جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۵۴۱۵
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۲
خطیب نماز جمعه تهران گفت: توسل به خداوند، اهل بیت و امام عصر (عج) که مظاهر لطف خداهستند، ناجی انسان خواهد بود.
آیت الله ˈمحمد امامی کاشانیˈ همزمان با هفتمین روز از دهه مبارک فجر انقلاب اسلامی در خطبه اول نماز جمعه تهران گفت: ما اگر در زندگی راه درست را رفتیم و حتی اگر در مسیر غلط بودیم و متوجه شدیم و راهمان را عوض کردیم، درعین شرمندگی و پشیمانی بدانیم که اگر به خدا و امام عصر و اهل بیت که مظاهر لطف خدا هستند، متوسل شویم دست ما را می گیرند. 

امام جمعه موقت تهران به نقش رجا و امید در زندگی بشر اشاره کرد و گفت: پایندگی و سعادت زندگی با کلمه رجا تعبیر می شود و اگر آدمی، امید داشته باشد اما اسباب و وسایل تحقق آن را فراهم نکند به نوعی غرور دچار شده است. 

وی ادامه داد: انسان باید چه در امور مادی و دنیوی و چه در امور اخروی، اسباب و وسایل رجا و امید به آینده خود را فراهم کند زیرا همانطور که خداوند فرموده، علل و قوانینی برای موفقیت آفریده است که انسان باید آنها را دنبال کند. 

امامی کاشانی، سعی و تلاش را به عنوان مهم ترین وسیله رسیدن به امیدهای آینده توصیف کرد و گفت: همانطور که خداوند متعال فرموده، این سعی و کوشش است که آدمی را به کمال می رساند البته سعی در طریقی که دنیا دالان آخرت است ارزشمند خواهد بود ولی اگر فقط برای دنیا باشد این همان غروری است که به انسان سعادت نخواهد داد. 

وی به ذکر داستانی از ˈمحمد بن ابراهیم مرزیار اهوازیˈ که پدر او شخصیتی با ارزش و وکیل امام یازدهم بود پرداخت و گفت : این فرد زمانی که پدرش فوت شد از آنجا که نسبت به وجود امام زمان تردید داشت پولهایی که مربوط به امام یازدهم بود را خرج کرد و زمانی که نامه ای از امام عصر (عج) دریافت کرد و تردیدش برطرف شد این اموال را بازگرداند و دچار پشیمانی شدیدی شد. 

امامی کاشانی ادامه داد: ˈمحمد بن ابراهیمˈ که از رفتار خود سرافکنده بود نامه دیگری از امام دوازدهم به وسیله عثمان بن سعید که نائب امام بود دریافت کرد که در آن، محمد را به جای پدرش به وکالت خود منصوب کرده و او را به تقوای الهی توصیه کرده بود. 

خطیب امام جمعه تهران، پشیمانی واقعی و بازگشت از مسیر اشتباه و تقوای الهی را رمز عزت ˈمحمد بن ابراهیمˈ عنوان کرد و گفت: ما نیز اگر در زندگی مسیر اشتباه رفتیم با بازگشت از مسیر و پشیمانی و پناه بردن به خدا و اهل بیت می توانیم مسیر کمال را در پیش بگیریم و البته اگر حق الناس بر گردن ماست باید آن را برگردانیم و در پی رضای خداوند باشیم. 

نماز جمعه تهران در محل مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد و ˈمحسن رفیق دوستˈ نخستین وزیر سپاه جمهوری اسلامی ایران و دکترˈسید تقی نوربخشˈ مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی به عنوان سخنرانان پیش از خطبه به ارائه بیاناتی پرداختند.
نام:
ایمیل:
* نظر: