چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۶۱۲۸
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
 السفیر در شماره روز سه شنبه خود ضمن بررسی هفت دور گفت وگوهای حزب الله و حزب جریان المستقبل با توجه به شرایط و تحولات در منطقه،نوشت: مصلحت ایرانی ها در این است که در پایان مذاکرات به یک توافق مشخص و نه هر نوع توافقی دست یابند اما آمریکایی ها چه طور؟

این روزنامه لبنانی خاطرنشان کرد:براساس نظریه اوبامایی برای ترسیم هرگونه نظام جدید منطقه ای نمی توان ایران را نادیده گرفت و این موضعی است که حتی بیشترازموضوع هسته ای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را تحریک و نگران می کند. 

السفیرتصریح کرد:انتقال مذاکرات هسته ای و گفت وگوهای ایران و آمریکا از ژنو به شهر مونترو سوئیس با حضور هیات های دو طرف به ویژه علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری ورییس سازمان انرژی اتمی ایران و ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا و استاد صالحی در دهه هفتاد قرن گذشته و همچنین حسین فریدون برادر و مشاور ویژه حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در فاصله سه هفته به 24 ماه مارس، بیانگر اراده دو طرف به توافق نهایی است.

این روزنامه لبنانی با بیان اینکه« رفع تحریم ها مولفه ای است که حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی آن را گزینه ای برای آزمودن آمریکایی ها قرار داده اند»، اضافه کرد: حضرت آیت الله خامنه ای تاکید کرده اند که توافق باید یک مرحله ای باشد، بنابر این عنصر زمان برای ایرانی ها مهم است.

السفیر در ادامه گزارش خود با اشاره به اینکه « بعدازعملیات جنگنده های ائتلاف بین المللی در عراق علیه داعش اکنون نوبت جنگ زمینی رسیده است»، تصریح کرد: امور عراق از دست سعودی ها خارج شده است و اکنون دیگر از آنچه ائتلاف های طایفه ای در مجلس عراق خوانده می شد و یا نیروی مشترک عربی خبری نیست اما اسراییلی ها درصدد هستند وقت را از دست ندهند و کنگره آمریکا را تحت فشار قرار دهند تا با اعمال فشار بر باراک اوباما او را وادار کنند به مواضع آنها در خصوص توافق هسته ای با ایران قبل از امضای آن تن دهد.

این روزنامه لبنانی نوشت: پاسخ کاخ سفید روشن است، تحریم های وضع شده از سوی رییس جمهوری آمریکا قابل رفع است ، تحریم های جدید در کار نخواهد بود اما مشکل تحریم هایی است که کنگره باید آنها را رفع کند و جان کری وزیر خارجه آمریکا این مشکل را به محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود اعلام کرده است.

السفیر افزود: اما پاسخ ظریف جالب است ، او به جان کری در یکی از نشست های ژنو متذکر می شود، آیا خوب است ما هم بگوییم یک طرف در ایران با این بند از توافق هسته ای موافقت نمی کند، خیر ما باید به عنوان دو کشور تعامل کنیم.

این روزنامه لبنانی تاکید کرد: ارزیابی غربی ها به ویژه اروپایی ها از مواضع آیت الله خامنه ای و دکتر روحانی که بر تمایل ایرانی ها به دستیابی به توافق دلالت دارد، مثبت است اما بیشتر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس یک صدا می گویند که ایران هسته ای را نمی خواهیم.

السفیر خاطرنشان کرد: یک مسئول اروپایی که اخیرا به بیروت سفر کرده است، می گوید که مشکل ما با عربستان سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ، ترس و نگرانی آنها است و این نوع کشورها دیگران را بیش از خود اذیت می کنند.

این روزنامه لبنانی در ادامه تصریح کرد: نشانه های تغییر در نزدیک شدن عربستان سعودی به پرونده های منطقه با شروع دوره پادشاهی سلمان بن عبدالعزیز آشکار شده است و او اکنون درصدد ایجاد یک ائتلاف و پیمان منطقه ای سنی است که شامل قطر، ترکیه ، کویت، امارات ، مصر و هر کشور و یا سازمانی که می تواند در چارچوب اسلام سنی قرار گیرد، می شود.

السفیر نوشت:هدف عربستان سعودی ایجاد یک سد منطقه ای سنی در مقابل ایران است اما ملک سلمان برای جمع کردن این طرف ها زیر یک چتر واحد کاری سخت در پیش روی دارد،مثلا مصر و امارات با طرح مهار اخوان المسلمین مخالفت کرده و خواستار حل و فصل نهایی پرونده این گروه شده اند.

این روزنامه لبنانی افزود: اما موضع بسیار عجیب تر این است که یک مسئول ارشد امنیتی امارات به یک مسئول امنیتی عرب در سفرش به ابوظبی گفته است تقریبا هر روز با رهبری سوریه در تماس و ارتباط است و حتی حقیقت ورود ایرانی ها و حزب الله به جنگ علیه داعش و دیگر تروریست ها را درک می کنیم.

السفیر خاطرنشان کرد: برخی از پایتخت های کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا یک عبارت مشترک دارند و آن اینکه ایران و حزب الله و نظام سوریه همپیمانان آنها در جنگ علیه تروریسم هستند.

این روزنامه لبنانی تصریح کرد: یکی از مقامات ارشد گروه 14 مارس از یک مقام بین المللی در بیروت سئوال می کند، اگر حزب الله از سوریه عقب نشینی و مرزها را به ارتش لبنان واگذار کند آیا این یک عنصر کافی برای فروکش کردن تنش های سیاسی و مذهبی و بدنبال آن تقویت ثبات در لبنان خواهد بود؟ اما او با جواب این مقام شگفت زده می شود.

السفیر تاکید کرد: این مقام بین المللی می گوید، چه کسی به تو گفته است ما می پذیریم حزب الله از مرزهای با سوریه عقب نشینی کند و ارتش لبنان را در این منطقه تنها بگذارد.

این روزنامه لبنانی نوشت: آیا در این شرایط منطقه ای و جهانی گفت وگوهای حزب الله و حزب جریان المستقبل ادامه خواهد یافت و به نتیجه می رسد؟ 
نام:
ایمیل:
* نظر: