چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۶۱۱۵
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۴
جمهوری اسلامی ایران برای اینکه چند مرحله ای کردن مذاکرات را در دستور کار خود ندارد، تیم تصمیم گیر فنی – سیاسی را به عرصه مذاکرات آورد چرا که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند تکلیف توافق باید در یک مرحله روشن شود و همین تاکید نشان از جدی بودن جمهوری اسلامی ایران در جمع بندی منطقی مذاکرات دارد.
درحالی که جمهوری اسلامی ایران یکی از اهداف اش برای مذاکره هسته ای شکست تحریم های ظالمانه ای است که غربی ها و آمریکا علیه ایران به وجود آوردند اما در فرایند مذاکره نشان داد که از حقوق اصلی که سال ها برای آن هزینه شده است کوتاه نمی آید و هر اقدامی را برای احقاق حقوق حقه ی ایران پیگیری می کنند.

ناظران سیاسی یکی از مشخصه های چنین رویکردی را در شکل گیری تیم ظریف – صالحی و مونیز – کری می دانند. آنها معتقدند که شکل گیری یک تیم سیاسی – فنی روند مذاکرات هسته ای را جدی تر و ارزیابی ها را نسبت به آن واقعی تر کرد.

به اعتقاد این دسته ناظران رودررویی اوباما و نتانیاهو نیز ناشی از واقعی تر و جدی تر شدن روند مذاکرات هسته ای است و استدلال خود را به گفت وگوی اخیر اوباما با رویترز گره زده اند. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا، گفت: «... آنان (ایران) مذاکره کنندگان جدی بوده اند و مسایل سیاسی خاص خود را در داخل ایران دارند؛ اما احتمال رسیدن به توافق نسبت به سه یا پنج ماه پیش بیشتر شده است.»

او همچنین ضمن دفاع از رویکرد مذاکراتی خود با ایران و تاکید بر اختلاف دیدگاه با رژیم صهیونیستی، گفت:« بیش از آنکه نگران سخنرانی نتانیاهو باشم، نگران اقدام احتمالی کنگره هستم که می تواند روند مذاکرات را مخدوش کند.»

از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران برای اینکه چند مرحله ای کردن مذاکرات را در دستور کار خود ندارد، تیم تصمیم گیر فنی – سیاسی را به عرصه مذاکرات آورد چرا که مقام معظم رهبری تاکید کرده اند تکلیف توافق باید در یک مرحله روشن شود و همین تاکید نشان از جدی بودن جمهوری اسلامی ایران در جمع بندی منطقی مذاکرات دارد.

حضور تیم تصمیم گیر فنی – سیاسی در مذاکرات سرعت تصمیم گیری ها را افزایش داده است و ناظران سیاسی نیز معتقدند در این روزها گمانه زنی هایی که درخصوص حل شدن موضوعاتی همچون فردو، اراک و زمانبندی مورد نظر برای پذیرش ایران به عنوان عضو عادی معاهده NPT و برخوردار از فناوری صلح آمیز هسته ای، مطرح می شود، ناشی از حضور و شکل گیری تیم تصمیم گیر سیاسی – فنی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: