جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹ - January 15 2021
کد خبر: ۶۳۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۵
خطیب این هفته نماز جمعه تهران گفت:‌ با توجه به رو شدن شیطنت های آمریکایی‌ها و ایستادگی مردم ایران نتیجه مذاکرات هرچه که باشد پیروز آن ملت ایران خواهد بود.

آیت الله احمد خاتمی در خطبه های این هفته نماز جمعه تهران با گرامی داشت یاد شهدای اسلام و یادآوری روز تاسیس بنیاد شهید اظهار کرد: در24 اسفند سال 63 13منافقان که همکاران صدام بودند، در نماز جمعه بمبی منفجر کردند که 14 نفر به شهادت رسیدند و 88 نفر مجروح شدند. خطیب آن روز مقام معظم رهبری، آیت الله العظمی خامنه ای بود. ایشان دوباره به پشت تریبون آمدند و گفتند پاسخ شیطنت صدام را خواهند داد. استقامت مردم تهران در آن روز ستودنی است.

وی ادامه داد: روز بزرگداشت شهدا در پیش است . این روز برای بیعت با شهیدان است. حفاظت و پاسداری از آرمان‌های بلند آن ها از اولویت های جمهوری اسلامی است. کسانی که در هر عرصه ، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به نظام جمهوری اسلامی ایران خیانت کنند، بی تردید به خون این شهدا خیانت کرده‌اند. همچنین 25 اسفندماه ، بیستمین سالگرد ارتحال حاج احمد آقا خمینی است. ایشان امین امام بودند و خدمات شایانی به نظام جمهوری اسلامی و در تثبیت ولایت انجام دادند.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران همچنین با تبریک به ارتش و نیروهای مردمی عراق تصریح کرد: از خداوند می خواهیم که تا ریشه کن کردن داعش در عراق صبر و نشاط را به این عزیزان هدیه دهد. آن‌ها می دانند که ایران درمبارزه با تروریست زودتر از دیگر کشورهایی که ادعای مبارزه با این پدیده را دارند کمک کرد. ایران اسلامی حامی تمامیت ارضی عراق است. کمک هایش به عراق برای آن است که دشمنان در تجزیه این کشور ناکام بمانند.

وی افزود: ما نه تنها مرزهای عراق را به رسمیت می شناسیم، بلکه تمام مرزهای دنیا را محترم می دانیم. فقط یک رژیم را غاصب و دروغین می دانیم آن هم رژیم صهیونیستی است. برادران عراقیمان بدانند که ما همراهشان هستیم تا عراقی سرافراز بسازند ودر برابر تمام توطئه ها مقاوم و ایستاده باشند.

خاتمی در ادامه با بازخوانی نکات مطرح شده درباره مذاکرات هسته ای از سوی مقام معظم رهبری گفت:‌از این تریبون حرفهای زیادی در مورد مذاکرات هسته ای زده‌ایم. مقام معظم رهبری تیم مذاکره کننده را تائید کرده و آن را امین خوانده‌اند، ولی فرمودند نگرانیم چون با یک سری حقه باز طرف هستیم. دیدید که اوباما دیروز بار دیگر تحریم های بیست ساله ایران را تمدید کرد. آن‌ها اصلا به اخلاق سیاسی پایبند نیستند. آینده مذاکرات را نمی دانیم در هر حالت پیروز آن ملت بزرگ ایران خواهد بود.

وی ادامه داد : در این یک سال و چندماهی که از مذاکرات گذشت شما مردم ایران چهره مکارانه و پیمان شکنانه آمریکا را به دنیا نشان دادید. بعضی ها قصد دارند در داخل کشور چهره آمریکا را بزک کند واو را صلح طلب نشان دهند. اما شما مشخص کردید که آمریکایی کسانی هستند که دست های چدنی پوشیده با مخمل دارند. در داخل کشور عده ای می گفتند شما دائم بهانه به دست آن‌ها می دهید. خیلی خوب، بهانه ای در این چندماه ندادیم اما شما مردم ایران نشان دادید که شیطنت در ژن آمریکایی هاست. سخن این است که این مذاکرات بار دیگر سخن اول امام خمینی (ره) در انقلاب را تایید کرد و آن این است که آمریکا شیطان بزرگ است. حرف ما یک کلمه است. دنیا فهمید که آمریکا با اساس نظام اسلامی درگیر است. شما ملت بزرگ اثبات کردید که خسته نمی شوید، ولی به فضل خدا دشمن را خسته خواهید کرد. بشارت می دهم که شما پیروز واقعی هستید.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران همچنین از مجلس شورای اسلامی خواست تا دستورات رهبری را به قانون تبدیل کند و تاکید کرد: ایشان در دیدار مسئولان محیط زیست بر حفاظت محیط زیست تاکید خاصی داشتند ،آن را وظیفه حاکمیت دانستند و از زمین خواران و کوه خواران انتقاد کردند. ایشان همچنین فرمودند که کار آن‌ها جرم است و نباید دربرابرشان کوتاه آمد. رهنمودهای مقام معظم رهبری در هفته گذشته درباره محیط زیست موعظه نبود، بلکه دستور بود . مجلس شورای اسلامی باید این دستورات را به قانون تبدیل کند.

وی همچنین گفت: فرمایش بعدی مقام معظم رهبری در دیدار با خبرگان ملت بود که هدف انقلاب اسلامی را تحقق همه ابعاد اسلام ناب محمدی دانستند. اسلامی سیاسی ، ظلم ستیز با رأفت و رحمت که در مقابل اسلام حداقلی دشمنان قرار دارد.

خاتمی با اشاره به آغاز سال نو و مراسم های باستانی ایران تصریح کرد: صدای پای بهار می آید. سنت های نوروزی مورد تائید است ، خانه تکانی ، صله رحم در اسلام نیز وجود دارد. یادمان باشد شاد بودن به معنای شکستن خطوط قرمز خدا نیست. از جوانان می خواهیم از آتش سوزی در چهارشنبه آخر سال که منشاء ندارد، پرهیز کنند. هم از منظر حقوقی و هم از منظر شرعی وارد شدن به حقوق مردم دیگر است. خیلی از عیدها با همین مراسم عزا شده است. امسال عید ما در زمانی است که بچه های فاطمه (س) عزادارند. شادی و غم ما با اهل بیت (ع) تنظیم شده و باید حریم آن‌ها را نگه داریم.

وی همچنین گفت: در هفته ای که گذشت انتخابات ریاست مجلس خبرگان را پشت سرگذاشتیم . رئیس منتخب جدید، بزرگی است که سابقه درخشان علمی و مبارزاتی با طاغوت را داشته است و از افتخارات بزرگ ایشان ولایت مداری است. در هیچ کدام از 8 دوره انتخابات رئیس و هیأت رئیسه مجلس خبرگان به اندازه این دوره ازبرخی رسانه ها و خبرگزاری ها بداخلاقی ندیده ایم. اینها خبرگان را نشناخته اند. خبرگان کسانی هستند که بر اساس اعتقادات به فضل خدا رای می دهند. رسانه ها غوغایی کرده اند و رای زنی هایی انجام داده اند. حالا باید به آن‌ها بگوییم که دیدید پیش بینی هایتان اشتباه شد. خبرگان سرمایه این کشوراست و در مسیر جناح ها از بین نمی رود.دیدید که کاندیدایی که حائز رای اکثریت نشد، بلافاصله به دیگری تبریک گفت و رئیس جدید نیز از ایشان تجلیل کرد. در این انتخابات صمیمیت بسیاری وجود داشت. امیدواریم انتخابات سال آینده مجلس و شوراها و در ادامه ریاست جمهوری با همین صمیمیت این انتخابات برگزار شود.

خطیب نماز جمعه این هفته تهران در خطبه اول نماز جمعه نیز با تاکید بر ضرورت همدردی و کمک به دیگر مسلمانان گفت:‌ در عرصه دگردوستی با سه نوع از انسان ها روبرو هستیم .کسانی که فقط به خودشان فکر می‌کنند که در روایتی از پیامبر (ص) آمده است که کسی که سیر بخوابد و همسایه اش گرسنه باشد نامسلمان است. دوم کسانی که هم به زندگی خودشان می رسند و هم دیگران را در آن شریک می‌کنند و کسانی که خودشان گرسنه می مانند تا دیگران سیرباشند. سومی برتر از گروه دوم است که فقط متعلق به بیت حضرت علی (ع) و فاطمه (س) است.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: