سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۵۷۶۹
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۶
بنفشه غلامی:داعش در جنایت و آدمکشی به طرز هولناکی سیر رو به تکامل دارد و پایان این روند هراس‌آلود ناپیدا و نامشخص است. شوربختانه همان طور که داعش پله پله جنایات خود را خشن‌تر می‌کند، جامعه جهانی نیز گام به گام بیشتر به خشونت عادت می‌کند. به عبارتی برای ناظران جهانی‌ این «توحش عریان» کاملاً عادی می‌شود. اما سؤال اینجاست: انسانی که از گوشت و پوست و خون ساخته شده و البته قلب دارد، چگونه به قصابی همنوع خویش دست می‌زند و مرتکب چنین جنایات هولناکی می‌شود که از تخیل بشر نیز فراتر هستند؟ آیا این شقاوت می‌تواند فطری باشد؟
ماه ژوئن 2014 رسانه‌های جهان تصاویری منتشر کردند که در آن شبه نظامیان داعش به صدها سرباز ارتش عراق که روی زانوی خود ایستاده بودند، شلیک می‌کردند. این تصاویر در آن زمان اوج جنایت یک گروه تروریستی تلقی می‌شد. با آغاز مبارزه با داعش، تلاش‌کردها، ارتش عراق، ارتش سوریه و حملات گاه به گاه نیروهای ائتلاف، توان داعش رو به ضعف گذاشت.
 
 اما هرچه داعش در جبهه‌های نبرد ضعیف‌ترمی‌شد، دوز جنایات آن نیز بالاتر می‌رفت. داعش 25جولای 2014 نخستین تصاویر از سر بریدن یک انسان را با نشان دادن ذبح 25 سرباز سوری منتشر کرد. پس از آن خبرهای غرق کردن اسرا در آب و پرتاب انسان‌های بی‌گناه از بالای ساختمان‌های چند طبقه به اتهام‌های واهی با حیرت دنبال شد و در نهایت خبر زنده زنده سوزاندن اسیر اردنی؛ جنایتی بود که بشر در حافظه تاریخی خود، سابقه‌ای برای آن سراغ ندارد. جنایتی که هفته پیش نیز تکرار شد و 45 شهروند عراقی در شهر البغدادی زنده زنده در آتش سوزانده شدند.  فروید معتقد است، جنایت ذاتی است. اما اعمال داعش چیزی فراتر از جنایت و بیشتر از جنس شقاوت است. به گفته برخی کارشناسان؛ سران داعش برای موجه جلوه دادن جنایات خود و البته جذب و فریفتن افراد جوانی که در سایر کشورها آماده باش هستند تا در زمان لازم به جبهه‌های نبرد سوریه و عراق اعزام شوند، از متد فیلم «قاتلین بالفطره» اثر «الیوراستون» بهره می‌برد. بر این اساس آنها ویدیو‌ها و فیلم‌های مستندی را می‌سازند و ارائه می‌دهند که با موسیقی رزمی و کیفیت بالای سینمایی، در نگاه بینندگان، شبه نظامیان داعش در نقش قهرمانانی تصویر ‌شوند که آمده‌اند تا رو در روی جهان سلطه بایستند. اما شواهد بسیار، درست خلاف این سناریوها را ثابت می‌کند.  داعشی‌هایی که اسیر شده‌اند یا اسرایی که جان سالم از محبس این گروه تروریستی به در برده‌اند، خبر داده‌اند، لیدرهای داعش از هالیوود مثل یک کارگاه‌ها آموزشی در به راه انداختن ماشین خشونت خود بهره می‌گیرند. سران داعش در آموزش نیروهای تازه پیوسته به این گروه، با نمایش فیلم‌هایی در ژانر خشونت که در آنها انسان‌ها براحتی سلاخی می‌شوند و خون تمام صحنه را پر می‌کند، (فیلم‌هایی همچون «اره» و «مرده شریر») الگو قرار می‌دهند. به گواه این افراد تکرار نمایش این فیلم‌ها نیروهای داعش را در برابر جنایت بی‌احساس می‌سازد.
به جز این پس از حمله داعش به کوبانی و مقاومت کردها در برابر آنها، اکرادی که در منطقه حاضر بودند خبر دادند شماری از اسرای داعش از قرص‌های روانگردان استفاده کرده بودند. همچنین محموله‌های عظیم قرص‌های روانگردانی که از طریق اردن و ترکیه قصد ورود به خاک سوریه را داشته‌اند، توقیف شدند. هر نیروی داعشی بسته کاملی از یک سری دارو دریافت می‌کند. آنها برای بیدار ماندن و تهور و بی‌باکی در عملیات ملزم به استفاده از قرص‌های حاوی فن اتیلین هستند. قرص‌های حاوی این ماده شیمیایی در عین حال که باعث افزایش سطح هشیاری افراد می‌شود، بر میزان قساوت او نیز می‌افزاید. اما داعش برای تشکیل ارتش آدمکشان خود تنها به این داروها بسنده نمی‌کند. علاوه بر این کردهایی که برای آزادسازی کوبانی تلاش می‌کردند، از منازلی که داعشی‌ها در آنها مسکن گزیده ‌بودند، هروئین و کوکائین پیدا کرده بودند. داعش نه تنها با توسل به بنگ و قرص، آدمکشان خود را شقی‌تر می‌سازد که با تولید و تکثیر تصاویر قربانیانی که به مسلخ می‌روند، این قربانیان را نیز با مواد مخدر در حالتی مسخ شده قرار می‌دهد تا به بیننده ویدیوهای خود القا کند که هرکس در برابر داعش قرار گیرد، این گونه مرعوب و مدهوش خواهد شد.
این ارتشی است که داعش با توسل به مواد مخدر و قرص‌های‌روانگردان ساخته و روانه جبهه‌های خود در عراق، سوریه و بتازگی لیبی کرده‌است. ارتشی که هرچند پیروزی بر آن سخت است، اما بی‌گمان به دلیل فقدان ایدئولوژی مستحکم که بزرگ ترین ضعف داعش است، با پایان سرمستی ناشی از این داروها، قابل شکست دادن است.
نام:
ایمیل:
* نظر: