دوشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - June 21 2021
کد خبر: ۵۷۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۱۶
باب بلدن سرپرست گروه «انیمیشن»از آمریکا شب گذشته در تالار وحدت خطاب به حاضران گفت:زمانی که به آمریکا برگردم تمام این لحظات خوش با شما بودن را به گوش آمریکایی ها می رسانم .

گروه موسیقی «انیمیشن» از کشور آمریکا در آخرین روز از برگزاری سی‌امین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر میزبان علاقمندان به موسیقی جاز بود.

به گزارش امید هسته ای به نقل از خبرنگار شبکه خبری فرهنگ و هنر،"انیمیشن" گروهی منحصر به فرد است، که شیوه خلق و ارائه آثارش بر پایه به کارگیری زیباشناسی فیلم و شور موسیقی است .  این گروه که تا به حال 3 بار کاندید جایزه گرمی شده است ، در سال 1993 توسط باب بلدن ( برنده سه جایزه گرمی ) و در راستای مفاهیم آهنگسازی و تنظیم او ، شکل گرفت . "انیمیشن" یکی از نواندیش ترین و مبتکرترین گروه ها در جهان موسیقی معاصر است .  " انیمیشن " تکاملی است از موسیقی جاز بر پایه میراث موسیقی و زبان های آوایی مشترک جهانی و اثر گرفته از کنجکاوی و راستین گرایی . این گروه انرژی جوانی را توام با خرد تجربه ، بکار می گیرد و در قالب الگو های مفهومی جهان – میهنی و موسیقی فولک به صورت بداهه می آفریند .

" انمیشن " به گروهی خلاق در زمینه هنر همگرایی بدل شده است . این خصیصه به آن مجال داده تا موسیقی را در بستر های گوناگون ، خارج از رویکرد سنتی به اجراهای موسیقی ، ارئه دهد . این گروه کنسرتی خلاقانه را در شهر لندن (2012) به روی صحنه برده است .

باب بلدن سرپرست گروه( فلوت آلتوی الکتریک ، ساکسیفون سوپرانو ) پس از اجرای نخستین قطعه خطاب به حاضرین گفت : خیلی خوشحالم که اینجا هستم و اجرا دارم . ما همیشه علاقه مند بودیم و قصد آمدن به ایران برای اجرای موسیقی را داشتیم . قطعه ای که نواختیم از آخرین سی دی گروه بود . اعضای گروه را به شما معرفی می کنم : ، مت یانگ ( درامز ) ، پت کلاگت ( ترومپت الکتریک ) ، جروم ولز ( باس التریک ) و رابرتو وارستقی (کیبورد) . قطعه بعدی از آهنگساز بزرگ جاز مایز دیویس است . این ملودی یکی از معروف ترین مملودی های جاز دنیا است .

بلدن پس از اجرای دومین قطعه گفت : قطعه بعدی درباره داستان زندگی من است زمانی که در منهتن به دنبال خانه بودم . این موسیقی به نوعی جستجوی دنیا را نشان می دهد .

او در ادامه از حضور در ایران ابراز خوشحالی کرد و اظهار داشت:بسیار زیاد خوشحالم که اینجا هستم و زمانی که به آمریکا برگردم تمام این لحظات خوش با شما بودن را به گوش آمریکایی ها می رسانم . به دلیل شنیدن خاطرات زیبای استاد دانشگاهم ( محمد) از ایران ، علاقه مند حضور در اینجا شدم .

در اجرای قطعه  سوم ، درام نواز اجرای فوق العاده ای را از خود نشان داد و باب بلدن افزود :  مت یانگ ( درامز ) دانشجوی سال دوم دانشگاه است و ممنونم از تشویق های شما . قطعه بعدی برای من بسیار جالب است زیرا در مورد زندگی بسیار جذابم در نیویرک است . در این قطعه دنیا را به گونه ای دیده ام که احساسات درونی یک انسان را نشان می دهد . این اثر نامزد جشنواره گرمی شده بود .

بلدن پس از اجرای قطعه چهارم گفت : اکنون زمان تشکر من از افرادی رسیده که باعث حضور گروه ما در جشنواره فجر شدند . علی ترابی ، پیروز ، مهدی افراش ، حمیدرضا ملکی ، فواد فریدزاده و پدر او مهدی فرید زاده ، علی رضا مرادی ، دوست خوب من رامین صدیقی از انتشارات هرمس و محمد آزادفر فردی که این ایده را در ذهن من پروراند .

بعد از اجرای پنجم سرپرست گروه ادامه داد : برای آمدن به ایران 20 ساعت پرواز داشتیم . در ایران شهرهای مختلف را دیدیم. ایران دنیای دیگری است و مردم تاثیر گذاری دارد . به اصفهان رفتیم و در آنجا به بازار رفتیم برای مردم مهم نبود که ما چه افرادی هستیم و از کجا آمده ایم .

برنده سه جایزه گرمی در ادامه به کودکان نوازنده در اصفهان اشاره کرد و آنها را بسیار با استعداد دانست و اظهار داشت:در اصفهان با گروهی از کودکان 6 تا 12 سال اجرا داشتیم و این کودکان به گونه ای می نواختند که گویی نوازنده های حرفه ای هستند . موسیقی باعث نزدیکی انسانها می شود گویی که با یکدیگر دوست هستند . و در حال حاضر شما ها که رودر روی من هستید مانند دوستانم می مانید و این احساس خوبی به من می دهد .

با اتمام قطعه ششم بلدن خطاب به حضار از به حقیق پیوستن رویایی خود برای حضور در ایران و واکنش ادوستان خود برای حضورش در جشنواره موسیقی فجر،گفت : زمانی که به دوستانم گفتم که به ایران می روم همگی فکر می کردند که نمی شود ولی تشویقم به آمدن به ایران می کردند . شما مردم ایران باعث به حقیقت پیوستن رویای من شدید . رویای من با هم بودن ما در تمام وجوه زندگی است ، این رویا با اعتماد به یکدیگر به حقیقت تبدیل می شود .من مردم ایران و غذای ایرانی را دوست دارم . بعضی روزها در ایران پیاده روی می کردم و به خرید می رفتم ، تمام مردم با روی خوش و لبخند از من پذیرایی می کردند .

شما امشب نشان دادید که علاقه مند به موسیقی جاز هستید ، موسیقی که در آمریکا با ارزش است و علاقه مندان فراوانی دارد . گروه "انیمیشن" علاقه دارد که باز هم به ایران بیاید . ما اجرای امروز را در شبکه های اجتماعی (اینترنت) به اشتراک می گذاریم تا تمام دنیا با مردم ایران آشنا شوند و ببینند که ایران به چه صورت است . شاید خیلی از شما موسیقی ما را نشنیده باشید اما استقبال بسیار خوبی از ما کردید .  

پس از آخرین قطعه و ترک سن، به دلیل تشویق و استقبال فراوان حاضرین ، بار دیگر گروه به صحنه بازگشت ویه اجرای اثری دیگر برای مخاطبان حاضر در سالن پرداخت.

در پایان  باب بلدن خطاب به حاضران گفت : مردم در هر جامعه شکل های گوناگونی از خود نشان می دهند و هر فرد در این جهان از دیدگاه خود زندگی را می بیند .

بنابرانی گزارش، باب بلدن فلوت آلتوی الکتریک، ساکسیفون سوپرانو، پت کلاگت و ترومپت الکتریک، رابرتو وراستقی کیبورد، مت یانگ درامز، جروم ولز باس الکتریک اعضا این گروه موسیقی را تشکیل می دادند.

از حاضران در این کنسرت می توان به ،علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن ریاحی دبیر جشنواره موسیقی فجر، لوریس چکناوریان، تهمورس پورناظری، وارتان ساهاکیان، فریبرز لاچینی، فرزین پیروزپی، علی ترابی، گروه پالت، گروه دنگشو اشاره کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: