چهارشنبه ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - April 21 2021
کد خبر: ۶۵۰۳
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۲
در حالی که به روزهای پایانی ماه مارس، ضرب‌الأجل تعیین شده برای دستیابی به تفاهم سیاسی میان ایران و گروه 1+5 نزدیک می‌شویم مقامات غربی اعلام می‌کنند هنوز مشخص نیست که در روزهای آتی به این تفاهم دست پیدا کنند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پس از مذاکرات وزرای خارجه ایران و آمریکا در لوزان سوئیس یک مقام ارشد آمریکایی، گفت: هنوز مشخص نیست که بتوانیم تا پایان ماه مارس به چارچوب سیاسی میان ایران و 6 کشور جهان دست یابیم. ما در این‌باره تلاش می‌کنیم، اما هنوز مشخص نیست که قادر به دستیابی آن باشیم یا نه.

این مقام آمریکایی در حالی که نخواست نامش فاش شود، گفت: ایران باید تصمیمات سخت و مهمی در جهت برطرف کردن نگرانی‌های مهمی که درباره برنامه هسته‌ای‌اش باقی مانده است بگیرد.

این مقام آمریکایی با اشاره به این‌که یکی از محورهای گفت‌وگو نامه 47 سناتور جمهوری‌خواه به مقامات ایرانی نیز بوده است، گفت: در حالی که درباره مسائل بسیار مهم و جدی گفت‌وگو می‌کنیم این نوع مباحث برای دستیابی به توافق سودمند و مفید نیست.

وی ادامه داد: هر دو طرف تا پایان ماه تلاش می‌کنند تا بتوانند توافق را تحت ایمنی قرار دهند.

انتظار می‌رود مذاکرات روز سه‌شنبه (امروز) از سر گرفته شود.

به نوشته خبرگزاری رویترز با توجه به این‌که تعطیلات عید نوروز ایرانیان نزدیک می‌شود مقامات نزدیک به مذاکرات اعلام می‌کنند که دشوار است بتوانند به یک تفاهم سیاسی در این هفته دست یابند. اگر نتوانند در این هفته به این تفاهم دست یابند در این صورت مذاکرات در روزهای پایانی ماه مارس نیز از سر گرفته می‌شود.

همچنین علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پس از دیدار با ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا، اعلام کرد که بسیار خوشبین هستم.

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به دیدار وزیر خارجه ایران با وزرای خارجه اروپایی، گفت: هنوز مسائل مهمی باقی مانده است و مشخص نیست که آنها بتوانند در روزهای آتی این مسائل را حل کنند. مذاکرات طولانی و عمیق بوده است. اما ایرانیان هنوز نتوانسته‌اند ما را قادر کنند که بتوانیم تفاوت‌ها را به یکدیگر نزدیک کنیم.
منبع: ایسنا
نام:
ایمیل:
* نظر: