگذریم از چند صد نفری که در برابر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مسلمان قرار داشته و فکر وهابی‌گری و افکار جاهلانه دارند.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این بی‌خبری، مغرض و عامل بیگانه بودن این چند نفر محدود است که پشیزی کار را پیش نمی‌برد.

آیت‌ الله امامی کاشانی با اشاره به نکته دوم، گفت: از بصیرت سخن گفتم. به قول مولا عبدالرزاق کاشی که می‌گوید بصیرت موجب می‌شود چشمه‌های معرفت بجوشد. این حقیقتی است که جهان اسلام پیدا کرده و با گذشته بسیار متفاوت است. جهان اسلام اکنون جهانی بیدار است.

وی ادامه داد: درباره کشور خودمان عرض کنم که در سال ۸۸ بحثی پیش آمد راجع به ریاست جمهوری. این بحث چیزی است که در بسیاری از کشورها به وجود می‌آید.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ولی بحث به اینجا بسنده نشد و با کمال تاسف بحث وارد شد به اطلاعیه دادن ها و اعلامیه ها و بعد هم دشمنان وارد شدند. حتی آمریکا و صهیونیست ها حمایت کردند و از بیرون پیگیر موضوع شدند و ناگهان یک مساله بسیار جزئی بدل شد به فتنه سراسری در کشور.

وی افزود: کاری که در داخل شد طمع بیگانگان را نسبت به جمهوری اسلامی برانگیخت و در این طمع تنها کاری که می شد کرد کاری بود که ملت ایران در ۹ دی ماه انجام داد و آن حرکتی سراسری در کشور بود در برابر توطئه دشمن که موجب شد دشمن را به جای خود بنشانند. دشمن نیز فهمید نمی تواند با این شیطنت ها نسبت به جمهوری اسلامی و ولایت کوچکترین اساعه ادبی داشته باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اهمیت انسجام و یکپارچگی در کشور گفت: این انسجام و یکپارچگی در کشور مساله بسیار مهمی است. بسیار ارزنده است که جامعه یک پیکر، یک جهت و با یک نقطه مرکزی به نام نقطه ولایت باشد که در کانون این اجتماع عظیم ایران قرار گرفته است.

آیت الله امامی کاشانی تصریح کرد: ما این انسجام، تراکم و استحکام را در تمام مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی اثربخش می‌بینیم.

امام جمعه موقت تهران در ادامه به نامه وزیر امور خارجه ایران به وزرای گروه ۱+۵ گفت: آقای ظریف نامه ای به گروه ۱+۵ نوشت و عنوان کرد ما از حقوق خود کوتاه نمی آییم و به آنچه باید و شاید که دنیا قبول دارد، عمل کردیم و طبق سیره امام راحل و فتوای مقام معظم رهبری رفتار کرده و بمب اتم نمی خواهیم. نسبت هایی که به ما می دهند دروغ و کذب است و دنیا هم همین مساله را کاملا فهمیده است. لذا هر اشکال یا اختلافی در مذاکرات پیش بیاید بر عهده آنهاست نه ایران.

وی اضافه کرد: این نکته ای است بسیار مهم و برخاسته از قدرت و انسجامی که در کشور وجود دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نکته سوم گفت: نکته سوم هم در رابطه با انسجام و قدرت ملی است. این روزها رزمایش محمد رسول الله(ص) با مشارکت ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال برگزاری است.

آیت الله امامی کاشانی تاکید کرد: پیام این رزمایش امنیت در منطقه است و این حرکت برای منطقه بسیار مفید است و بیگانگان فهمیده اند نمی توانند به کشورهای منطقه دست‌اندازی کنند.

امام جمعه موقت تهران حفاظت هواپیمایی را به عنوان نکته چهارم مطرح کرد و گفت: پنجم دی ماه امام راحل دستور دادند که حفاظت هواپیما با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی باشد. پیش از این، شاهد اتفاقات ناگوار هواپیما ربایی بودیم، اما هنگامی که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وارد شد به حمدالله یک مورد اشکال یا تخلف ایجاد نشد.

وی تاکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در همه موارد و ماموریت فوق موفق بود و ما برای آنها موفقیت بیشتر از پیشگاه خداوند متعال مسألت داریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود به وقف اشاره کرد و افزود: نکته دیگر من در این سخنرانی، بحث اوقاف است. ریاست محترم اوقاف امروز بحث مفصلی درباره مساله داشت، لذا بنده فقط به دو نکته اشاره می کنم.

آیت الله امامی کاشانی با اشاره به نکته اول گفت: آنها که مال وقف را تصرف کردند، آنها که مال وقف در اختیارشان است، باید با تولیت وقف هماهنگ باشند، حق ندارند وقف را در دست بگیرند. من به کسانی که در وقف خیانت می کنند و منابع وقف را می‌برند، با حدیثی هشدار می دهم.

امام جمعه موقت تهران با قرائت حدیثی از امام رضا(ع) ادامه داد: اولین چیزی که از دست مسلمان گرفته می شود، امانت و آخرین چیز نماز است.

وی در ادامه توضیح داد: منظور از این عبارت چیست؟ یعنی نماز می خوانیم، اما امین نیستیم. روزه می گیریم، اما خائنیم. زیارت می رویم، اما پذیرفته نمی شویم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به نکته دوم تصریح کرد: مساله دوم خطاب به ثروتمندان است. شما که تمکن مالی دارید، وقف کنید. وقف باقی است و از بین نمی رود بنابراین باقیات و صالحات برای خود بگذارید.

آیت الله امامی کاشانی در بیان نکته دیگر خاطر نشان کرد: امروز رئیس محترم سازمان آمار مطالبی را توضیح دادند. بنده فقط نکته ای عرض کنم و آن اینکه مردم باید با پرسنل و کارمندان اداره ثبت همکاری و همفکری کنند.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: اگر فرزند به دنیا می آورند، اطلاع دهند، شناسنامه بگیرند، اگر کسی فوت می شود در شناسنامه ثبت کنند. شناسنامه در دنیا اهمیت دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری در بخش پایانی سخنان خود به مرحوم آیت الله غیوری اشاره کرد و گفت: من راجع به ایشان تنها حدیثی عرض می کنم.

وی با اشاره به این حدیث گفت: حضرت علی(ع) به فرزند بزرگوارش امام حسن(ع) گفت سماحت چیست؟ امام حسن(ع) که کریم اهل بیت(ع) است، پاسخ داد: پدرم، سماحت این است که انسان در عسر و یسر اگر دارد و ندارد، بذل و بخشش کند.

آیت الله امامی کاشانی در پایان خاطر نشان کرد: مرحوم آیت الله غیوری اگر داشت، می داد و اگر نداشت، نه نمی گفت بلکه قرض می کرد، می پرداخت و می گفت غرض را خدا می رساند. او در زمان پهلوی آنقدر به خانواده زندانیان کمک کرده بود که آنها همین مساله را بهانه ای برای تبعید او کردند.

بر اساس این گزارش آیت الله امامی کاشانی در خطبه اول نماز جمعه گفت: بحث امروز ما درباره امید نسبت به آینده و در مقابل آن یاس از رحمت الهی نسبت به دنیا و آخرت است.

وی با اشاره به آیه شریفه ۹۰ سوره انبیا گفت: این آیه درباره انسان هایی است که پاک و پاکیزه هستند و در این آیه توصیف شده که ما را می خوانند و به ما توجه می کنند با امید و بلکه بالاتر از آن.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفتک یاس بزرگترین آفتی است که به جان انسان می افتد. این یاس است که زندگی را متلاشی و انسان را نسبت به حقوق مردم بی توجه می کند، زیرا انسان مایوس نمی تواند سیر به کمال کند.
نام:
ایمیل:
* نظر: