پنجشنبه ۲۶ فروردين ۱۴۰۰ - April 15 2021
کد خبر: ۵۷۴۷
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۵:۵۰
آیت الله موحدی کرمانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با بیان اینکه مسئولین باید معنویت را در جامعه حاکم کنند، گفت: هیچیک از مسئولین نمی توانند بگویند در مورد این کار فرهنگی من وظیفه ای ندارم بلکه در فرهنگ اسلامی مسئول وظیفه دارد و این امر مهمی است.
وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره 22 بهمن، گفت: هنوز فضای ما بنام 22 بهمن معطر است، روز 22 بهمن یادآور حرکت بسیار گسترده و پیروزی معجزه آسا است لذا باید این حادثه را با تمام زوایایش به خاطر داشته باشیم و فراموش نکنیم.

وی ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم در راهپیمایی 22 بهمن، اظهار داشت: مردم گرانقدر، بزرگوار، انقلابی و ولایی که در 22 بهمن این حرکت عظیم را به وجود آوردند، حرکتی که برای دشمن بهت آور بود و دوستان را قلبشان را مملو از شادی نمود، در این حرکت عظیم شما دین را به بهترین شکل یاری کردید و با دشمن هم بزرگترین دشمنی را اعمال نمودید.

موحدی کرمانی با اشاره به کلامی از امام راحل (ره) گفت: امام رضوان الله تعالی علیه در مورد حفظ انقلاب می فرماید حفظ پیروزی و انقلاب از اصل آن مهمتر است، خدا یاری کرد و مردم ما انقلاب و نظام طاغوت را ساقط کردند و نظام الهی را به وجود آوردند بنابراین باید مراقب باشیم این انقلاب را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: حفظ انقلاب به دوش مسئولین و مردم است و فکر می کنم در حفظ انقلاب سهم مردم یک دهم باشد و نه دهم بقیه به دوش مسئولین است.

به گفته خطیب نماز جمعه تهران، مردم تبعیت از ولی فقیه می کنند و این وظیفه ای است که بحمدالله به خوبی به آن عمل می کنند، باز مردم در انتخاب مسئولین باید دقت کنند مبادا خدای ناکرده انتخابی بر مبنای یک اشتباه انجام گیرد که فاجعه ای عظیم خواهد بود.

موحدی کرمانی وظیفه مسئولین در حفظ انقلاب را تبعیت از ولی امر، بیداری و بصیرت و هشیاری در وقت انتخابات عنوان کرد و با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس و خبرگان رهبری، گفت: انتخابات خبرگان باشد، مجلس شورای اسلامی باشد و یا شوراها، باید دقت کرد افرادی که در خبرگان راه پیدا می کنند 100 درصد تمام وجودشان تابع ولی امر باشد تا در هر مقطعی از زمان این عزیزان موفق شوند وظیفه خودشان را به بهترین شکل انجام دهند.

خطیب نماز جمعه تهران با تاکید بر اینکه برای حفظ انقلاب عمده وظیفه متوجه مسئولین است، تصریح کرد: اگر به جمعی قدرت دادیم از آنها انتظار داریم که این وظایف را انجام دهند، نماز را برپا بدارند و جامعه را با خدا آشنا کنند چرا که نماز نمود ارتباط دقیق و با خداست.

وی افزود: مسئولین باید معنویت را در جامعه حاکم کنند این یک اصل بسیار مهم است، هیچیک از مسئولین نمی توانند بگویند در مورد این کار فرهنگی من وظیفه ندارم بلکه مسئول در امر فرهنگ اسلامی وظیفه دارد و این مسله مهمی است.

موحدی کرمانی با تاکید بر اینکه آنچه درباره فرهنگ جامعه اتفاق می افتد، مسئولین نمی توانند بی تفاوت باشند، گفت: مسئولین روی کنسرت هایی که برگزار می شود، دقت کنند که آیا این کنسرت دنبالش فساد اخلاق هست یا خیر، روی نمایش فیلم ها دقت کنند و به هر فیلمی اجازه ندهند، پخش شود اگر بر پایه ضوابط اسلامی است اجازه دهند والا نه.

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران، افزود: کتاب هایی که چاپ می شود هم همین طور و انسان هایی که به عنوان هنرمند تشویق می شوند و به جامعه راه می یابند، دقت کنند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مبادا هنرمندانی باسابقه زشت همکاری با نظام شاه و فتنه 88 در جامعه ما چهره شان نمایان شود، مردم از اینها متنفر هستند.

وی در بخش دیگر از خطبه های خود با بیان اینکه دقت کنند در این حرکت توفنده در این 36 سال اگر نقطه ضعفی است، پیدا کنند، خاطرنشان کرد: نباید بی تفاوت باشیم که هرچه گذشته، صحیح بوده چه بسا اشتباه کردیم و دیگر نتوان آن را جبران کرد.

موحدی کرمانی، اضافه کرد: امام رضوان الله تعالی علیه با کمال شهامت و جرات در مورد نصب بازرگان فرمودند، اشتباه کردیم، بهشتی و رجایی شخصیت های بسیار مهمی هستند و از آنها تجلیل می شود لذا اگر اشتباهی کردند باید با آن موارد آشنا شویم.

به گفته خطیب نماز جمعه تهران، شهید بهشتی به کلاهی اعتماد کرد این صحیح نیست کلاهی که بالاخره حزب را منفجر کرد این مورد اعتماد بهشتی بود باید روی افراد دقت شود، مبادا نفوذی باشد و سال ها تظاهر کند بالاخره ضربه خود را بزند.

وی با بیان اینکه شهید رجایی در مورد اعتماد به کشمیری اشتباه کرد، گفت: شنیدم کشمیری آنچنان تظاهر به دینداری می کرد که شهید رجایی به او اقتدا می کرد بالاخره هم او بود رجایی و باهنر را آتش زد و سوزاند، مسئولین به زودی به افراد اعتماد نکنند و این درسی است در امر انقلاب است که باید گرفت.** مردم یمن مراقب توطئه ها باشند/تکیه بر درون نافی تحرک دیپلماسی نیست

خطیب نماز جمعه تهران در بخش دیگر از سخنان خود ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار(سه شنبه آینده) را به جامعه پرستاری کشور تبریک گفت و اظهار داشت: کار شما بسیار ارزنده و از عبادت های بزرگ است، جبرائیل در روایتی آرزو می کند کاش انسان بودم و چند کار را انجام می دادم، یکی از این کارها دلجویی و پرستاری از مریض است و شما عملی انجام می دهید که جبرائیل آرزو می کند آن را انجام دهد.

وی با اشاره به (اول اسفند ماه)سالروز شهادت شیخ فضل الله محلاتی نیز، گفت: ایشان تلاشگر بود و کار می کرد و می دوید به طوری که می گفتیم مرحوم محلاتی موتور جامعه روحانیت است.

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز انقلاب اضافه کرد: امام در مورد این شهید بزرگوار می فرماید شهید محلاتی عمر خود را در راه اسلام و انقلاب صرف کرد و باید گفت از چهره های درخشان انقلاب بود و در این راه سختی های بسیاری را تحمل و با قامت استوار ایستادگی کرد.

وی ضمن تبریک پیروزی های مردم یمن گفت: مردم مقاوم یمن بحمدلله با این مقاومت شان افتخار آفریدند و کمر دشمن را شکستند.

موحدی کرمانی گفت: مردم یمن مراقب باشید توطئه های سازمان ملل و شورای همکاری خلیج فارس به مقاومت شما ضربه نزنند.

خطیب نماز جمعه تهران پیروزی های اخیر ارتش و مردم سوریه و آزاد کردن مناطق تحت تصرف گروه تروریستی داعش را نیز تبریک گفت.

وی با اشاره به جنایات داعش در لیبی اظهار داشت: داعش 22 مسیحی مصری را در لیبی سر برید. در اخبار آمده که خاخام یهودی اسرائیلی می گوید داعش هدیه الهی است تا مخالفان اسرائیل را نابود کند، این فردی است که فرهنگ اسرائیل را بیان و آمریکا از این فرهنگ کثیف حمایت می کند که خداوند هم آمریکا و هم اسرائیل را نابود کند.

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران ادامه داد: یکی از سیاستمداران آمریکایی می گوید بهترین گزینه این است پای داعش به بغداد برسد و تمام شیعیان را به قتل برساند. قطعا این جنایات به خود آنها هم خواهد رسید و دامن خودشان را هم خواهد گرفت.

وی با اشاره به جنایات این گروه تروریستی در عراق گفت: این گروه 11 نفر را در عراق زنده زنده سوزاندند، همچنین در شهرک البغدادی 27 پلیس را کشتند و به داخل فرات انداختند.

خطیب نماز جمعه تهران ادامه داد: می گویند ابوبکر البغدادی جنایتکار درجه اول گروه داعش چند نفر را به عنوان امیر مکه و مدینه تعیین کرده که باید هشدار به عربستان بدهیم، حواستان جمع باشد.

موحدی کرمانی در بخش دیگر از سخنان خود به مذاکرات هسته ای اشاره کرد و با مروری بر نظرات مقام معظم رهبری در این مورد، گفت: رهبر معظم انقلاب وقتی پیوسته فرمودند اگر مذاکرات به ثمر نشست چه بهتر وگرنه باید به درون بنگریم و تقویت درون کنیم ما ظرفیت فراوان داریم، جوانان خوشفکر داریم، وضع هسته ای ما امروز در مقایسه با ده سال قبل از زمین تا آسمان فرق کرده است.

وی گفت: یک دهه قبل در مذاکره با اروپایی ها تعلیقی را که تحمیل شده بود، پذیرفتیم اما بعدا فهمیدیم امیدی به همکاری با طرف های غربی نیست لذا پیشرفت کارها را خودمان شروع کردیم این هم یک تجربه ای است، هیات ایرانی به این تجربه هم توجه کند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: رهبری می فرمایند شاید اگر تعلیق را نمی پذیرفتیم، بعضی می گفتند اگر می پذیرفتیم مشکلات حل می شد، حالا روشن شود که آمریکا کی است البته تکیه بر درون نافی تحرک دیپلماسی نیست. ما علم، فناوری، سلاح، اعتبار بین المللی و میلیون ها جوان با استعداد داریم در حالی که آمریکا مشکلات سیاسی اقتصادی و اختلاف شدید دارد. کسری درآمد هزاران میلیارد دلاری دارد، اختلاف عمیق آمریکا و اروپا در مسائل گوناگون و در درون آمریکا وجود دارد، اینها چیزهایی است که می تواند برای ما امیدبخش باشد.

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز تهران همچنین گفت: امیرالمومنین برای معرفی دشمن می فرماید، اگر دیدی دشمن تبسمی کرد، گول نخورید و امیرالمومنین دشمن را به آب در مقابل آتش تشبیه می کنند، ممکن است همتی شود آب به آتش نزدیک گردد، آب را آتش زیرش قرار دهند، سعی کنند آب و آتش رفاقت کنند تا آب به جوش بیاید اما می فرماید مواظب باشد آب و آتش بالاخره دشمن هم هستند، همین آبی که به جوش آمده اگر به آتش برسد آن را خاموش می کند.

وی افزود: در جای دیگر ایشان می فرماید مواظب باشید دشمن، دشمن است، گاه دشمن یکقدم نزدیک می شود، تو را غافل کند و غافلگیرانه بر تو مسلط گردد خیلی احتیاط کن و به سادگی به دشمن اعتماد نکن حسن ظن نداشته باش، دشمن دشمن است، محال است دشمن مهربانی کند و دل مهربانی نسبت به طرف مقابل داشته باشد، انشاءالله هیات ایرانی مراقب این معانی هستند که معتقدم هستند، هرچند تذکر نیز لازم است.
نام:
ایمیل:
* نظر: