سه‌شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - April 20 2021
کد خبر: ۵۸۱۲
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۱
با پیوستن فیزیکدانانی همچون دکتر صالحی به تیم مذاکره کنندگان هسته ای، این مذاکرات فنی تر شده است.
پایگاه اینترنتی www.bloomberg.com روز شنبه، در مقاله ای به قلم جاناتان تیرون به فنی تر شدن روند مذاکرات هسته ای ایران به دنبال پیوستن دکتر علی اکبر صالحی، به تیم مذاکره کننده از طرف ایران، به عنوان فارغ التحصیل دانشگاه ام آی تی در رشته مهندسی فیزیک هسته ای اشاره کرد.
بنا بر این گزارش، دکتر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، در سال هزار و نهصد و هفتاد و هفت میلادی موفق به أخذ مدرک دکترا در رشته فیزیک هسته ای از دانشگاه ام آی تی آمریکا (موسسه فنآوری ماساچوست) شد و در حال حاضر، به دنبال آنکه او و برخی دیگر از دانشمندان ارشد هسته ای از جانب دو طرف مذاکرات در ژنو، برای بررسی جوانب فنی این مذاکرات، به روند گفتگوها پیوسته اند، این احتمال وجود دارد که برخی اختلافات پیشین میان آمریکا و ایران رو به کاهش گذارده و دو طرف به توافق هسته ای که انتظارش می رود، نزدیک تر شوند.
ارنست مونیز، وزیر انرژی آمریکا و دکتر علی اکبر صالحی، روز شنبه وارد ژنو، محل برگزاری گفتگوهای هسته ای ایران شدند تا در این گفتگوها تا روز دوشنبه حضور داشته باشند.
هر دو آنها ، در طول دهه هزار و نهصد و هفتاد میلادی در دانشگاه ام آی تی آمریکا مشغول تحقیق بر روی پروژه های فیزیک هسته ای بوده اند و اکنون به عنوان کارشناسان فنی به تیم مذاکره کننده افزوده شده اند تا «به این طریق، مسائل فنی در بالاترین سطح حل و فصل شود».
بنا بر این گزارش، این خبر از سوی یکی از پایگاه های خبرگزاری اینترنتی دولتی در ایران و از طریق حساب تویتر این خبرگزاری منتشر شده است.
قرار است جان کری و محمد جواد ظریف، وزرای خارجه ی آمریکا و ایران نیز در روز یکشنبه به جمع مذاکره کنندگان افزوده شوند.
این سیاستمداران تاریخ بیست و چهارم ماه مارس میلادی را به عنوان ضرب العجل برای دستیابی به توافق در خصوص برنامه هسته ای ایران تعیین کرده اند.
در این گزارش به نقل از علی واعظ، تحلیلگر و کارشناس گروه بین المللی بحران، به این نکته اشاره شد که می توان از پیوستن ارنست مونیز و دکتر علی اکبر صالحی به روند مذاکرات اینگونه استنباط کرد که دو طرف گفتگوها خود را آماده ی مصالحه کرده اند.
واعظ در پاسخ به پرسشهایی اینترنتی از استانبول اظهار داشت: حضور آقای صالحی و همتای آمریکایی او (در این مذاکرات) حاکی از آن است که بحث های فنی به انتهای خود نزدیک شده اند.
در پایان این گزارش نیز به این نکته اشاره شد که دکتر صالحی در رساله ی دکترای خود که با موضوع شیوه ی حرکت نوترون ها در رآکتورهای مختلف، نوشته شده است، کمیته ی انرژی اتمی آمریکا را بخاطر تأمین بخشی از بودجه ی مورد نیاز پروژه ی خود مورد ستایش قرار داده است.
چهار سال پیش از آن تاریخ، در سال هزار و نهصد و هفتاد و سه میلادی، ارنست مونیز از سوی دانشگاه ام آی تی به خدمت گرفته شد. بر اساس سوابق موجود در این دانشگاه، وی در همان سالی که دکتر صالحی از دانشگاه فارغ التحصیل شد، چهار مقاله را با موضوعاتی از الکترودینامیک گرفته تا فیزیک هسته ای، منتشر کرده است.
بر اساس اطلاعات و سوابقی که دانشگاه هاروارد بصورت برخط (آنلاین) بر روی پایگاه اینترنتی خود قرار می دهد، دانشگاه ام آی تی آمریکا در طول دهه ی هزار و نهصد و هفتاد میلادی در ازای دریافت یک میلیون دلار از دولت ایران، اقدام به آموزش بیست و سه نفر از دانشجویان ایرانی کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: